Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

εν τελει ξερεις κανενας για ασφαλισμενους μετα το 93 ανω πενταετιας και 35 ποσο ειναι οι εισφορες με νουμερα σε τελικη μορφη???????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με αυτο

 

https://www.tsmede.gr/Portals/0/Entypa/Asfalisi/eisfores/%CE%9D%CE%95%CE%95%CE%A3%20%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%95%CE%A3%20%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3%20%CE%9C%CE%99%CE%A3%CE%98%CE%A9%CE%A4%CE%A9%CE%9D%202013n1_v2.pdf

 

οι ασφαλιστικες εισφορες ειναι 15,82% ανα μήνα, επι των συνολικων αποδοχών.

Επομενως οπως εχω καταλάβει εγω, έχουμε

 

495,25 + (15,82% x 495,25) + ειδική προσαύξηση ( εαν έχεις, δηλαδή 83,20€) =  656,80< 693,35€, οποτε θα πληρωσεις 15,82% επί της διαφορας 693,35 - 656,80

 

Σε επικοινωνια μου σήμερα με την μισθοδοσία του δήμου που εργάζομαι, μου είπαν πως ακομα δεν εχει αποσταλεί απο τον ΟΑΕΔ καποια κατασταση μισθοδοσίας για εμας τους "πενταμηνίτες", οποτε ακομα δεν γνωρίζω τί μεικτες αποδοχες δηλώνει ο ΟΑΕΔ για εμενα. Οποτε το μονο επίσημο χαρτι που εχω στα χέρια μου ειναι το αντίγραφο της πράξης τοποθέτησης μου, που αναφερει μεικτες αποδοχες 586€.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

οι εισφορες ειναι τελικα -χωρις προσαυξηση : 227,71 -μεσα σ αυτο ειναι και εισφορες υπερ ικα 40 ευρω

Edited by bstoch
Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε εδώ, και άσχετα αν δουλέψατε στα προηγούμενα 5μηνα (όπως εγώ) ή στα νέα, για να συνοψίσω τα προηγούμενα, οι εισφορές υπολογίζονται από τον πίνακα των μισθωτών. Άρα, π.χ. για κάποιον κάτω της 5ετίας που ανήκει στην 1η ασφ. κατηγορία και δεν πληρώνει ειδική προσαύξηση, το σύνολο των εισφορών του (με βάση τον ελάχιστο μισθό που αποδέχεται το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.) είναι: (0,0334+0,015+0,04+0,0215)*693,35 = 76,2 ευρώ εισφορά εργαζομένου και (0,1333+0,03+0,043)*693,35 = 143,04 εργοδοτική εισφορά. Σύνολο: 219,24 το μήνα. Αντίστοιχα μπορεί κάποιος να υπολογίσει τις εισφορές του και για κάθε άλλη κατηγορία ασφάλισης με ή χωρίς ειδική προσαύξηση. Απλά στο σύνολο προσθέτει το ποσό ειδ. προσ. που του αντιστοιχεί.

 

Όλες οι δημόσιες προσκλήσεις για τα προγράμματα κοινωφελούς αναφέρουν ως ανώτατη επιλέξιμη ασφαλιστική δαπάνη τα 234,8 ευρώ (άνω των 25 ετών). Με βάση αυτό, οι ωφελούμενοι θα όφειλαν να πληρώσουν την όποια διαφορά προκύπτει από τα 234,8 ευρώ και πάνω. Αυτό είναι πιθανό να συμβεί σε όσους ανήκουν σε ανώτερη ασφαλιστική κατηγορία ή πληρώνουν ειδική προσαύξηση.

 

Είναι αυτό κάτι στο οποίο μπορούμε όλοι να συμφωνήσουμε για να ξέρουμε πως πρέπει να πάμε παρακάτω;

 

Πάντως, επειδή είμαι από τους ατυχήσαντες χωρίς εισαγωγικά πρώτους μηχανικούς που δουλέψανε στα 5μηνα κοινωφελούς και το έχω φάει με το κουτάλι το θέμα σας λέω να μην περιμένετε από κανέναν να σας καταλάβει και να διεκδικήσετε κι εσείς μόνοι σας (όπως κι εμείς τόσο καιρό προσπαθούμε) να βρείτε το δίκιο σας μέσα σε ένα ευθυνόφοβο δημόσιο που αρνείται να εφαρμόσει τους ίδιους του τους νόμους...

 

Για εσάς τους παλιούς έκανα και πάλι αναφορά στο ΣτΠ για συστηματική μη εφαρμογή του νόμου και των εγκυκλίων για το θέμα μας και παρακαλώ να μας ενημερώσει ο συνάδελφος που είχε πει ότι θα κάνει καταγγελία στο Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης αν έχει κάτι νεότερο ή κάποια απάντηση.

 

Να σας ενημερώσω τέλος ότι μου ήρθε έγγραφο το οποίο με ενημερώνει ότι η επιστολή που έστειλα στη Γενική Γραμματεία της Κυβέρνησης, αφού προωθήθηκε στο Υπουργείο Εργασίας και τη Γενική Γραμματεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων, η τελευταία προώθησε (για πρώτη φορά μετά τις ενέργειες όλων μας!) όλο το υλικό στο διοικητή του Ε.Τ.Α.Α. κο Πλιάκη και ζητά να γίνουν οι "δέουσες ενέργειες στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων σας" και να υπάρξει και αντίστοιχη ενημέρωσή της Γεν. Γραμματείας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως μπορουμε να συμφωνησουμε συναδελφε vissaris  και εξηγω.

Στην προκήρυξη του 2015 http://www.oaed.gr/images/APASXOLHSH/KOINVFELES2015A/diayageia.pdf, στην σελίδα 23 γραφει στο i:

 

"i. Επίσης, επιλέξιµη δαπάνη ορίζεται και το µη µισθολογικό κόστος που αντιστοιχεί στις ασφαλιστικές εισφορές του εργαζόµενου και του εργοδότη και το οποίο για τους ανέργους άνω των 25 ετών δεν υπερβαίνει το ποσό των  234,80 € και για τους ανέργους κάτω των 25 ετών το ποσό των 204,70 €."

 

και αμεσως απο κάτω στο ii γραφει  "Οι συνολικές ασφαλιστικές εισφορές των ανωτέρω ωφελούµενων δηλαδή των ωφελούµενων που υπαγονται στην ασφάλιση του Ε.Τ.Α.Α. αποτελεί επίσης, επιλέξιµη δαπάνη χωρίς τους περιορισµούς της ανωτέρω υποπαραγράφου."

 

Σε αλληλογραφια της περιφερειακης διευθυνσης του ΟΑΕΔ που μου δόθηκε απο την ίδια την περιφερειακη διευθυνση του ΟΑΕΔ εδω στη Θεσσαλονικη γραφει ρητα πως "Ειδικότερα για τους μηχανικους/ αρχιτέκτονες κλπ., επιλεξιμες ειναι ΟΛΕΣ οι ασφαλιστικές εισφορες ( εργαζομενου και εργοδοτη) που προβλέπει το ΤΣΜΕΔΕ για τον καθε ωφελούμενο αναλογα με την ασφαλιστική κατηγορία του κλπ. Οι αποδοχες των ωφελουμενων στο ΤΣΜΕΔΕ σε καθε περιπτωση ειναι 495,25€ για καθε πλήρη μηνα απασχολησης ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ τους εισφορες απο το μισθό τους.

 

Θα κοιταξω να σκαναρω το email και να το ποσταρω.

Με τον πινακα που πόσταρες εγω που είμαι ανω πενταετίας και χωρις Ειδ. Προσαυξηση, εχω εισφορες 252,71€.

Επίσης, νομιζω πως "μεικτες απολαβες" ειναι μισθός+ ασφαλιστικές εισφορες και όχι μισθος+ ασφαλιστικες εισφορες + εργοδοτικες εισφορες.

Βγηκε ενα ραπορτο πως την βδομαδα που ερχεται θα αποσταλλουν οι πρωτες καταστασεις μισθοδοσιας απο τον ΟΑΕΔ στο δήμο, ωστε να μαθω επιτελους με πόσες μεικτές απολαβες εμφανίζομαι.

 

Σε ευχαριστω παντως οπως και να εχεις για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα ότι στην αντιγραφή από το πρόχειρο word του προηγούμενου μηνύματος έχω παραλείψει να επικολλήσω μια παράγραφο που έλεγα αυτό ακριβώς για το σύνολο των ασφαλιστικών εισφορών που ισχύει στη νέα προκύρηξη του Ο.Α.Ε.Δ. και όχι στις προηγούμενες (όπως αυτή στην οποία συμμετείχα εγώ). Οπότε, τελικά συμφωνούμε και μένει να δούμε τι θα λέει η κατάσταση μισθοδοσίας που θα στείλει ο Ο.Α.Ε.Δ.

Όσον αφορά τις εισφορές εγώ δε μίλησα για μεικτές απολαβές αλλά για σύνολο εισφορών. Εννοείται πως μεικτές απολαβές είναι μισθός + ασφαλιστικές εισφορές εργαζομένου. Απλά υπολογίζοντας τις εισφορές συνολικά (αφού αυτές καλύπτει το πρόγραμμα) έβγαλα αυτές τις τιμές στο παράδειγμά μου.

Το καλό είναι ότι ο Ο.Α.Ε.Δ. επιβεβαιώνει αυτό για το σύνολο των εισφορών που αποτελούν επιλέξιμη δαπάνη.

Τραβήξαμε κάποιοι το λούκι μέχρι να βρεθεί μια όποια άκρη, τουλάχιστον να μην υποστούν και οι καινούριοι εργαζόμενοι την ίδια ταλαιπωρία.

Συμπέρασμα πρέπει να πληρωθούν οι εισφορές στο σύνολό τους από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.tsmede.gr/LinkClick.aspx?link=ODHGIES_ERGODOTES%2f%ce%a0%ce%99%ce%9d%ce%91%ce%9a%ce%91%ce%a3+%ce%95%ce%99%ce%a3%ce%a6%ce%9f%ce%a1%ce%a9%ce%9d+%ce%9c%ce%99%ce%a3%ce%98%ce%a9%ce%a4%ce%a9%ce%9d+2015.pdf&tabid=384

 

Στον παραπάνω σύνδεσμο, ο πίνακας με τις εισφορές για τους μισθωτούς.

 

Αποκρυπτογράφηση: (και ό,τι κατάλαβα ότι προτίθενται  να κάνουν στο  τμήμα μισθοδοσίας του Δήμου που δουλεύω)

  • οι εισφορές υπολογίζονται σε σύνολο 693,35 (στις κατηγορίες: ΚΣ-κύρια ασφάλιση, επικουρική ασφάλιση, πρόνοια, υγείας, με βάση το επί τις εκατό ποσοστό όπως φαίνεται στον πίνακα), ασχέτως της ασφαλιστικής κλάσης που είναι ο καθένας ως ελεύθερος επαγγελματίας
  • στην ειδική προσαύξηση (το γράφει ως Κύρια Ασφάλιση- ΕΙΠΡ)  υπολογίζεται το νουμεράκι που αντιστοιχεί στην ασφαλιστική κλάση που είναι ο καθένας ως ελεύθερος επαγγελματίας και το άνω ή κάτω πενταετίας. 
  • η πρόσθεση των παραπάνω είναι τα συνολικά ασφάλιστρα  του εργαζομένου. Αυτά προστίθεται στις καθαρές αποδοχές που σύμφωνα με την προκήρυξη του ΟΑΕΔ είναι 495,25 και έτσι βγαίνει ο μικτός μισθός.
  •  
  • Άρα μέχρι τώρα συμφωνούμε συνάδελφοι vissaris και theagpar. Το επιπλέον θέμα που μπαίνει είναι το εξής:
  •  
  • για όποιον είναι τυχερός, ο συνδυασμός των παραπάνω βγαίνει μεγαλύτερος ή ίσος με το πλαφόν του 693,35 που θέλει το ΤΣΜΕΔΕ. Για όποιον δεν είναι τυχερός (ας πούμε για νέους μηχανικούς που δεν έχουν ειδική προσαύξηση)  βγάζουν μικτό μισθό κάτω από το 693,35. Αυτοί θα περιμένουν το ΤΣΜΕΔΕ κάποια στιγμή (εντός πρώτου  τριμήνου του 16)) να κάνει εκκαθάριση και να τους ζητήσει τις διαφορές...
Edited by elele
Link to comment
Share on other sites

Elele, αυτο ακριβως εχω γραψει απο την αρχη.

Εγω δεν εχω Ειδικη προσαυξηση και θα μου ζητησει το ΤΣΜΕΔΕ το ποσοστο της διαφορας.

Ειπαν πως στις 10 Οκτωβρη που πληρωνονται οι υπαλληλοι του δήμου, θα πληρωθουμε και εμεις οι Ε.Π.Υ ( Εθελοντες Πενταμηνης Υποχρεωσης)

Περιμένω να δω με τι μεικτες αποδοχες θα με δηλώσει ο ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.