Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Anastasia,

Στις προηγουμενες προκηρυξεις της Κοινωφελους εργασιας δεν υπήρχε πρόβλεψη για ασφαλιση στο ΤΣΜΕΔΕ, πραμα ομως που υπαρχει ΡΗΤΩΣ στην προκηρυξη του 2015, για το τρεχον προγραμμα, στην σελίδα 23. Γνωρίζω απο δημοσιεύματα πως φαγατε ή τρωτε ακομα μεγαλο λούκι.

Η αλητεια ειναι πως ενω ΔΕΝ θεωρούμαστε εργαζόμενοι, ΔΕΝ εχουμε δικαιωματα εργαζόμενου παρα μόνο ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ σαν εργαζόμενοι.

Σημερα ηρθαν στο δημο απο τον οποίο "ωφελούμαι" αντιπροσωπεία της ΠΟΕ -ΟΤΑ, εξεθεσα το πρόβλημα και πηρα τη διαβεβαιωση πως το προβλημα μας θα "ομαδοποιηθει" με τα υπόλοιπα των "ωφελουμένων" π.χ θεμα αδειων, το θεμα με τον ΜΗ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟ των εργαζομένων στην καθαριότητα και ότι άλλο.

Το ακρως εξοργιστικό ομως ειναι πως η ΓΓ του Εργασίας, καποια Χαλικιά, σε συναντηση στην Αθηνα για το θεμα του ΤΣΜΕΔΕ απαντησε πως μας προσλαμβάνουν ως "ανεργους" ( λες  ρε Χαλικιά να ειχα δουλεια και θα παρακαλούσα στα πενταμηνα...), οτι δεν υπογραφουμε και δεν συντάσουμε μελετες και επομενως ΔΕΝ ΑΣΚΟΥΜΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ και επομενως δεν θα ασφαλιστουμε στο ΤΣΜΕΔΕ!!!!!!!!!

Η τυπισσα αυτή παιρνει χιλιαδες € μισθο για να λεει @@ριες, δεν γνωριζει τι της γίνεται, κοινως ΠΑ-ΡΑ-ΝΟ-ΜΕΙ.

 

Ειναι σίγουρο πλέον πως θα κληθηουμε να πληρώσουμε το ποσοστο ασφαλιστικών εισφορών που προκείπτει απο τη διαφορά των μισθων ΤΣΜΕΔΕ και ΟΑΕΔ.

Απο τον καρκίνο του ΤΣΜΕΔΕ δεν γλιτώνουμε.

Το όλο πρόγραμμα εχει στηθει ωστε να μαζευτουμε και να απευθυνθούμε στο καθε εργατολόγο στυλ Κατρούγκαλου- Μητρόπουλου- Χρυσόγονου κτλ.

Ετσι γίνονται οι δουλειές......

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το να είσαι γραμμένος στο τσμέδε είναι ακόμα προϋπόθεση για την εγγραφή στον οαέδ και τη συμμετοχή στα προγράμματα για μηχανικούς?

Link to comment
Share on other sites

Georgios_m

Ειναι λιγο γενικό το ερώτημα.

Για να γραφεις στον ΟΑΕΔ σαν μηχανικος δεν ξερω να σου απαντησω αν ναι ή όχι. Δεν θυμαμαι αν μου είχαν ζητησει κατι απο το ΤΣΜΕΔΕ οταν γραφηκα στον ΟΑΕΔ. Μου ειχαν ζητησει τη διαγραφη απο την εφορία, αλλα για ΤΣΜΕΔΕ ειλικρινά δεν θυμάμαι.

Για το πρόγραμμα κοινωφελους εργασίας εμένα μου ζήτησαν απο το δήμο αντίγραφο της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, οποτε ναι, πρεπει να ειμαι γραμμένος στο καρκινοτσμέδε μιας και αν διαγραφεις αναστέλλεται η αδεια, και δεν μπορεις να παρεις μερος στο προγραμμα διεκδικώντας θεση μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Anastasia,

Στις προηγουμενες προκηρυξεις της Κοινωφελους εργασιας δεν υπήρχε πρόβλεψη για ασφαλιση στο ΤΣΜΕΔΕ, πραμα ομως που υπαρχει ΡΗΤΩΣ στην προκηρυξη του 2015, για το τρεχον προγραμμα, στην σελίδα 23. Γνωρίζω απο δημοσιεύματα πως φαγατε ή τρωτε ακομα μεγαλο λούκι.

Η αλητεια ειναι πως ενω ΔΕΝ θεωρούμαστε εργαζόμενοι, ΔΕΝ εχουμε δικαιωματα εργαζόμενου παρα μόνο ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ σαν εργαζόμενοι.

Σημερα ηρθαν στο δημο απο τον οποίο "ωφελούμαι" αντιπροσωπεία της ΠΟΕ -ΟΤΑ, εξεθεσα το πρόβλημα και πηρα τη διαβεβαιωση πως το προβλημα μας θα "ομαδοποιηθει" με τα υπόλοιπα των "ωφελουμένων" π.χ θεμα αδειων, το θεμα με τον ΜΗ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟ των εργαζομένων στην καθαριότητα και ότι άλλο.

Το ακρως εξοργιστικό ομως ειναι πως η ΓΓ του Εργασίας, καποια Χαλικιά, σε συναντηση στην Αθηνα για το θεμα του ΤΣΜΕΔΕ απαντησε πως μας προσλαμβάνουν ως "ανεργους" ( λες  ρε Χαλικιά να ειχα δουλεια και θα παρακαλούσα στα πενταμηνα...), οτι δεν υπογραφουμε και δεν συντάσουμε μελετες και επομενως ΔΕΝ ΑΣΚΟΥΜΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ και επομενως δεν θα ασφαλιστουμε στο ΤΣΜΕΔΕ!!!!!!!!!

Η τυπισσα αυτή παιρνει χιλιαδες € μισθο για να λεει @@ριες, δεν γνωριζει τι της γίνεται, κοινως ΠΑ-ΡΑ-ΝΟ-ΜΕΙ.

 

Ειναι σίγουρο πλέον πως θα κληθηουμε να πληρώσουμε το ποσοστο ασφαλιστικών εισφορών που προκείπτει απο τη διαφορά των μισθων ΤΣΜΕΔΕ και ΟΑΕΔ.

Απο τον καρκίνο του ΤΣΜΕΔΕ δεν γλιτώνουμε.

Το όλο πρόγραμμα εχει στηθει ωστε να μαζευτουμε και να απευθυνθούμε στο καθε εργατολόγο στυλ Κατρούγκαλου- Μητρόπουλου- Χρυσόγονου κτλ.

Ετσι γίνονται οι δουλειές......

 

Για να εγγραφείς στο ΟΑΕΔ σαν μηχανικός πρέπει να ισχύει αυτό:

 

Είμαι ιατρός / μηχανικός . Μπορώ να εγγραφώ στα μητρώα του ΟΑΕΔ;

 

 Σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4144/18.04.2013 (ΦΕΚ 88) άρθρο 30, παρ.1, οι «κάτοχοι άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, ασφαλισμένοι ή μη σε οικεία ασφαλιστικά ταμεία, που δεν ασκούν ελευθέριο ή άλλο επάγγελμα, μπορούν να εγγράφονται ως άνεργοι στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ». Κατά συνέπεια, οι κάτοχοι άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, ασφαλισμένοι ή μη σε οικεία ασφαλιστικά ταμεία, όπως π.χ. μηχανικοί, γιατροί, φαρμακοποιοί, μπορούν να εγγράφονται στο μητρώο ανέργων του Οργανισμού από τη δημοσίευση της ως άνω διάταξης και μετά. Αντίθετα, δεν μπορούν να εγγραφούν στο μητρώο ανέργων του Οργανισμού όσοι εκ των ανωτέρω έχουν προχωρήσει σε έναρξη δραστηριότητας επαγγέλματος στις αρμόδιες ΔΟΥ. Για την εγγραφή των παραπάνω προσώπων στο μητρώο ανέργων απαιτείται η διακοπή της επαγγελματικής τους δραστηριότητας.

 

 

Προσπαθώ να ασκήσω έργο μηχανικού με πολλές ελλείψεις, φυσικά δεν θα υπογράψω, ούτε ηλεκτρολογικο σχέδιο θα κάνω μόνο θα υπολογίσω. Για να ασκήσεις από μόνος σου έργο μηχανικού θα πρέπει να έχεις επαγγελματική δραστηριότητα ως ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ (σφραγίδα). Αν διαβάσετε την παραπάνω παράγραφο θα καταλάβετε όμως δεν μπορεί να ισχύει. Ουσιαστικά βοηθάς τους μόνιμους μηχανικούς των Δήμων σε μελέτες, αν γνωρίζουν βέβαια από μελέτες !!!!! Επίσης και έργο μη μηχανικού να κάνεις σε οποιοδήποτε εργασία δηλάδη είτε δουλεύεις σαν σερβιτόρος κλπ οφείλει ο εργοδότης να πληρώσει ΤΣΜΕΔΕ. 

Αυτά που λέει η κυρία είναι μπούρδες όπως και ότι μου είπε ο λογιστής στο Δήμο μου.

 

Οφείλουν να πληρώσουν ασφαλιστικές εισφορές για μικτό μισθο 588 ευρώ περίπου (εγγεγραμμένοι μετά το 1993 στο ΤΣΜΕΔΕ) και αναλόγως  σε τι ασφαλιστική κατηγορία βρίσκεται ο καθένας και αν έχει κλάδο ειδικής προσαύξησης πληρώνει τα υπόλοιπα. Σε αυτό δεν ευθύνεται ο ΟΑΕΔ αλλά το ΤΣΜΕΔΕ γενικά γιατί υπολογίζει βασικό μισθό με ΑΕΠ 2008. Οποιαδήποτε εργασία να κάνεις και πλήρωνεσαι κάτω από το βασικό μισθό της ασφαλιστικής κατηγορίας σου, καλύπτεις τις διαφορές από μόνος σου με εκκαθαριστικό εντός πρώτου τριμήνου του επόμενου έτους. Επίσης οι μισθωτοι μηχανικοί ασφαλίζονται στο ΙΚΑ στο πάκετο 131 το οποίο προβλέπει παροχή ασθενείας σε χρήμα. Ωστόσο οι ωφελούμενοι δεν έχουν αναρρωτικές άδειες, άρα πιστεύω πως δεν μας ασφαλίζουν ΚΑΙ  ΣΤΟ ΙΚΑ για το πακέτο 131.

 

Τέλος, όσον αφορά τις θέσεις εργασίας αμφιβάλλω αν ύπαρχει ταύτιση προσόντων με ειδικότητα και έργο, αφού τα 5μήνα είναι μια σχέση εξάρτησης ψηφοφόρων και εκλεγμένων δημοτικών συμβούλων.

 

Ίσως πρέπει να οργανωθούμε αφού κάποιοι καρεκλοκένταυροι νομίζουν πως το κράτος τους ανήκει.

Edited by gmangina86
Link to comment
Share on other sites

Gmangina86

Aσφαλως ευθυνεται το καρκινοΤΣΜΕΔΕ. Σε συζητηση με διευθυντη ΟΑΕΔ σε επιπεδο περιφερειας, μου ειπε κατ' ιδιαν πως ο ΟΑΕΔ ειναι προθυμος να πληρωσει την διαφορα που προκύπτει.

Οσο για τις λαλακιες της Χαλικια η απαντηση ειναι αυτη που εδωσε ο georgios_m. Aπο τη στιγμη ρε ασχετη Χαλικια που μου πληρωνεις ΤΣΜΕΔΕ, ειμαι εκει ως μηχανικος. Ως τίποτε αλλο. Τελεία και παύλα.

 

Οσο για τα πενταμηνα, ειναι ενας τρόπος να μειωνεται η καταγεγραμμενη ανεργία, αλλα και ενας τροπος οι Κατρουγκαλοι- Μητροπουλοι και ποσοι αλλοι εργατολόγοι να εχουν δουλεια. Οποτε ναι, ειναι και η ψήφος στη μέση.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αν το παρατραβήξετε στο τέλος θα τα κόψουν τα πεντάμηνα.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις για τα επόμενα προγραμματα κοινωφελους εργασίας;

Εγω παντως θα το τραβηξω ως εκει που μπορω.

Στον καρκινο του ΤΣΜΕΔΕ δε θελω να δωσω ουτε φραγκο. 

Αν τα καταφερω ή όχι, θα δείξει.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.