Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Επειδή η αμοιβή των 5μηνων είναι 495ευρώ το μήνα<693,95ευρώ..Ο δήμος θα πληρώσει ασφαλιστικές εισφορές στα 495ευρώ το υπόλοιπο θα χρεωθεί στο μηχανικό (693,95-495)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή η αμοιβή των 5μηνων είναι 495ευρώ το μήνα<693,95ευρώ..Ο δήμος θα πληρώσει ασφαλιστικές εισφορές στα 495ευρώ το υπόλοιπο θα χρεωθεί στο μηχανικό (693,95-495)

Ευχαριστώ!

 

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

έχει υπολογίσει κανείς το ποσό της εισφοράς που προκύπτει από αυτήν την διαφορα για καποιον που ειναι στην πρώτη κλιμακα?

Edited by paraskevasnp
Link to comment
Share on other sites

33 ευρώ ανά μήνα (για 1η ασφαλιστική κατηγορία και χωρίς ΕΙΠΡ) για το ΤΣΜΕΔΕ  ... τώρα δεν ξέρω αν θα πρέπει να υπολογίσουμε και εισφορές για το πάκετο 131 για ΙΚΑ (ασθένεια σε χρήμα) αλλά από την πρόσκληση  καταλαβαίνουμε πως το πρόγραμμα δεν συμπεριλαμβάνει αναρρωτικές άδειες.

Πήρε κάποιος από τους επιτυχόντες μηχανικούς στη κοινωφελή εργασία αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψης ή μήπως εκτύπωσε βεβαίωση προϋπηρεσίας με τους κωδικούς του απο το www.tsmede.gr;

Το δελτίο ανεργίας καταργήθηκε; Μπορεί κάποιος να το ελέγξει απο τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΟΑΕΔ

Σε εμένα δεν έχει συμβεί τίποτα και απο μια πρώτη κουβέντα δεν υπάρχει ενδιαφέρον για να μάθουν για το που θα γίνει η αναγγελία πρόσληψης. ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

33 ευρώ ανά μήνα (για 1η ασφαλιστική κατηγορία και χωρίς ΕΙΠΡ) για το ΤΣΜΕΔΕ  ... τώρα δεν ξέρω αν θα πρέπει να υπολογίσουμε και εισφορές για το πάκετο 131 για ΙΚΑ (ασθένεια σε χρήμα) αλλά από την πρόσκληση  καταλαβαίνουμε πως το πρόγραμμα δεν συμπεριλαμβάνει αναρρωτικές άδειες.

Πήρε κάποιος από τους επιτυχόντες μηχανικούς στη κοινωφελή εργασία αντίγραφο της αναγγελίας πρόσληψης ή μήπως εκτύπωσε βεβαίωση προϋπηρεσίας με τους κωδικούς του απο το www.tsmede.gr;

Το δελτίο ανεργίας καταργήθηκε; Μπορεί κάποιος να το ελέγξει απο τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΟΑΕΔ

Σε εμένα δεν έχει συμβεί τίποτα και απο μια πρώτη κουβέντα δεν υπάρχει ενδιαφέρον για να μάθουν για το που θα γίνει η αναγγελία πρόσληψης. ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ.

Από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΟΑΕΔ φαίνεται ότι κόπηκε η κάρτα μου γιατί δεν εμφανίζει μήνες ανεργίας, περίοδο ανανέωσης κτλ. Ο λογιστής από ό,τι μου έδειξε μου έβαλε και ΕΙΠΡ (1η ασφαλιστική κατηγορία). Εγώ παλιότερα δεν πλήρωνα. Θα έχω κάποιο πρόβλημα στη συνέχεια? 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

58.24 ευρώ ΕΙΠΡ στα έβαλε ο λογιστής του ΔΗΜΟΥ που εργάζεσαι; Αν ναι τότε από εδώ και πέρα θα έχεις ΕΙΠΡ ενώ στη πραγματικότητα πολλοί λίγοι μηχανικοί το δηλώνουν εφόσον είναι κάτω πενταετίας και με το νέο ασφαλιστικό σου δίνει τη δυνατότητα για 10 χρόνια παραμονής στο ταμείο ή αν δεν είσαι 35 ετών να μην έχεις κλάδο ειδικής προσαύξησης.

Σε ποιο δήμο είσαι και τι ειδικότητα; Είχες κάποιο πρόβλημα με τη θέση σου;

Link to comment
Share on other sites

58.24 ευρώ ΕΙΠΡ στα έβαλε ο λογιστής του ΔΗΜΟΥ που εργάζεσαι; Αν ναι τότε από εδώ και πέρα θα έχεις ΕΙΠΡ ενώ στη πραγματικότητα πολλοί λίγοι μηχανικοί το δηλώνουν εφόσον είναι κάτω πενταετίας και με το νέο ασφαλιστικό σου δίνει τη δυνατότητα για 10 χρόνια παραμονής στο ταμείο ή αν δεν είσαι 35 ετών να μην έχεις κλάδο ειδικής προσαύξησης.

Σε ποιο δήμο είσαι και τι ειδικότητα; Είχες κάποιο πρόβλημα με τη θέση σου;

Ναι ο λογιστής την έβαλε την ΕΙΠΡ. Δεν το ήξερα αυτό που λες. Στα Γιάννενα με πήραν, πολιτικό μηχανικό. Γενικά έγινε ένα μπέρδεμα με ικα τσμεδε. Από ό,τι μου είπε με δήλωσε στο ικα 131 πακέτο και στο τσμεδε σαν μισθωτή. Έχω μια εβδομάδα που ξεκίνησα. Πιστεύω να μην υπάρξει πρόβλημα στην πορεία.

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο λογιστής την έβαλε την ΕΙΠΡ. Δεν το ήξερα αυτό που λες. Στα Γιάννενα με πήραν, πολιτικό μηχανικό. Γενικά έγινε ένα μπέρδεμα με ικα τσμεδε. Από ό,τι μου είπε με δήλωσε στο ικα 131 πακέτο και στο τσμεδε σαν μισθωτή. Έχω μια εβδομάδα που ξεκίνησα. Πιστεύω να μην υπάρξει πρόβλημα στην πορεία.

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

akius

 

Τότε υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση αν σου έβαλε και το πακέτο 131 του ΙΚΑ και φυσικά την ΕΙΠΡ. Δες το ειδοποιητήριο του 2013 και θα καταλάβεις αν είχες ΕΙΠΡ. Τώρα για το πακέτο 131 δεν μπορώ να απαντήσω.

Edited by gmangina86
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την προκύρηξη για μηχανικούς ΤΣΜΕΔΕ - ΕΤΑΑ στα πεντάμηνα του ΟΑΕΔ προβλέπεται πλήρη κάλυψη ασφαλιστικών εισφορών άρα δεν φαντάζομαι ότι θα προκύψουν θέματα. Βλέπε και απάντηση Στρατούλη σε προιγούμενης σελίδας pdf.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.