Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόψεις: ''Συνύπαρξη μηχανικών ΠΕ & ΤΕ στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος''


Engineer

Recommended Posts

 
 

 

όσον αφορά τα δικαιώματα του μηχανολόγου ΠΕ σε ηλεκτρολογικά και το αντίστροφο φυσικά και είναι λάθος και δεν θα πρέπει να υπάρχει. 

 

 

Πολύ όμορφα,απαντώ λοιπόν κι εγώ ότι όσο αφορά τα έτη σπουδών δεν θα έπρεπε να υπάρχουν 4ετείς ή 5ετείς σπουδές,υπάρχουν όμως

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σε ενημερώσω πως τα ΤΕΙ είναι ΑΕΙ εδώ και 13 χρόνια.

 

Κατα δεύτερον σου έχουν απαντήσει ήδη αλλά δε θες να το καταλάβεις. Στην Βρετανία έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα και ο απόφοιτος Imperial College και ο απόφοιτος του τελευταίου κολεγίου της χώρας. Είναι το ίδιο όμως; Κολλάς με τα χρόνια σπουδών; Στην Ε.Ε. τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα έχει ο απόφοιτος με MEng και ο απόφοιτος με BSc. 4ετης και 3ετης σπουδές αντίστοιχα. Είναι το ίδιο όμως; Κολλάς με τους τίτλους; Στην Βρετανία ο CEng και ο IEng έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Είναι το ίδιο όμως;

 

Προφανώς δεν είναι όλα τα ίδια και φυσικά η διαφοροποίηση δεν δίνετε από τα επαγγελματικά δικαιώματα. Αλλά δε θες να το καταλάβεις αυτό. Εσύ θέλεις το κράτος να βγάζει ΦΕΚ και να λέει ο ένας είναι ΥΠΕΡ και ο άλλος ΥΠΟ. Κάτι σαν το 1970 δηλαδή. Να σε ενημέρωσω όμως πως πλέον έχουμε 2014 και οι επαγγελματικές κάστες δεν έχουν πια νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα. Αλλά ούτε κι εσύ μπορείς να απαντήσεις στην απλή ερώτηση, γιατί ένα κολέγιο ίδρυμα παν/μιο κλπ να απαιτεί περισσότερα χρόνια σπουδών για να δώσει ένα πτυχίο ίδιων επαγγελμ.  δικαιωμάτων με ένα άλλο λιγότερο ετών.

Γνωρίζεις πολλούς που θα κάναν μηχανογραφικό για τα αει των 5ετών αν σήμερα ανακοινώνονταν ότ τα τει των 4 εξισώνονται επαγγελματικά απολύτως με τα αει; 
Εκτός αν επιθυμείτε ισοδυναμία μόνον για τους σημερινούς αποφοίτους (δηλαδή για εσάς)  και όχι για τους νεότερους 8-)
Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

Ε γι'αυτό και θα οδηγούν σε διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα. 

 

Όχι εντός Ε.Ε. πάντως. Στη Μοζαμβίκη μπορεί...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

 

 
 

 

 

Πολύ όμορφα,απαντώ λοιπόν κι εγώ ότι όσο αφορά τα έτη σπουδών δεν θα έπρεπε να υπάρχουν 4ετείς ή 5ετείς σπουδές,υπάρχουν όμως

 

Ε γι'αυτό και θα οδηγούν σε διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα. 

Link to comment
Share on other sites

οκ ας το πάρουμε έτσι όπως θες .Προσωπικά έχω ολοκληρώσει master 2 ετών άρα 4 από το προπτυχιακό και 2 μεταπτυχιακό μας κάνουν 6! ΣΕ ΝΙΚΑΩ! αλλά το παιχνίδι είναι στα χέρια σου γιατί έχεις και 2 βολές από εν δυνάμει μεταπτυχιακό οπότε εσύ έχεις 7!ΜΕ ΝΙΚΑΣ !μπορώ να κάνω όμως 2ο μεταπτυχιακό και πάει λέγοντας .Όπως καταλάβες οι προπτυχιακές σχολές δεν μπορούν να προσθέτουν έτη σπουδών και να λένε εγώ έχω ποιο ισχυρό πτυχίο από άλλους .Το ελάχιστο προπτυχιακό έχει οριστεί στα 3 έτη με τη συνθήκη της bolognia.Το θέμα Breeze ξέρεις ποιο είναι ?Το ΤΕΕ δεν είχε τηρήσει ποτέ τις ειδικότητες γιατί κάνει παιχνίδι με νομοθεσίες του 1936 .Και επειδή είναι Κράτος έχει τη δύναμη να αντιτίθεται πέρα σε κάθε λογική και Ευρωπαϊκή οδηγία .Ανέφερες dim την Κύπρο σα παράδειγμα και σου απαντώ ,Εάν εργαστείς στη Κύπρο τι θα τους πείς?οτι ξέρετε εγώ είμαι 5ετίας και θα κάνω πιο πολλά από εσάς?και εάν έρθει κύπριος 4ετίας να δουλέψει Ελλάδα παύει να είναι μηχανικός?Κάποιος πρέπει να πάρει το μαχαίρι απ'ο αυτόν που κρατάει το καρπούζι μου φαίνεται...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καθόλου δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα. Αλλά ούτε κι εσύ μπορείς να απαντήσεις στην απλή ερώτηση, γιατί ένα κολέγιο ίδρυμα παν/μιο κλπ να απαιτεί περισσότερα χρόνια σπουδών για να δώσει ένα πτυχίο ίδιων επαγγελμ.  δικαιωμάτων με ένα άλλο λιγότερο ετών.

 

 

Ποιοι από αυτούς που σου ανέφερα δεν έχουν ίδια επαγγελματικά δικαιώματα; Οι CEng με τους IEng? Ίδια. Τα MEng με τα BSc? Ίδια. Του Imperial College με του Bolton? Ίδια. Μάθε πρώτα πριν απαντήσεις.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Καλά πάλι τη γνωστή κόντρα πιάσατε. Και όλα αυτά από το πουθενά χωρίς να υπάρχει θέμα......Το καταλαβαίνω είναι και ένα είδος ψυχοθεραπείας το ίντερνετ. Μαζί σας.

Τώρα βέβαια ποιος ασχολείται στην πράξη με ΕΔ μηχανικών, ή ακόμη ποιος σπουδάζει σε σχολές αυτοκτονίας όπως είναι οι μηχανικοί σήμερα ο Θεός και η ψυχή τους...Δεν μπορώ να καταλάβω. Για τους νεότερους που είναι στα ντουζένια τους και νομίζουν ότι θα κατακτήσουν τον κόσμο όλο με τα ΕΔ οκ τους καταλαβαίνω κάπως.

Αν και έπρεπε να σκεφτούν καλύτερα την επιλογή τους στην επαγγελματική σταδιοδρομία από ένα σκοτωμένο επάγγελμα είτε σε ΑΕΙ είτε σε ΤΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλα θέμα κερδίζω-χάνω. Υπάρχει και η ανάγκη για αξιοπρέπεια, για δικαίωση, να μην αισθάνεσε ότι το ίδιο το κράτος σου σε πολεμάει με κάθε τρόπο.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι απλούστατη και πέρα από τα όρια του απλού.

Ποιος ο λόγος να υπάρχουν στην Ελλάδα δύο σχολές η μια 4  ετών,  η άλλη 5 ετών και να χορηγούν πτυχία με τα ίδια δικαιώματα;

Δεν έχει σημασία αν συμφωνώ ή όχι με την ισοτιμία ούτε ότι και η ανώνυμη γνώμη  μου έχει καμία σημασία, εκτός αν είμαι ο υπουργός. 8-)

 

Υπάρχει λοιπόν η μέθοδος απόδειξης που ονομάζεται απόδειξη δια της εις άτοπον απαγωγής. Το επιχείρημα είναι το εξής: 

Γιατί να υποβάλλουν κάποιοι δηλώσεις για εισαγωγή στο αει 5 ετών εάν αυτά χορηγούν ισότιμα πτυχία με σχολές 4ετούς; 

 

Αφού  δεν μπορείτε να απαντήσετε, απαντώ  εγώ: Δεν θα υποβάλλουν δηλώσεις εισαγωγής στα αει, αλλά στα τει. Επειδή όμως έτσι τα αει θα χάσουν τους φοιτητές τους (άτοπο), δεν πρόκειται να γίνει γενική ισοτιμία των  πτυχίων 5 και 4 ετών αλλά θα υπάρχουν κάποιες διαφορές (μικρές έστω).

 

Και τέλος: Πως μπορεί να γίνει πλήρης ισοτιμία; Αν τα αει και τα τει συγχωνευτούν με ίδια έτη σπουδών ίδια προγράμματα, ίδιο βαθμό δυσκολίας κλπ; Κατά πόσο αυτό είναι εφικτό και εξυπηρετεί κάποιον σοβαρό σχεδιασμό δεν το γνωρίζω.

 

Για τα άλλα που αναφέρει κάποιος ότι τα bsc και msc αντιμετωπίζονται το ίδιο παντού όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν έχω λόγια παρά γέλια. 

Edited by dim10
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.