Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Καλημέρα σας συνάδελφοι.Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στο Τσμέδε (Κολοκοτρώνη) .Κατέθεσα το έντυπο της σύμβασης με τον εργοδότη στην υπάλληλο ,με πέρασε στο σύστημα και πηγαίνοντας στο τμήμα εισφορών, το υπόλοιπο προς πληρωμή για το Α εξάμηνο του 2014 είναι ένας μήνας (Ιούνιος) γιατί τέλος Μαίου έληξε η σύμβαση μου..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι εισφορές σου για το πεντάμηνο της απασχόλησης φαίνονταν πληρωμένες?

Εγώ δεν έχω πάει ακόμα να πληρώσω τα του Ιουνίου, αλλά στο e-tsmede ακόμα φαίνεται ότι δεν έχουν πληρωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ούτε σε μένα φαίνονται πληρωμένες. Αν δεν έχετε πληρώσει όμως το υπόλοιπο του εξαμήνου που μας αναλογεί δεν πρόκειται να φανούν πληρωμένες οι εισφορές του Α εξαμήνου του '14. Αρχές Αυγούστου θα πληρώσω το υπόλοιπο και θα δω τι φαίνεται στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι μου είπαν εμένα από το τσμεδε την προηγούμενη βδομάδα σε τηλεφωνική επικοινωνία. Είναι ενήμεροι για το όλο θέμα. Παρόλου που στο σύστημα φαινόμουν από την πρώτη μέρα μισθωτός στο συγκεκριμένο δήμο ( γι' αυτό και καθησυχάστηκα ότι όλα είναι οκ) οι εισφορές πληρώθηκαν στο ικα........

Η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω είναι να πληρώσω πρώτα τις εισφορές από την τσέπη μου και όταν τις πληρώσω θα μπορέσω να κάνω αίτηση να πάρω τα χρήματά μου πίσω όταν φιλοτιμηθούν από το ικα να τα δώσουν στο τσμεδε. Με λίγα λόγια την πατήσαμε.........

Και προσοχή!!!!!!! Όποιοι έχουν διακανονισμό από προηγούμενα εξάμηνα εάν δεν πληρώσουν το Α' εξάμηνο του '14 μέχρι τις 31 Αυγούστου τινάζεται ο διακανονισμός στον αέρα.....

Αν έχει κάποιος άλλος καμιά διαφορετική πληροφορία παρακαλώ ας ενημερώσει......

Link to comment
Share on other sites

Για το ζήτημα του διακανονισμού δεν γνωρίζω κάτι. Όπως, όμως, έχω αναφέρει και παλαιότερα από το τοπικό γραφείο του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. στα Τρίκαλα μου είπαν πως δεν έχουμε καμία υποχρέωση για το 5μηνο αυτό και ότι τα ποσά θα τα βρουν μεταξύ τους οι αρμόδιες υπηρεσίες. Η διαφορά είναι μόνο ο ένας μήνας που πρέπει να πληρώσουμε οι ίδιοι. Πάνω σ'αυτό σας αναρτώ και το σχετικό έγγραφο που αφορά την τακτοποίηση των εισφορών και το οποίο δεν αναφέρει πουθενά ότι οφείλουμε να πληρώσουμε όλο το εξάμηνο και να ζητήσουμε το ποσό αυτό πίσω από το Ι.Κ.Α. Άρα μάλλον αυτοί που σε ενημέρωσαν τηλεφωνικά μάλλον δεν είχαν υπόψιν τους αυτό το έγγραφο. Δεν πρέπει να πανικοβληθούμε πιστεύω γιατί μάλλον τα πράγματα είναι λίγο πιο απλά και ταυτόχρονα λίγο πιο χρονοβόρα όπως είθισται σε αυτή τη χώρα. Καλού κακού θέστε υπόψιν των υπαλλήλων του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. που μιλάτε κάθε φορά αυτό το έγγραφο. Τουλάχιστον το ότι ίσως αυτοί δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους δε σημαίνει ότι εμείς θα χάσουμε το δίκιο μας...

Link to comment
Share on other sites

Το έγγραφο που παραθέτεις είναι στις 5.6.2014. Στο τσμεδε στη Θεσσαλονίκη μου είπαν πως παρέλαβαν έγγραφο αρχές Ιουλίου (αν θυμάμαι καλά ήταν 5.7.2014)  από τα κεντρικά και ότι έλεγε πως έπρεπε να πληρώσω εγώ πρώτα τις εισφορές και μετά με αίτηση να ζητήσω τα χρήματα πίσω....

Τι να πω??? Ο καθένας λέει ότι θέλει ή μήπως αυτός είναι ο τρόπος που βρήκαν οι τρεις υπηρεσίες για να λυθεί το ζήτημα?

Εσύ πότε μίλησες με το τσμεδε της περιοχής σου?

Σου είπαν ότι είσαι εντάξει αν πληρώσεις τον μήνα που μένει και ότι μπορείς να πάρεις ασφαλιστική ενημερότητα?

Link to comment
Share on other sites

Για να διευκρινήσω περαιτέρω.Εγώ πήγα στο τσμεδε στις 14 Ιουλίου.Πηγαίνοντας στο τμήμα εισφορών η υπεύθυνη μου είπε ότι θα πρέπει να πληρώσω τις εισφορές του Α εξαμήνου και στη συνέχεια να κάνω αίτηση για να συμψηφιστούν οι εισφορές από το ικα.Ανεβαίνοντας στη συνέχεια να καταθέσω το έντυπο της σύμβασης εργασίας στο αρμόδιο τμήμα που δίνουν και τους κωδικούς στο e-tsmede και αφού καταχωρήθηκα στο σύστημα,οι εισφορές που εκρεμούν είναι μόνο για το μήνα Ιούνιο σύφωνα με το έντυπο που έχω στα χέρια μου..Αυτά από το τσμεδε της Αθήνας...

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια Cavaliere πρέπει απλά να πληρώσεις ένα μήνα για το Α' εξάμηνο του 2014 και τέλος. Δε χρειάστηκε να πληρώσεις όλο το εξάμηνο και να περιμένεις να τα πάρεις όλα πίσω... Ότι είχαν πει και σε μένα δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι τα πράγματα έτσι όπως τα λέτε τελικά... Μόλις περάσω από το τσμεδε αυτοπροσώπως, κάτι που δεν έχω κάνει για λόγους υγείας ακόμη, θα σας ενημερώσω τελικά τι έγινε.

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια Cavaliere πρέπει απλά να πληρώσεις ένα μήνα για το Α' εξάμηνο του 2014 και τέλος. Δε χρειάστηκε να πληρώσεις όλο το εξάμηνο και να περιμένεις να τα πάρεις όλα πίσω... Ότι είχαν πει και σε μένα δηλαδή. 

Έτσι ακριβώς φίλε vissaris..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.