Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκατασκευασμένη εξοχική κατοικία...


lleonidas

Recommended Posts

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την ιδεολογία του Λεωνίδα...

 

Θέλει να χτίσει μια κατοικία και δεν θέλει να βάλει κάποιον μηχανικό για την σωστή δουλειά των εργασιών και έχει μπει σε φόρουμ μηχανικών και ρωτάει γνώμες και κατά κάποιο τρόπο θίγει και το επάγγελμα του μηχανικού λέγοντας ότι δεν χρειάζεται μηχανικός για επίβλεψη διότι κάποιοι γνωστοί του το κάνανε μόνοι τους και πόσο μάλιστα για τα προκατ που λέει είναι εύκολη κατασκευή....

 

Πιστεύω ότι είναι πολύ λάθος η στάση αυτή...

 

Κανένας καλός μάστορας δεν είναι καλύτερος από ένα καλό μηχανικό και κανένας κακός μηχανικός δεν είναι χειρότερος από ένα κακό μάστορα,πως να το κάνουμε αυτό,έτσι είναι....

 

Ο θείος μου είναι οικοδόμος,χρόνια στο επάγγελμα..Ήταν να χτίσει ένα δωμάτιο με εξωτερική τοιχοποιία από ytong και μεταλλική κατασκευή...Τον είπα τι πρέπει να κάνει ώστε να είναι σωστό,να μην παίρνει υγρασία,να μην κάνει ρωγμές και διάφορα δύσκολα του ytong...ο άνθρωπος έκανε το δικό του βάση της πείρας του με αποτέλεσμα να έχει και υγρασία και ρωγμές....

 

Και τονίζω ότι δεν έχω πείρα στην οικοδομή......

 

Αυτά από μένα.... 

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω και πάλι όλους τους φίλους για τις χρήσιμες παρατηρήσεις,με βοηθάτε όλοι με τον τρόπο σας..:)

Βασίλη,ο τρόπος σου στο πρώτο κομμάτι του post σου είναι κάπως υποτιμητικός προς το πρόσωπό μου ή τουλάχιστον έτσι τον αντιλαμβάνομαι μέσω του γραπτού λόγο και μάλλον δεν έχεις διαβάσει καλά όσα έγραψα.Ποτέ δε θα έθιγα συλλήβδην έναν ολόκληρο κάδο,πόσο μάλλον όταν εκτιμώ το έργο του κ ιδίως όταν ζητάω ευθέως τα φώτα του.Ποτέ δεν είπα ότι δε θέλω μηχανικό ή ότι μπορώ να τα κάνω όλα μόνος.Αντιθέτως,έγραψα εξαρχής ότι ζητάω τα φώτα των ειδικών κ εμπειρότερων σε ένα θέμα που ούτε έχω σπουδάσει ούτε γνωρίζω καλά.Και φυσικά δεν αρνούμαι  πως έγραψα ότι θα προσπαθήσω να εξοικονομήσω όσο περισσότερα χρήματα γίνεται ούτε ότι γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους που επιμελήθηκαν προσωπικά κ με πολύ κόπο την ανέγερση της οικοδομής τους κ είναι απόλυτα ευχαριστημένοι...αυτό δε σημαίνει ότι έχω την εμπειρία να το κάνω κι εγώ ούτε σημαίνει πως έχω την πρόθεση να το κάνω.

Έγινα μέλος για να ακούσω καλοπροαίρετες απόψεις-όπως όλες οι προηγούμενες-τις οποίες είναι προφανές ότι λαμβάνω σοβαρά υπόψιν.Πέρα από αυτό ήταν ξεκάθαρη η θέση μου ότι εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα διότι πρώτη φορά μπαίνω σε τέτοια διαδικασία.Όσο για το επίθετο εύκολη που ανέφερες...αν και τώρα παίζουμε με τις λέξεις αλλά επειδή δεν έγινε κατανοητό νιώθω την ανάγκη να το ξακαθαρίσω:εσκεμμένα είχα βάλει εισαγωγικά για να δείξω(σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα) ότι έτσι θεωρείται επειδή το προκάτ σπίτι έρχεται έτοιμο,δε χτίζεται μπροστά σου,πράγμα που στο μυαλό πολλών θεωρείται ''ευκολότερο''(ή ευκολότερο)από το χτίσιμο.Αυτό δε σημαίνει ότι η τοποθέτηση ενός προκάτ μοιάζει με παιχνίδι στο δικό μου μυαλό.Άλλωστε αν ίσχυε αυτό,δε θα μιλούσαμε τώρα εδώ..:)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Λεωνίδα,όλα παίζουν ρόλο...Στο προκατ,τι πάχος τοιχοποιίας θα έχεις και τι είδους?Τι κουφώματα θα έχει?Η πλάκα θα είναι μέσα στην τιμή?Η στέγη πως θα είναι?

 

Η βάση από ποιον θα γίνει?

Αν επιτρέπεται επειδή έχεις κάνει μια έρευνα αγοράς,μπορείς να πεις για τι ποσό μιλάμε για προκατ?

Με κάνει εντύπωση διότι τώρα τελευταία ακούω πολλούς για προκατ...

 

Και εγώ έχω σπίτι στην Χαλκιδική προκατ (λυόμενο) κατασκευής δικιάς μας,του πατέρα μου και δικιά μου...Πάχος τοιχοποιίας 20εκ και όλη μεταλλική κατασκευή με επένδυση γυψοσανίδας...

Ο θείος μου από δίπλα έφερε έτοιμο προκατ...Στην τιμή δεν ήταν η πλάκα,η βάση,τα κάγκελα στην βεράντα,έπιπλα κουζίνας...Του βγήκε πολύ παραπάνω σε σχέση με το δικό μας με πολύ κακής κατασκευής....Έχουν ανοίξει οι ενώσεις,έχουν σαπίσει τα σίδερα (2mm 40χ60).....

 

Στα λέω όλα αυτά ώστε να τα δεις όλα,να συγκρίνεις όλες τις λεπτομέρειες μιας προκατ κατασκευής...

Επίσης γιατί δεν κοιτάς και για κατασκευή με πορομπετόν (ytong) ή lavawall?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.