Μετάβαση στο περιεχόμενο

απολογιστικες εργασιες


varxo

Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα εκτελώ ένα έργο οδοποιίας κατά την διάρκεια του έργου μετά από ισχυρή βροχόπτωση χάλασε η απόβαση οδοστρωσίας σε μήκος σχεδόν 1,5 χιλιόμετρο σε συνεννόηση με τον επιβλέποντα και επειδή οι ποσότητες της μελέτης ήταν οριακές συμφωνήσαμε να πληρωθεί η ανακατασκευή απολογιστικά

Ο λογαριασμός υπογράφηκε και θεωρήθηκε από την προϊσταμένη αρχή αλλά όταν πήγε στην διαχειριστική αρχή έργο ΕΠΑ επέστρεψαν το λογαριασμό με την αιτιολογία ότι οι εργασίες αυτές τιμολογούνται

Το πρόβλημα μου είναι αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια ιδέα με εργασίες γκρειντερ φορτηγό οδοστρωτήρα οι οποίες δεν τιμολογούνται ώστε να μπόρεσε να τις παρουσιάσω για να πληρωθώ

Σημείωση αν πήγαινα με τιμές μονάδος το όφελος μου θα ήταν μεγαλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις κάτι απολογιστικά αν δεν υπάρχει στην σύμβασή σου κονδύλι απολογιστικών εργασιών αλλά υπάρχουν συμβατικά άρθρα, πρέπει η Διευθύνουσα Υπηρεσία αν κρίνει ότι για την επίτευξη της αρτιότητας, της λειτουργικότητας  ...... κλπ .... του έργου είναι αναγκαία η εκτέλεση ορισμένων απολογιστικών εργασιών και να εκδόσει "ειδική εντολή".

 

Δηλαδή στην εντολή αυτή θα πρέπει να υπάρχει πλήρης, εμπεριστατωμένη και πειστική αιτιολόγηση αναφορικά με το ότι η επίτευξη της αρτιότητας ..... κλπ ... είναι εφικτή ΜΟΝΟ με την εκτέλεση απολογιστικών εργασιών.

Και στη συνέχεια θα πρέπει οι εργασίες αυτές (απολογιστικές) να μπουν σε ΑΠΕ με πολύ καλή αιτιολόγηση (πειστική) ότι πρέπει να εγκριθεί τα κονδύλι αυτό πέραν της εγκεκριμένης σύμβασης ....

 

... δες επίσης αν στην ΕΣΥ περιγράφει πρόβλεψη για εκτέλεση απολογιστικών εργασιών ...

 

Αν βρώ που το λέει τα παραπάνω θα σου το στείλω.

 

Το βρήκα Ν.3669, άρθρο 55, παράγρ. 10.

 

Δες και αυτά:

 

626Ελ.Συν./Τμ.VII/360/2009.Εξόφληση 1ου λογαριασμού δημοσίου έργου. Μη νομίμως ο ανάδοχος ανέλαβε την εκτέλεση απολογιστικών εργασιών, καθόσον δεν είχε προηγουμένως χορηγηθεί η εκ του νόμου απαιτούμενη ειδική προς τούτο εντολή από τη Διευθύνουσα Υπηρεσία, κατά παράβαση του άρθρου 42 παρ. 10 του π.δ.609/1985, τα δε προσκομιζόμενα παραστατικά αυτών δεν αποτελούν νόμιμα αποδεικτικά πληρωμής (προσκομίζεται απλή φωτοτυπία και όχι πρωτότυπο τιμολόγιο). Περαιτέρω, μη νομίμως ο ανάδοχος ανέλαβε την εκτέλεση του έργου, καθότι, ως εκ της τάξης εγγραφής του στο Μ.Ε.ΕΠ., στερείται του δικαιώματος εκτέλεσης του έργου.

 

624Πράξη Ι Τμημ .Ε.Σ .370/1992. Η πρόβλεψη εκτέλεσης απολογιστικών εργασιών , που τυχόν περιέχεται στην Ειδική Συγγραφή Υποχρεώσεων , εφόσον αφορά πράγματι ειδικά συγκεκριμένες εργασίες που εκτελέστηκαν κατ ' είδος και ποιότητα , αναπληρώνει την έκδοση πρόσθετης ειδικής εντολής , γιατί στην περίπτωση αυτή η εντολή θεωρείται ενσωματωμένη στην Ειδική Συγγραφή Υποχρεώσεων

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Οι απολογιστικές εργασίες υπήρχαν στον ΑΠΕ όσο και στην σύμβαση που έχω υπογράψει το θέμα μας είναι ότι η αιτιολόγηση της υπηρεσίας δεν έγινε δεκτή παρότι υπήρχε εντολή στο ημερολόγιο του έργου για την αποκατάσταση των ζημιών κτλ και ειδική εντολή

Στο δια ταύτα ψάχνω κάποια εργασία η οποία δεν τιμολογείται ώστε να  μπορέσω να πληρωθώ τις εργασίες που έχω κάνει 

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω κάτι .....

Οταν λες δεν τιμολογούνται εννοείς στα άρθρα που έχεις στην σύμβασή σου ή γενικότερα στα εγκεκριμένα από το ΥΠΕΧΩΔΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι το προβλημα σου ειναι πολυ πιο σοβαρο απ οτι αναφερεις.

Και εξηγουμαι

1) Για να δικαιολογηθει απλα η επανακατασκευη με προσθετα χρηματα (ανεξαρτητα του τροπου πληρωμης ) πρεπει να βγει πρωτοκολλο θεομηνιας .Αλλοιως ξανακανεις την κατασκευη χωρις προσθετη αποζημιωση

2) Αν γινει το πρωτοκολλο πρεπει και αυτο να παει στη Διαχειριστικη Αρχη.

3) Αν ολα αυτα εγκριθουν τοτε θα προχωρησεις οπως λεει ο Νομος και σου λεει ο georgegaleos.Θα πρεπει να ακολουθησεις το αρθρο 57.

Εσυ θα πρεπει απο τα πραγματικα γεγονοτα και το ειδος της αποκαταστασης να βρεις -αν γινεται- τον απολογιστικο τροπο.Οι προτασεις προκυπτουν μεσα απο την πραγματικη εικονα της περιπτωσης σου.Αν πχ επανακατασκευασεις ολη την υποβαση (σαν να μην υπηρχε δηλαδη) τοτε δεν μπορεις να πας απολογιστικα.Αν ομως χρησιμοποιησεις τα υπαρχοντα υλικα (χωρις ομως να τα πληρωθεις) τοτε αλλαζει το πραγμα κ.λ.π

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

KF αυτά ακριβως εννοούσα όταν αναφερόμουν στην ΠΟΛΥ καλή αιτιολόγηση για να μπορεί να "περάσει" η διαδικασία, αλλά ίσως ο φίλος έχει κάτι άλλο στο μυαλό του και δεν το μετέφερε όπως το εννοεί στο forum

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα επιγραμματικά το πρόβλημα που μου προέκυψε

Απλά δεν μπορώ να βρω εργασίες που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα γκρειντερ ένας οδοστρωτήρας οι οποίες δεν τιμολογούνται με τιμές μονάδος όλα τα παραπάνω που αναφέρεται τα γνωρίζω και όλα αυτά συμβαίνουν ότι όλα έγινα κάτω από πίεση χρόνου τελείωναν οι προθεσμίες του έργου και αναγκαστικά να κάνω εργασίες χωρίς να είμαι 100% κατοχυρωμένος

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.