Μετάβαση στο περιεχόμενο

μικτή χρήση βιοτεχνία & κατάστημα σε εκτός σχεδίου με ρυθμισμένα αυθαίρετα


Recommended Posts

Καλησπέρα στο πολύτιμο φόρουμ, τα φώτα σας παρακαλώ, 

έχω γήπεδο 6,2 στρεμ. εκτός σχεδίου, επί επαρχιακής οδού, με εγκεκριμένη είσοδο - έξοδο, που λειτουργεί ως βιοτεχνία (ξυλουργείο) Ε= 340,23 τ.μ. , με οικ. άδεια, και αυθαίρετα κτίσματα, ρυθμισμένα με το ν. 4014/11 Ε= 83,25 τ.μ.. Επίσης, ρυθμισμένα ,ε τον ίδιο νόμο στέγαστρα ανοικτά συνολικού εμβαδού Ε= 264,50, για την αποθήκευση της ξυλείας.  Όλα τα παραπάνω είναι ισόγεια κτίσματα, άρα κάλυψη=687,98 τμ.

 

Θέλω να βγάλω άδεια ανέγερσης ( όχι κατ'επέταση, αλλά σε απόσταση, εντός επιτρεπομένων ορίων) ενός  ισογείου κατ/τος 80 τ.μ. Πώς υπολογίζω τους συντελεστές, εφόσον υπάρχουν δυο διαφορετικές χρήσεις στο ίδιο γήπεδο? η βιοτεχνία είναι Σ.Δ.=0.90 και κάλυψη 30% και τα κατ/ματα είναι Σ.Δ.= 0,20και κάλυψη 20%. (ΦΕΚ-270/Δ/31-5-85, αντίστοιχα άρθρο 4 και άρθρο 5)

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται διαφορετική χρήση στο ίδιο γήπεδο? Μήπως πρέπει να το εξετάσετε?

Νομίζω ότι το μόνο κατάστημα που επιτρέπεται είναι  πρατήριο της βιοτεχνίας με τους ίδιους όρους δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

επιτρεπεται τελικά η μικτή χρήση, αλλά με τους δυσμενέστερους όρους δόμησης, δηλ. εως 600 τμ. και κάλυψη 20%, αρθ, 5 , ΦΕΚ 270Δ/31-05-85). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.