Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Αγαπητή Κάτια ειλικρινά δεν ρώτησα καποιον αλλον σαν εμενα που δεν εχει Ειδ. Προσ. Επίσης δεν ρώτησα και καποιον που εχει.

Το χτυπημα απο τον νόμο που μου έδειξαν σήμερα ηταν αποτελειωτικό. 

Σαν να παιζουμε ποκερ με σημαδεμενη τραπουλα. Δουλεύουμε με σύμβαση σε δημοσιους φορεις και υπαρχει νόμος που νομιμοποιει το ΤΣΜΕΔΕ να παρανομει και να ζηταει τις διαφορες των ασφαλιστικών εισφορων απο τον εργαζόμενο.

Θα μου πεις εδω φτιαχτηκαν νομοι που νομιμοποιουν αυθαίρετα.....

Σήκωσα τα χέρια ψηλά.

 

Για το αλλο που με ρωτας, δεν μπορει να γίνει, γιατι αν ακολουθησεις την αντιθετη διαδρομη( για καποιον που δεν εχει Ειδ. Προσ.) ξεκινώντας απο μικτά 693,35€ θα δεις πως στο τελος, αφαιρωντας ασφαλιστικες εισφορες και ΙΚΑ, η καθαρη αμοιβη που μένει ειναι ανω των 495,25€ πραγμα που δεν επιτρεπεται απο την προκηρυξη του προγραμματος κοινωφελους εργασίας. Οπως συμβαινει και με εμενα και με πολλους σαν εμενα.

 

Καλη δύναμη, τουλαχιστον ξερεις πλέον τι παίζει.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δουλευουμε ουσιαστικα για καμια 400ρια ευρώ, αμα βγαλεις εισιτηρια, κουλουρια/τυροπιττες και το τσιβί απο την διαφορα των εισφορών.

Οπότε οι συνάδελφοι που θα μπουν στο πρόγραμμα απο 'δω και στο εξης, νομίζω πως ειναι πλέον κατατοπισμενοι για το τι τους περιμένει απο πλευρας εισφορών.

 

Άργησες αλλά το κατάλαβες.. τα προγράμματα αυτά δεν είναι εργασιακές ευκαιρίες, είναι απλά για να βγάλεις το τσμέδε και τις τυρόπιτες.

Link to comment
Share on other sites

Εν γνώσει μου πηγα στο προγραμμα και γνωριζα πως δεν προκειται για επαγγελματικη ευκαιρία georgios_m. Με 495,25€/μήνα δεν υπαρχει επαγγελματικη ευκαιρια και μαλιστα στο ελληνικο δημόσιο που τίποτα δεν δουλευει, και δεν εχει να κανει με δουλειες μηχανικου, παρα γραφιά.

Το εξοργιστικό αλλα και 100000000% ελληνικό ειναι να σου παιρνουν ακομα και απο αυτα τα 495€ ,κατι καρκινοι τυπου ΤΣΜΕΔΕ, και μάλιστα με την πληρη κάλυψη του νόμου, οπως εμαθα σήμερα.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

theagpar, μπραβο για το κουραγιο σου! Σπανιως βλεπω καποιον με τετοιο ζηλο οπως εσυ, να αγωνιζεται για τα αυτονοητα. Η αποχαυνωση στην Ελλαδα ειναι σε πρωτοφανη επιπεδα!

Στο μονο που μπορω να σας βοηθησω ειναι στο οτι το 10ευρω ΔΕΝ το πληρωνετε (ουτε εσεις, ουτε ο ΟΑΕΔ, γιατι η εισφορα αυτη ειναι μονο για ΕΕ) για οσο διαστημα θα ειστε στα 5μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Το εξοργιστικό ειναι να σου παιρνουν ακομα και απο αυτα τα 495€  και μάλιστα με την πληρη κάλυψη του νόμου, οπως εμαθα σήμερα.

 

Αυτό το "εξοργιστικό" εννοούσα ότι άργησες να καταλάβεις.. ότι δηλαδή ο νομοθέτης τα υπολόγισε έτσι ώστε τελικά όλα τα λεφτά με κάποιο τρόπο να επιστρέφονται στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο το γνωριζα georgios_m. Αλλα δεν το περιμενα και σε τετοιο βαθμό.

Τι να πεις.....Ελλάδα. 

Όπου φύγει, φύγει.

Αλλιώς κολύμπι στα σκατά, και παλευεις για τα αυτονόητα....

 

Ακου ρε πουστη μου, αν εχεις στη δούλεψή σου καποιον με ΙΚΑ και του πεις "θα παιρνεις 15 ένσημα το μήνα" και παει και σε καταγγείλλει, το ΙΚΑ θα σου τα κόψει και θα στα δωσει να τα φας, και απο την αλλη το ΤΣΜΕΔΕ καλύπτεται με νόμο ωστε και ο εργοδότης να μην εχει πρόβλημα, και να παρει τα λεφτα της διαφοράς απο τον ασφαλισμένο του, και όχι απο τον εργοδότη....Φοβερά πράματα

 

Eng_11 τιποτα δεν ήξερα. Τα εμαθα μεσα σε 10 μέρες, και οσο ανακατευεις τα σκατα, τόσο περισσότερο βρωμάνε.

Ο όποιος ζήλος παει στράφι, αφου αποτέλεσμα δεν θα υπάρξει.

Τουλάχιστον ας ειναι ενημερωμενες οι επόμενες σειρές Ε.Π.Υ μηχανικών.

Ευχαριστω για την πληροφορία για το 10ευρω υπέρ ΟΑΕΔ. 

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια,θα ποστάρω το απόγευμα το αποδεικτικό πληρωμής που έκανε ο δήμος για μενα ,θα το λαβω τελειωνοντας το μεσημερι

Link to comment
Share on other sites

theagpar, σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και την προσπάθεια. Με είχαν ειδοποιήσει από τον ΟΑΕΔΔ Τούμπας για να πάω σαν επιλαχών στη θέση του αρχικά επιλεχθέντα, ο οποίος δεν αποδέχθηκε τη θέση. Τελικά έκανα το ίδιο, υπογράφοντας μια υ.δ. περί μη αποδοχής. Ας πάνε στα τσακίδια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι και εγώ επιτυχούσα στο τελευταίο κοινωφελές και ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις. 

Το Δεκέμβριο του 2014 έκανα διακοπή από το Τσμέδε. Έχω την δυνατότητα να έχω μόνο ασφάλιση ΙΚΑ; Την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος μπορώ να την καταθέσω παρόλο που έχω κάνει διακοπή;

Link to comment
Share on other sites

Panos Vicious, καλα ξηγηθηκες αδερφε.

Τελειωνω κι εγω τον Γεναρη και παω την επόμενη κιολας μερα για διαγραφη απο το ΤΣΜΕΔΕ.

Αρκετα με αυτους τους αλήτες και το κολομάγαζό τους.

 

Filmnoir, 

Ασφαλίζεται η ιδιοτητα, οποτε αν δήλωσες συμμετοχή σαν μηχανικός και δουν πως δεν εχεις άδεια ασκησεως επαγγέλματος, λογικά δεν θα σε πάρουν.

Θα επρεπε να δηλωσεις συμμετοχή σαν διοικητικός/γενικων καθηκόντων κτλ. που απαιτει μονο ασφάλιση στο ΙΚΑ.

Ελπίζω να κανω λάθος.

Edited by theagpar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.