Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή Αρχιτέκτονα


Recommended Posts

Αυτή πάντως η αγριόφατσα (TheoTDM900) στην πραγματικότητα είναι και γ.... τα παιδιά....αν προλάβετε να τον δείτε στον δρόμο.....(900cc) :D

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά λυπάμαι αν σε προσέβαλλα TheoTDM900.Αλήθεια δεν είχα τέτοια πρόθεση. Περισσότερο για να σπάσει ο πάγος έκανα το σχόλιο περί αγριάδας για να μην νομίζει η κοπέλα πως την παίρνουμε από τα μούτρα, εξού και τα χαμογελάκια στην απάντηση μου (μαλλον μόνη μου τα έβαλα..μόνη μου τα κατάλαβα ). Δεν θα την έλεγα ποτέ σε κάποιον έτσι μέσω του Forum. Αν ήθελα να σου την πω για οποιοδήποτε λόγο θα σου έστελνα pm. Δεν ήξερα να δώσω ακριβή απάντηση στην κοπέλα ως νέα μηχανικός και εγώ και νέα στο Forum,απλά μάλλον έκανα μια αποτυχημένη τελικά προσπάθεια να την βοηθήσω όπως μπορώ. Τεσπα, νομίζω πως όλα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Άρη μου thnx και ανταποδίδω .....

 

αλλά ώρες ώρες απορώ αν τελικά η αλήθεια είναι πιο πικρή ή οι λέξεις που χρησιμοποιείς ?

 

Εννοείται πως δεν ήθελα να φέρω σε δύσκολη θέση τη συνάδελφο αλλά από την άλλη έπρεπε πιστεύω να επισημάνω και αυτά που είπα. Νομίζω ότι έτσι έδωσα κατευθύνσεις από που να ξεκινήσει και αν ακόμα έχει απορίες .....να καταλήξει εδώ.

 

Δεν μετάνιωσα όσες φορές και να το διάβασα.

 

Στο χωριό μου λένε........"με το συμπάθιο αλλά ....." και μετά τα λένε σταράτα.

 

Και πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω πως χωρίς να έχεις ξεκινήσει να διαβάζεις έστω αυτά τα κακογραμμένα pdf, μπορείς να κατανοήσεις τα λ-λ', β, κ, προϋπολογισμούς, πίνακες ΙΚΑ, ΕΚΚΟ, ΣΖ, ΤΖ, κλπ κλπ κλπ

 

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΔΥΣΝΟΗΤΑ ΚΑΘΩΣ Ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΐΑ ΤΟΥ !!

 

Ακόμα ξέρουν αρκετοί και εδώ μέσα αν σπαταλάω χρόνο να βοηθήσω συναδέλφους ακόμα και άγνωστους ή και φίλους.

 

Συνάδελφε glafki81 για να μην νοιώθω και άσχημα επειδή βλέπω ότι μπήκες στο φόρουμ σήμερα και διάβασες, αν πράξεις αυτά που σου λέω και μετά έρθεις εδώ και διαβάσεις και δεν βρεις απαντήσεις πόσταρε στο κατάλληλο τόπικ αλλά στείλε μου και πμ για βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πριν σου απαντήσουμε χρειαζόμαστε ορισμένες διευκρινήσεις:

 

η μια δουλειά είναι επίβλεψη και μελέτη ενός cafe/bar

 

μιλάμε απλά για την άδεια

μελέτη για πολεοδομία + επίβλεψη (τα βασικά)

οπότε η αμοιβή βγαίνει από το πρόγραμμα του ΤΕΕ

 

ή για αρχιτεκτονική μελέτη του εσωτερικού χώρου (επιλογή υλικών, επίλυση τεχνικών λεπτομ, επιλογή επίπλων) και ολική επίβλεψη (συνέχεια από πάνω) ;;;;

οπότε η αμοιβή είναι αυτή που ορίζεις εσύ λαμβάνοντας φυσικά υπόψη τις ελάχιστες της πολεοδομίας

φυσικά επειδή σε αυτήν την περίπτωση δεν απαιτείται η "ελάχιστη συμμετοχή" δεν αμοιβόμαστε και με την "ελάχιστη αμοιβή"

 

εγω τις εργασίες αυτές τις διαχωρίζω και τις χρεώνω διαφορετικά και ανεξάρτητα

για cafe/bar προσωπικά δεν ενθουσιάζομαι , τα θεωρώ περίεργη κατηγορία και σε ότι αφορά την άδεια + σε οτι αφορά τη συνέπεια σε πληρωμές

για τη μελέτη του εσωτερικού χώρου πάντα συμβόλαιο

 

μελέτη και επίβλεψη μιας εξοχικής κατοικίας!

εδώ λογικά θες νέα άδεια

για να μπορέσεις να την υπογράψεις χρειάζεται να έχεις περάσει τις εξετάσεις του ΤΕΕ + να έχεις ανοίξει βιβλία στην εφορία! (το ίδιο και για του καφε)

μέχρι τότε θα κάνεις τη μελέτη , αλλαγές κλπ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους!!!!!!Μου δώσατε τα φώτα σας όλοι μηδενός εξαιρουμένου και πιστεύω να τα βγάλω πέρα......Και μην τσακώνεστε ρε παιδιά :D ....δεν με τρόμαξε κανένας σας και όλοι μου δε οδηγήσατε στο ίδιο σημείο: TEE!

 

Thanx και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Και επ'ευκαιρίας για όποιον δε γνωρίζει: οι λογαριασμοί μηχανικού (που δεν έχουν κάρτα ανάληψης μόνο το βιβλιάριο) δεν έχουν κρατήσεις όταν σου καταθέτουν ποσά πέραν των αμοιβών. Εγώ πλέον αυτόν δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.