Μετάβαση στο περιεχόμενο

συνένωση 2 διαμερισμάτων


Sostos

Recommended Posts

Αγαπητέ Σωστέ :smile:

κάποια προβλήματα θα έχεις, ας πούμε απο κουβέντες που ξέρω, γιατί δεν έχω εμπειρία με αυθαίρετα και πρόστιμα.

Το κατασκευής σου θα είναι: τετ.μετ. επί τιμή ζώνης επί 30%

και το διατήρησης ετήσιο: τετ. μετ. επί τ.ζ. επί 5% όμως όπως σου είπα δεν έχω μεγάλη εμπειρία οπότε ξαναρώτα. :-o

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θέλω να σας ευχαριστήσω όλους θερμά για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας......από την στιγμή που η πολεοδομία πήρε τον φάκελο από το ΣΥΠΟΘΑ για επανέλεγχο των πολεοδομικών μου αυθαιρεσιών, σε πόσο χρόνο ενεργεί ?

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικος τι επιπτωσεις εχει ως υπευθηνος που εκανε την νομιμοποιηση των αυθαιρετων μου, και το ΣΥΠΟΘΑ εκρινε οτι η νομιμοποιηση δεν ηταν συμφωνη με την ισχυουσα νομοθεσια, με αποτελεσμα ολος ο φακελος να επιστραφει στην πολεοδομια για επαναξεταση των αυθαιρετων κτισματων μου.....

Link to comment
Share on other sites

πήρε και το δρόμο της δικαιοσύνης......πήγα τον βρήκα τον συγκάτοικο και δεν συναινεί........εκτός από το γκρέμισμα έχω και πρόστιμα ?.....τι πρόστιμα έχω να φάω ?.......θα έχω κυρώσεις και από ΙΚΑ και εφορία ?......το ίδιο πρόβλημα  έχω και με την πυλωτή όπου έκανα μια λυόμενη μεταλλική κατασκευή για την μηχανή μου στον κοινόχρηστο χώρο.....και εδώ θα έχω ίδιες επιπτώσεις ?

...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

τι είναι ο  ΣΥΠΟΘΑ???

ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α.

Συμβούλιο πολεοδομικών θεμάτων και αμφισβητήσεων 

Link to comment
Share on other sites

θέλω να σας ρωτήσω το εξής.....μένω στον τρίτο όροφο όπου έχω στην κατοχή μου δύο διαμερίσματα τα οποία έκανα συνένωση σε ένα το 2008.....επειδή ο συνιδιοκτήτης στον δεύτερο όροφο με έχει πρόσφατα απειλήσει ότι θα με καταγγείλει στην πολεοδομία, θέλω να μου πείτε ποιες είναι οι σωστές κινήσεις που μπορώ να κάνω τώρα.....ποιο συγκεκριμένα : έπρεπε να είχα βγάλει κάποια άδεια πριν ξεκινήσω την συνένωση των διαμερισμάτων ?......πρέπει να ενημερώσω τον φάκελο της οικοδομής στην πολεοδομία ?......αν και συνένωσα τα δύο διαμερίσματα παραμένουν τα 2 ρολόγια της ΔΕΗ πρέπει να γίνει ένα το ρολόι ?......πρέπει να ενημερώσω την εφορία για την συνένωση των 2 διαμερισμάτων σε ένα ?......πρέπει ενημερώσω το ΙΚΑ για εργατοώρες ?....για την συνένωση χρειάζομαι την συναίνεση των συνιδιοκτητών ?......σας ευχαριστώ.....

ετσι ξεκινησε  το ερωτημα

και σε αυτο δοθηκαν απαντησεις

 

Μετα...προεκυψε  οτι ειχες κανει  καταληψη κοινοχρηστου διαδρομου

 

και μετα ειπες οτι εχεις κανει καταληψη τμηματος της πυλωτης

 

Εξ αρχης η απαντηση απο τον Arche  ηταν σαφης

θες συναινεση

 

αν δεν μπορειτε να τα "βρειτε"

θα παραμεινεις "αυθαιρετος"

 

 

[και επειδη ρωτας.....για τον μηχανικο σου και  για τον  ΄ εάν  τυχον  εχει  ευθυνες ...θα σου πει   μονον ο ιδιος... ]

 

[παρακληση

ας κλεισει αυτο το θεμα

εχουν δοθει ολες οι απαντησεις ]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.