Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλεια τεχνολόγου μηχανικού ΟΓΑ ή ΤΕΒΕ


Mariw

Recommended Posts

Γεια σας!

ετοιμάζομαι να πάρω το πτυχίο τεχνολόγου μηχανολόγου και ρωτώντας έμαθα οτι έχω επιλογή να επιλέξω ασφάλεια ΟΓΑή ΤΕΒΕ. Για να ασφαλιστεί κάποιος τεχνολόγος σε ογα πρέπει να δηλώνει

κατοικία σε χωρίο <2000 κατοίκων

και να μην υπερβαίνει κάποιο όριο στα πρώτα 3 έτη νομίζω 10.000€ το έτος.

Θέτω το θέμα για να ενημερωθούν οι νέοι αλλά και εγώ προσωπικά για περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας! Ανοίγω πάλι αυτό το θέμα μήπως ξέρει κάποιος διοτί έχω δυσκολευτεί πάρα πολύ και δε μπορώ να βγάλω άκρη.. Είμαι Μηχανικός Δομικών Έργων, έκανα έναρξη με έδρα της επιχείρησης το χωριό μου (κάτω των 2000 κατοίκων) με την προυπόθεση να πάρω απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ.Όμως με τον νέο νόμο δεν την δικαιούμαι. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει δουλειά..:(

Δεν μπορώ να πληρώνω το ενοίκιο, τον ΟΑΕΕ θα πληρώσω???:-x

Νομίζω ότι δεν είμαι μόνο εγώ σε αυτή την κατάσταση αλλά και άλλοι συνάδελφοι.

Μήπως πρέπει να αρχίσω να βάζω ένσημα ΙΚΑ, θα είναι πιο οικονομικά?

Η' μήπως η λύση είναι μονόδρομος ΟΑΕΕ ?

Αν κάποιος μπορεί και ξέρει θα το εκτιμούσα πολύ να μου απαντήσει..

Δε ξέρω τι να κάνω..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει δουλειά..:(

Δεν μπορώ να πληρώνω το ενοίκιο, τον ΟΑΕΕ θα πληρώσω???:-x

 

Έχεις την επιλογή να κλείσεις τα βιβλία σου λεβέντη! Και παύεις να πληρώνεις ΟΑΕΕ και γράφεσαι και στον ΟΑΕΔ για επίδομα ανεργείας. Δυνατότητα την οποία οι διπλωματούχοι μηχανικοί, δεν έχουμε!!! Και δουλειά να μην έχουμε εμείς δηλαδή, και τα βιβλία μας να κλείσουμε, στο ΤΣΜΕΔΕ βρέξει χιονίσει αιμοδότες...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την επιλογή να κλείσεις τα βιβλία σου λεβέντη! Και παύεις να πληρώνεις ΟΑΕΕ και γράφεσαι και στον ΟΑΕΔ για επίδομα ανεργείας.

 

Aν υποθέσουμε ότι κλείνω, τι ασφάλεια θα έχω?

 

Υ.Γ. Καταλαβαίνω ότι και εσείς οι διπλωματούχοι έχετε μεγάλο πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Για το ΤΕΒΕ, άκουσα πως αν έχεις πρόβλημα εσόδων μπορείς να κάνεις προσφυγή και να μην πληρώνεις εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

ισχυει η απαλλαγη του τεχνολογου μηχανικου σε χωριο κατω ων 2000 κατοικων. θελει απλα λιγο διαβασμα τον νομο και λιγο τσαμπουκα στο αρμοδιο οαεε της περιοχης σου για την εφαρμογη του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.