Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρόνος έκδοσης φορολογικού παραστατικού και εκπιπτώμενες δαπάνες


Recommended Posts

Ειχα σημερα μια εντονη διαφωνια με υπαλληλο του τοπικου ΤΕΕ και ηθελα να ρωτησω σχετικα.

 

Το 2013 Το τοπικο ΤΕΕ μου ανεθεσε τη διενεργεια μιας πραγματογνωμοσυνης (εκτος εδρας).

 

Η αναθεση, η διεκπεραιωση, η ολοκληρωση και παραδοση εγιναν το 2013. 

 

Εχω 2 θεματα:

 

1) Ο λογιστης αρνειτε να μου περασει σαν εξοδα τις δαπανες για μεταφορα/εισητηρια, διαμονη και σιτιση.

 Θεωρει οτι πρεπει να εκδοθει Αποδειξη Δαπανων για τα αντιστοιχα ποσα και ΤΠΥ για το υπολοιπο της αμοιβης.

 ΤΟ ΤΕΕ δεχεται μονο ενα παραστατικο (ΤΠΥ).

 

2) Το ΤΕΕ μου ζηταει να εκδωσω ΤΠΥ με ημερομηνια 2014.

 

 

Για το δευτερο σχετικο (που εγινε και η διαμαχη) ο υπαλληλος λεει οτι θα καταχηρηθει στον προΥπολογισμο του 2014 και οτι το παραστατικο εκδιδεται την ημερομηνια πληρωμης. Στις αντιρησεις που του εξεθεσα ανταπαντησε οτι του ειναι αδιαφορο και οτι συμβαδιζει συμφωνα με τις οδηγιες του ελεγκτικου συνεδριου.

Ο λογιστης αντιθετα διατινεται (και εγω ετσι γνωριζω) οτι το παραστατικο εκδιδεται οταν ολοκληρωθει ή παραδοθει η εργασια. Ακομα και αν η εργασια συνεχιζεται το επομενος ετος, θα πρεπει να εκδοθει παραστατικο αντιστοιχου ποσου για το ετος εναρξης. Διαφορετικα θεωρειτε μεταφορα φορολογητεας υλης και αποτελει φορολογικη παραβαση.

 

 

Ποια ειναι η αποψη σας?

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έκοψες τότε που παρεδωσες την εργασία.

Αφού την κόβεις σημερα θα βάλεις σημερινή ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν ειναι προβλημα αυτο που αναφερεις. Οταν εκδιδεις ενα παραστατικο μπορεις να βαλεις προηγουμενη ημερομηνια. Υποτιθεται οτι δεν την παραδωσε ςαμεσως. Αρκει να μην εχουν παρελθει οι ημερομηνιες (βλεπε τριμηνα κλπ).

 

Απο την αλλη πως θα εκδωσω τιμολογιο αφου ο υπαλληλος δεν μου εχει δωσει το ΟΚ?

 

Το θεμα ειναι οτι ο υπαλληλος του ΤΕΕ θελει η εκδοση να γινει οποτε τον βολευει αυτον (βαση ελεγκτικου) ενω υποτιθεται οτι ισχυει ο ΚΦΑΣ.

Δηλαδη αν εκδιδα το 2013 υπηρχε κινδυνος να μην πληρωθω γιατι το ΤΕΕ δεν την ειχε συμπεριλαβει ως εξοδο στον προϋπολογισμο της χρησης 2013.

Απο την αλλη ο ΚΦΑΣ μου επιβαλλει να εκδοθει αντος της χρησης (2013).

 

Υπαρχει περιπτωση οι κανονισμοι του ελεγκτικου να υπερισχυουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.