Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπέρδεμα με την αναγραφόμενη ισχύ σε κλιματιστικό


Giorgos1987

Recommended Posts

Δες το datasheet της εταιρείας http://www.totaline.com.tr/pdf/37/RAS%2007-10-13%20UKHP-E4.pdf

 

Η ισχύς που είδες (1.3 περίπου) είναι η ηλεκτρική ισχύς που καταναλώνει.

 

Είναι παλιό μοντέλο, στις προδιαγραφές δεν έχει ούτε το COP ούτε το EER οπότε θα πάρεις από την ΤΟΤΕΕ τις αντίστοιχες τιμές.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Το COP,.EER μπορώ να υπολογίσω γιατί οι οδηγίες που έχω αναφέρουν την ψυκτική και θερμαντική ισχύ του εσωτερικού στοιχείου, κάπου 3.8kW στην ψύξη και 4.1 στην θέρμανση, διαιρώ αυτά με την ηλεκτρική ισχύ και βρίσκω τους συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω μετρητή ενέργειας, στα δικά μου κλιματιστικά βλέπω ότι πχ το 0,9 που γράφει το καταναλώνει στην ψύξη και λίγο παραπάνω πάει στη θέρμανση γύρω στο 1,2-1,3.

άρα αυτή είναι η τιμή της ονομαστικής κατανάλωσης και απόδοσης στην ψύξη πάντα (εκτός κι αν έχει άλλη υψηλότερη τιμή για την θέρμανση)

ίσως το 1,8 είναι το max που μπορεί να δώσει το μηχάνημα.

αυτές οι μετρήσεις είναι στο φουλ της απόδοσης βέβαια

Να προσθέσω πως η απόδοση (τα 3,8 και 4,1) είναι θεωρητικά μιας και αυτά δεν μπορείς να τα μετρήσεις.

πάντως εγώ με τον μετρητή διαπίστωσα πως το συμβατικό κλιματιστικό είτε δουλεύει στο χαμηλό είτε στο υψηλό καίει σχεδόν το ίδιο πχ ένα 9άρι που έχω δηλ καίει γύρω στο 1 kwh (low-med-hi)

ενώ στο 7άρι που έχω ινβέρτερ καίει στο low 0,5 και στο hi 0,8 και επειδή έχει και quiet πλήκτρο καίει 0,35 στην ψύξη το καλοκαίρι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.