Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκατασκευασμένη εξοχική κατοικία...


lleonidas

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες/όλους!

Εδώ και λίγο καιρό σκεφτόμαστε με τους δικούς μου την αγορά ενός προκάτ σπιτιού για το χωριό(πολύ κοντά σε θάλασσα,αν αυτό έχει σημασία).

Θέλουμε μια μικρή σχετικά(60-80 τ.μ.) ισόγεια κατοικία στην οποία θα πηγαίνουμε συνολικά 2-3 μήνες το χρόνο.Τα προκατασκευασμένα σπίτια(από μπετόν,όχι από ξύλο) ακούγονται ως μια λύση επειδή δεν είναι εύκολο να βρισκόμαστε στο χωριό και να παρακολουθούμε την πρόοδο των όποιων εργασιών εκεί αλλά και επειδή οι εργολάβοι κάτω δεν είναι και ό,τι καλύτερο.Επίσης στα προκάτ έχεις ακριβή ημερομηνία παράδοσης και πιστοποιήσεις για τοιχοποιία,αντισεισμικότητα και μόνωση,αν έχω ενημερωθεί σωστά.Το θέμα είναι αν συμφέρει γενικότερα(ως προς το οικονομικό σκέλος και φυσικά ως προς την ποιότητα του έργου που θα παραχθεί)...

Να σημειώσω ότι οι γνώσεις και η εμπειρία μου στην επίβλεψη τέτοιων κατασκευών είναι πολύ μικρή και διαβάζοντας σε άλλα-ελληνικά και ξένα-fora πόσα πράγματα πρέπει να έχεις ένας επίδοξος αγοραστής κατά νου πριν και κατά τη διάρκεια της ανέγερσης ενός σπιτιού ή ακόμα και κατά την αγορά ενός προκατ,έχω πελαγώσει:υλικά κατασκευής,διπλοί τοίχοι ή όχι,σύμμικτη κατασκευή ή όχι,ένσημα ΙΚΑ,θεμελίωση-εκσκαφές-περιβάλλων χώρος-άδειες κτλ συμπεριλαμβάνονται στην αρχική συμφωνία ή θα ζητήσει extra χρήματα για κάτι που''θα προκύψει'' και πολλά άλλα...αν είναι να ασπρίσουν τα μαλλιά μου πριν την ώρα τους,ας το αφήσω καλύτερα :)

Ρίχνοντας μια πρώτη ματιά έχω δει κάποιες φωτο που φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες (αισθητικά τουλάχιστον)για τα δικά μου γούστα:

1

2

 

 

Τα πρώτα ερωτήματα λοιπόν είναι:Ποιες εταιρείες θα προτείνατε(εδώ ή σε pm) που έχετε δοκιμάσει εσείς ή πρόσωπα του περιβάλλοντός σας και μείνατε ευχαριστημένοι...ισχύει ότι οι περισσότεροι λειτουργούν ως καρτέλ;Τι κυρίως πρέπει να προσέξει ή να απαιτήσει κανείς από τον κατασκευαστή σε τέτοιες περιπτώσεις προκάτ κατασκευών;

Οποιαδήποτε καλοπροαίρετη πρόταση δεκτή!

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

Edited by lleonidas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

-Καταρχήν, οι γνώσεις σας σε επίβλεψη κατασκευών δεν είναι δυνατόν να είναι καλές αν δεν έχετε σχετικές σπουδές και εμπειρία μηχναικού. Για την δουλειά αυτή, πρέπει να μισθώσετε ένα μηχανικό/τεχνικό γραφείο.

-Σχετικά με τα ΠΡΟΚΑΤ, υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα στο φόρουμ στα οποία μπορείτε να ανατρέξετε. Αυτό που έχω να σημειώσω εγώ είναι ένα: "Ότι δίνεις παίρνεις"....Παράδειγμα: Αν δεν θέλετε/μπορείτε να είστε παρών και να καθορίσετε τι υλικά-εργασίες θέλετε να γίνουν στο σπίτι σας, τότε αφήνετε μια εταιρεία ΠΡΟΚΑΤ να τοποθετήσει ότι θέλει αυτή. Είναι φασόν, τα έχουν έτοιμα. Αυτά έχουν-αυτά βάζουν γρήγορα και εύκολα (χμμμ σχετικό...)

- Τρίτον, είναι αντιδεοντολογικό και κατά των κανόνων συμμετοχής να προτείνουμε εταιρείες.

 

Εγώ, θα τολμήσω να προτείνω τρόπο σκέψης:

1) Μιλήστε με έμπιστο μηχανικό/τεχνικό γραφείο της επιλογής σας. Συζητήστε διεξοδικά πως σκέφτεστε το σπίτι σας, δείτε τις οικονομικές σας δυνατότητες και όρους δόμησης κλπ του οικοπέδου σας, καθώς και δυνατότητες μελλοντικής αξιοποίησης.

2) Προχωρήστε σε ανάθεση μελετών

3) Αν βολεύει (μετά την εκπόνηση των μελετών) να γίνει ΠΡΟΚΑΤ ή να γίνει μεταλλικό ή κτίριο οπλισμένου σκυροδέματος ή τοιχοποιία/πέτρα κλπ θα προκύψει.

4) Κατόπιν προχωράτε σε έκδοση οικοδομικής άδειας και σκέφτεστε την ανάθεση της κατασκευής (και της επίβλεψης...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,καλή χρονιά με υγεία να έχεις όπως βέβαια και όλοι οι φίλοι του forum.

Βρέθηκα στην ίδια θέση μ' εσένα πριν από τέσσερα περίπου χρόνια.

Επί μήνες με ταλάνιζε το ίδιο ερώτημα(χτιστό ή προκάτ),εξάντλησα κάθε δυνατή βοήθεια από σχετικούς

με τον χώρο της οικοδομής & τελικά αποφάσισα να προχωρήσω σίγουρος πιά για την απόφασή μου

στην ανέγερση της οικοδομής μου με οπλισμένο σκυρόδεμα.

Έχω την αίσθηση ότι εσύ έχεις σχεδόν κατασταλάξει στο προκάτ.Εάν έχω δίκιο,θα σου συνιστούσα

να το ξανασκεφτείς,θέτοντάς σου τα παρακάτω ερωτήματα:

 

1)Πιστεύεις ότι μία ποιοτική κατασκευή προκάτ θα σου στοιχίσει λιγότερα χρήματα σε σχέση με το αντίστοιχο χτιστό;

 

2)Εάν ναι,έχεις υπολογίσει στην τιμή του προκάτ τον φπα,τις εκσκαφές,την βάση(εξέδρα)και την μεταφορά;

 

3)Έχεις υπ' όψιν σου την πιθανή κατάσταση μίας κατασκευής προκάτ μετά από 30 έτη;

 

4)Έχεις υπολογίσει την αξία μεταπώλησης μετά από 2 ή 3 δεκαετίες μίας οικίας προκάτ και μίας αντίστοιχης σκυροδέματος;

 

5)Με την οικία των 60-80 τ.μ. που θέλεις να φτιάξεις εξαντλείς τον συντελεστή δόμησης ή θα έχεις υπόλοιπο το οποίο 

αχρηστευτεί με την τοποθέτηση προκάτ;

 

Καταλαβαίνω τους φόβους σου,το να αναθέσεις δηλαδή σε κάποιον με αμοιβή βέβαια την επιμέλεια της κατασκευής

του σπιτιού σου.Είσαι μακριά,δεν έχεις καλή γνώμη για τους ντόπιους εργολάβους,πελαγώνεις με τα διαδικαστικά.

Τους ίδιους φόβους είχα κι εγώ,όμως θα σου πω τα εξής:

Η απόσταση πολύ λίγη σημασία έχει,ακόμη και δίπλα σου να χτίσεις(στη μόνιμη κατοικία σου),αν μπλέξεις με τους

«λάθος» ανθρώπους,την έκατσες.Ο μηχανικός που θ'αναθέσεις την έκδοση της αδείας(είτε προκάτ είτε χτιστό) που

έχει έδρα;Στην μόνιμη κατοικία σου ή στο χωριό;

Αν βρίσκεται στο χωριό,μπορείς κάλλιστα να έρθεις σε έγγραφη συμφωνία μαζί του,φτιαγμένη από δικηγόρο ώστε ν' αναλάβει

εκτός από την επίβλεψη και την επιστασία της οικοδομής μέχρι την τελική αποπεράτωση.

Η αμοιβή συνήθως κυμαίνεται μεταξύ του 10-15% επί του κόστους οικοδομής.Επίσης πολλοί μηχανικοί αναλαμβάνουν

και εργολαβικά την κατασκευή,με εργολαβικό συμφωνητικό και συγγραφή υποχρεώσεων ως προς τα υλικά

που θα χρησιμοποιηθούν και τις εργασίες που θα εκτελεσθούν.

Θα σε χάλαγε δηλαδή να κάνεις ένα σπίτι 75 τ.μ.,τεχνικά άρτιο με το κλειδί στην πόρτα και με κόστος όσο περίπου

ενός αντίστοιχα ποιοτικού προκάτ;;;(εκτός ενσήμων και εξόδων αδείας οικοδομής & μελετών)

Πολλά από τα γραφειοκρατικά όπως π.χ. τα ένσημα,να ξέρεις ότι τα διεκπεραιώνεις από την πολυθρόνα του υπολογιστή σου.

Δεν χρειάζεται η φυσική σου παρουσία,εκτός από την πρώτη φορά που θα κάνεις έναρξη.

Για να πάρεις μία ιδέα περί κόστους,εγώ έχτισα 78τ.μ. ισόγειο με 42 τ.μ. υπόγειο και ξόδεψα 124.000€ συμπεριλαμβανομένων

αδειών-μελετών,ενσήμων,φπα,έργο στη ΔΕΗ,έργο για ύδρευση και διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου.

Προς Θεού μην πιστέψεις ούτε για μία στιγμή ότι προμοτάρω συγκεκριμένες ειδικότητες.Αν δεις το προφίλ μου θα διαπιστώσεις

ότι είμαι ιδιώτης.Απλά γράφω την άποψή μου από διάθεση μόνο να βοηθήσω και να σου δώσω τροφή σκέψης για την καλύτερη

δυνατή απόφαση για εσένα.

Το καλύτερο αποτέλεσμα δεν έρχεται πάντα ξεκούραστα φίλε μου.Εάν η απόφασή σου τείνει στο προκάτ,σίγουρα την καλύτερη 

σειρά ενεργειών σου την προτείνει ο Γιάννης παραπάνω.

Εύχομαι με το καλό να κατασκευάσετε το σπίτι σας και να το χαρείτε πάνω απ' όλα με υγεία.Καλή επιτυχία!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά χαίρομαι όταν διαβάζω τέτοια μηνύματα από ιδιώτες!

Μπράβο postman για τον τρόπο που ανέπτυξες τη σκέψη σου, συμφωνούμε σε πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι επειδή ακόμα είμαστε στη θεωρία και στο ψάξιμο,σκεφτόμαστε να πάμε στον Καλλέργη και τον Κοφινά(αναφέρω ονομαστικά γιατί από αυτές τις δύο εταιρείες προέρχονται τα σχέδια που μου άρεσαν και υπάρχουν στο πρώτο post αλλά και επειδή εισέπραξα κάποια θετικά σχόλια από άτομα του περιβάλλοντός μου) αρχικά να δούμε τι θα μας πουν και πώς θα μας το παρουσιάσουν..Είμαστε όμως ανοιχτοί σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία που πιθανώς να κάνει καλύτερες δουλειές.
Όσο για τα σχόλια...Καλά τα λέτε και ακούγεται σωστός ο τρόπος σκέψης...το προφανές είναι να μισθώσεις κάποιον ειδικό για να σε βοηθήσει να κάνεις τη δουλειά σου,την οποία έχει σπουδάσει.Ωστόσο επειδή όλοι μας έχουμε δίπλα μας ανθρώπους που έχουν φτιάξει τα σπίτια και τα εξοχικά τους μόνοι(μόνο με οικοδόμους,ηλεκτρολόγους,υδραυλικούς,πλακάδες)και είναι απόλυτα ικανοποιημένοι εδώ και χρόνια,έχουμε την αίσθηση(ή ψευδαίσθηση...αυτό φαίνεται στο τέλος!)ότι θα τα καταφέρουμε μόνοι χωρίς να αδειάσουμε την τσέπη μας με μερικά extra χιλιάδες ευρώ για την αμοιβή ενός μηχανικού.Πόσο μάλλον στην περίπτωση ενός προκάτ έργου που θεωρείται πιο ''εύκολο''.

Δεν ξέρω,όλα τα σενάρια τα εξετάζω και απλά θα προσπαθήσω με τις λίγες γνώσεις που διαθέτω και τη βοήθεια κάποιων δικών μου να πετύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Για τα δύο σχέδια που παρέθεσα παραπάνω ποια είναι η γνώμη σας;Κάποια άλλη πρόταση εδώ ή σε πμ;

ΥΓ:Postman,δεν πήγε καν το μυαλό μου ότι προμοτάρεις,μην ανησυχείς!Αλλά κι αν ακόμα κάποιος συμμετέχει σε ένα forum με μηχανικούς για να προμοτάρει,δεν το βρίσκω παράλογο...δυστυχώς ή ευτυχώς αυτά συμβαίνουν παντού.Συμμετέχω σε πολλά fora με διαφορετικό περιεχόμενο και απαράβατος κανόνας για όλα τα ''υγιή'' και σκεπτόμενα μέλη είναι να φιλτράρουν ο,τιδήποτε κι αν διαβάσουν :)

Γιάννη,κατανοώ το αντιδεοντολογικό του πράγματος γι'αυτό και ζήτησα να στείλει πμ κάποιος αν έχει κάτι αξιόλογο να προτείνει.Αν και αυτό θεωρείται εσφαλμένο,παρακαλώ να σβηστεί το συγκεκριμένο σημείο από το post :)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η απόσταση πολύ λίγη σημασία έχει, ακόμη και δίπλα σου να χτίσεις (στη μόνιμη κατοικία σου), αν μπλέξεις με τους

«λάθος» ανθρώπους,την έκατσες.

μπράβο για την άρτια τεκμηριωμένη δημοσίευση και +1 από μένα

Link to comment
Share on other sites

 

«Όσο για τα σχόλια...Καλά τα λέτε και ακούγεται σωστός ο τρόπος σκέψης...το προφανές είναι να μισθώσεις κάποιον ειδικό για να σε βοηθήσει να κάνεις τη δουλειά σου,την οποία έχει σπουδάσει.Ωστόσο επειδή όλοι μας έχουμε δίπλα μας ανθρώπους που έχουν φτιάξει τα σπίτια και τα εξοχικά τους μόνοι(μόνο με οικοδόμους,ηλεκτρολόγους,υδραυλικούς,πλακάδες)και είναι απόλυτα ικανοποιημένοι εδώ και χρόνια,έχουμε την αίσθηση(ή ψευδαίσθηση...αυτό φαίνεται στο τέλος!)ότι θα τα καταφέρουμε μόνοι χωρίς να αδειάσουμε την τσέπη μας με μερικά extra χιλιάδες ευρώ για την αμοιβή ενός μηχανικού.»

 

 

«Για τα δύο σχέδια που παρέθεσα παραπάνω ποια είναι η γνώμη σας;Κάποια άλλη πρόταση εδώ ή σε πμ;»

 

 

@lleonidas,

Τα σχέδια φίλε μου που σ' ενδιαφέρουν,μπορεί να είναι ιδανικά για το οικόπεδό σου,μπορεί να είναι και εντελώς ακατάλληλα.

Μόνο ο μηχανικός που θα συντάξει τις μελέτες και την έκδοση της αδείας σου,θα μπορέσει να σου δώσει μία σωστή γνώμη από

τεχνικής & επιστημονικής πλευράς.Αυτό γιατί έχοντας το τοπογραφικό και ξέροντας τους πολεοδομικούς περιορισμούς,

θα τοποθετήσει την οικοδομή σου στο κατάλληλο σημείο ώστε να είναι σύννομη.

Εάν εκλάβεις την αίσθηση ότι ο μηχανικός είναι συνεργάτης σου,τότε μόνο ωφελημένος μπορείς να βγεις.Θα σου συντάξει τα σχέδια

με τέτοιο τρόπο ώστε και η οικοδομή σου να πληρεί την νομιμότητα και η τοποθέτησή της να είναι τέτοια ώστε ο προσανατολισμός της

να σου προσφέρει τα μέγιστα δυνατά τόσο βιοκληματικά όσο και ενεργειακά.

 

Επίσης επειδή το site έχει μεγάλη επισκεψιμότητα και μας διαβάζουν πολλοί,νιώθω υποχρεωμένος να διευκρινήσω κάτι.

Εμείς οι ιδιώτες,θα πρέπει ν' αποβάλλουμε το σκεπτικό ότι κάνοντας πράγματα που μας επιτρέπει ο νόμος μόνοι μας,

γλυτώνουμε κάποιες extra χιλιάδες ευρώ.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα κινδύνου,από τα δεκάδες(ή και εκατοντάδες) που ελλοχεύουν κατά την κατασκευή μίας κατοικίας.

Πόσες χιλιάδες ευρώ μπορεί να μας στοιχίσει μία αστοχία στο βάθος της εκσκαφής στο ταμπάνι του σκάμματος κατά μόλις 15cm;;

(100τ.μ  χ  0.15cm=15(m³) χ 330€=4950€!!!! το επιπλέον σκυρόδεμα σε ένα σκάμμα μόλις 100τ.μ.!!!

Τον μηχανικό δεν τον ενδιαφέρει κατά την επίβλεψη,εάν ο εργολάβος που εσύ επιστατείς του ξεφύγουν και μερικές δεκάδες κυβικά

επιπλέον στο σκάμμα.Τον μηχανικό τον ενδιαφέρει η οικοδομή να έρθει στο σωστό ύψος και να έχουν μπει το ελάχιστο σκυρόδεμα

και σίδερα που προβλέπονται από τον ξυλότυπο.

Οι «μερικές χιλιάδες» extra ευρώ,στις περισσότερες των περιπτώσεων μας επιστρέφουν πίσω τουλάχιστον στο τριπλάσιο,φτάνει

το ξαναλέω,να επιλέξουμε τον μηχανικό ως συνεργάτη και όχι ως διεκπεραιωτή.

 

Τέλος,για την σύσταση άλλων εταιρειών κατασκευής προκάτ,ίσως έχεις ήδη κατακλυστεί από π.μ.Σε κάθε περίπτωση όπως σου

είπε ήδη ο Γιάννης,δημοσίως δεν είναι ηθικό να σου προταθεί κάτι διότι και αντιδεολογικό είναι και παραβατικό έναντι των κανόνων

συμμετοχής.Αυτό που μπορώ να σου πω όσον αφορά την επιλογή της εταιρείας είναι να σταθμίσεις την απόσταση μέχρι το χωριό,

γιατί τα μεταφορικά απ' ότι ξέρω τσούζουν.Επίσης να ελέγξεις προσεκτικά τη διαδρομή και ειδικά τους επαρχιακούς δρόμους

που θα κινηθεί η νταλίκα μη τυχόν και υπάρχει πρόβλημα που δεν ξεπερνιέται.

Καλή συνέχεια,εύχομαι από καρδιάς το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα....

Edited by postman
Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα κινδύνου,από τα δεκάδες(ή και εκατοντάδες) που ελλοχεύουν κατά την κατασκευή μίας κατοικίας.

Πόσες χιλιάδες ευρώ μπορεί να μας στοιχίσει μία αστοχία στο βάθος της εκσκαφής στο ταμπάνι του σκάμματος κατά μόλις 15cm;;

(100τ.μ  χ  0.15cm=15(m³) χ 330€=4950€!!!! το επιπλέον σκυρόδεμα σε ένα σκάμμα μόλις 100τ.μ.!!!

 

 

Γενικά συμφωνώ με την λογική σου αλλά το παράδειγμα που φέρνεις είναι χονδροειδέστατο.....

Καταρχήν 15εκ. παραπάνω μπετό δεν είναι "μόλις 15εκ."....Είναι τραγική διαφορά (όταν μιλάμε για σκυρόδεμα). Επειδή το έδαφος, στάνταρ έχει ανωμαλίες και "παίζει" μέχρι και 5εκ. ακόμα, τις διαφορές αυτές τις παίρνουμε με σκυρόδεμα "καθαριότητας" όπως λέγεται ή "εξομάλυνσης". Οπότε, κατόπιν αυτού είναι όχι απλά αδικαιολόγητο αλλά μάλλον "εκ του πονηρού" να "ξεφύγουν" 15εκ στο κυρίως σκυρόδεμα....

Κατά δεύτερον γιατί το μπετό κάνει 330€? Ακόμα και με σίδερα με ένσημα και με καλούπια, όσο και να το τραβάς εν έτει 2013 δεν ξεπερνάει τα 250-260€ Για το παράδειγμά σου όμως, αφαίρεσε σίδερα, αφαίρεσε καλούπια, ένσημα κλπ ουσιαστικά έχεις μόνο παραπάνω υλικό. Δηλαδή βαριά 80€/μ3

Παρόλα αυτά ξαναλέω ότι συμφωνώ με την φιλοσοφία που θέτεις, ότι δηλαδή πληρώνοντας έναν μηχανικό-τεχνικό σύμβουλο ή επί του έργου, όπως θέλεις πέστο, μπορεί να χάσεις μερικά χρήματα αλλά κερδίζεις πολλαπλάσια τόσο από άμεσο κέρδος (όπως το προηγούμενο παράδειγμα) όσο και έμμεσα από την αποφυγή κακοτεχνιών που "βγάζουν" μελλοντικά έξοδα...

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης,

Για την τιμή του κυβικού έχετε δίκιο,παρασύρθηκα από παλαιότερες τιμές.Με τα 15cm όμως,αυτό ακριβώς θέλω να καταδείξω,

την εκ του πονηρού διάθεση από «κάποιον» ο οποίος θέλει να υπερχρεώσει.

Συγνώμη αν έγινα υπερβολικός,αλλά πρόθεσή μου είναι να τροφοδοτήσω με σκέψη αναγνώστες-ιδιώτες οι οποίοι από άγνοια

δεν φαντάζονται ότι ακόμη και στις λεπτομέρειες κρύβεται ο διάολος.

Ευχαριστώ για τις διορθώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο! Να δώσω ένα δικό μου παράδειγμα, όπου όταν έφτιαχνα το δικό μου σπίτι, ήμουνα φυσικά κέρβερος (όπως πάντα άλλωστε στην επίβλεψη των στατικών) αλλά κάποια στιγμή που έλειπα έπρεπε να πέσει ένας μικρός τοίχος ο οποίος θα αντιστήριζε βραχώδες έδαφος (το λέω για να τονίσω ότι δεν υπήρχε επικινδυνότητα...) Στην μελέτη δεν είχαμε προβλέψει τον εν λόγω τοίχο και έδωσα προφορικές οδηγίες στον μάστορα στον οποίο πρέπει να πω ότι είχα απόλυτη εμπιστοσύνη και χρόνια συνεργασία. Του είπα λοιπόν, πως θα φτιάξει ένα πεδιλάκι, μέχρι ποιο ύψος να φτάνει το τοιχείο και του είπα ότι θέλω να είναι "τουλάχιστον 25εκ. πάχος τοιχείου" επειδή από την μεριά του βράχου ήταν φυσικά ανώμαλο....

Όταν γύρισα είδα μια κουμούτσα...όπου το πάχος ήταν πάνω από 40εκ. σε αρκετά σημεία, ενώ τα κυβικά που πέσανε ήτανε απίστευτα....Μου είπε ότι το έκανε για λόγους ασφαλείας αλλά από τότε δυστυχώς έπαψα να τον εμπιστεύομαι ως άνθρωπο...Δεν είναι ότι δαπανήθηκαν πάνω από 500€ επιπλέον χωρίς λόγο αλλά μειώσαν αρκετά τον (ούτως ή άλλως μικρό) ωφέλιμο χώρο...

 

Τελικά, πόσο θα κόστιζε το μεροκάματο ενός μηχανικού να είναι επί τόπου ή να μεταβεί, να δώσει ακριβείς οδηγίες και να φύγει? Πάνω από 100€? Μάλλον όχι....Η χασούρα όμως είναι πάνω από 500€ + το χάσιμο χώρου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.