Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά Σύστασης με Τοπογραφικό σε οριζόντια ιδιοκτησία


Ηρώδης

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει τι γίνεται και αν είναι σύνηθες, αν διαφωνεί το τοπογραφικό της πολεοδομίας με τα περιγραφόμενα στη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και στα συμβόλαια.

Το πρόβλημά μου είναι πως αγόρασα υπόγειο γκαράζ >20μ2 αλλά στο τοπογραφικό της πολεοδομίας είναι 12μ2.

Δηλαδή στα συμβόλαιά μου, στη σύσταση, στη φορολογική μου δήλωση (Ε9) κλπ κλπ είναι >20μ2, στο τοπογραφικό της πολεοδομίας είναι 12μ2.

Οι συν-ιδιοκτήτες του υπογείου (που φυσικά όλοι υπογράψανε τη σύσταση) βρήκαν ευκαιρία και σταθμεύουν τα δίκυκλα τους εντός του "προβληματικού" χώρου. Δηλαδή εκτός των 12μ2 της πολεοδομίας αλλά εντός των 20μ2 της σύστασης.

Όταν τους ζήτησα να φύγουνε από την ιδιοκτησία μου μου απάντησαν πως βάση της πολεοδομίας είναι χώρος ελιγμών και όχι δικός μου χώρος.

Το θέμα έχει προχωρήσει δικαστικώς.

Μπορείτε παρακαλώ να με διαφωτίσετε αν έχετε παρόμοιες περιπτώσεις ή άποψη επί του θέματος. Δηλαδή τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

απο δικαστικης πλευράς...τις εξελιξεις θα σου τις πει ο δικηγορος σου

 

απο πολεοδομικης πλευρας

αφου η  μεν κατοψη της ΟΑ  δειχνει "12"

αλλα τα συμβολαια και η συσταση γραφουν "20"

 

κερδιζουν τα "20"..

 

εχεις μια απλη διαμερισματωση  οροφου του ν 4178

 

Θα μιλησεις για τα περαιτερω με τον μηχανικο σου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ο Δικηγόρος ισχυρίζεται πως η Σύσταση (που όλοι φυσικά προσχωρήσαν σε αυτή), η οριζόντια ιδιοκτησία , και η μη παραβίαση κανενός ιδιαίτερου άρθρου του ΓΟΚ (πχ ελάχιστες διαστάσεις θέσεων στάθμευσης, ακτίνας στροφής κλπ) καθιστά τα >20μ2 αδιαμφισβήτητα.

 

Από πολεοδομικής άποψης όμως οι αντίδικοι (οι οποίοι μου κάναν ανταγωγή)  ισχυρίζονται πως "είναι παράνομο να έχω σε οριζόντια ιδιοκτησία μου του υπογείου πάρκινγκ, χώρο που στα σχέδια εμφανίζεται σαν χώρος ελιγμών και κατά συνέπεια (κατ'αυτους) κοινόχρηστο.". Οπότε και ζητάνε να μην ισχύει η οριζόντια ιδιοκτησία μου των >20μ2 και να περιοριστώ στα 12μ2 που ενέκρινε η πολεοδομία στα αρχικά σχέδια άδειας της πολυκατοικίας.

Ως κύριο επιχείρημα τους αναφέρουν πως μόνο στο χώρο αυτό μπορούν να κάνουν (οι 3 από τους 4 ιδιοκτήτες του υπογείου) ελιγμούς αναστροφής του αυτοκινήτου τους, ώστε να μπαίνουν με την μούρη και να βγαίνουν με τη μούρη.

Ο δικηγόρος γιαυτό αναφέρει πως ο ΓΟΚ αναφέρει μεν πως τα αυτοκίνητα πρέπει να εξέρχονται από το υπόγειο με την μούρη αλλά δεν αναφέρει πως θα εισέρχονται. Οπότε αν ο χώρος εντός του υπογείου (4 θέσεων) δεν επαρκεί για να κάνουν ελιγμούς αναστροφής, δηλαδή να μπαίνουν με την μούρη και να βγαίνουν με την μούρη, πρέπει να μπαίνουν με την όπισθεν και να βγαίνουν με την μούρη (όπως μπαίνω και βγαίνω και εγώ δηλαδή).

Εν ολίγης οι κύριοι αυτοί ζητάνε τον για χώρο αυτό (που μου καταπάτησαν) να μου αφαιρεθεί η ιδιοκτησία.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια-άποψη είναι ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να τα βρεις με τους Συνιδιοκτήτες σου...

 

Το θέμα έχει πάρει το δρόμο του για τα δικαστήρια.

Δεν είναι επιλογή να τους αφήσω να καταλάβουν το χωρο που αγόρασα με νόμιμα συμβόλαια και πλήρωσα.

Ούτε και φεύγουν με το καλό. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές και δέχτηκα βρισιές και απειλές.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση αυτά τα συμβόλαια να έχουν πρόβλημα νομιμότητας αφού αφορούν κάτι που ίσως δεν έπρεπε;

Τι σας είχε πει τότε ο μηχανικός που έκανε έλεγχο των σχεδίων; Μήπως μπορεί να σας βοηθήσει και τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση αυτά τα συμβόλαια να έχουν πρόβλημα νομιμότητας αφού αφορούν κάτι που ίσως δεν έπρεπε;

Τι σας είχε πει τότε ο μηχανικός που έκανε έλεγχο των σχεδίων; Μήπως μπορεί να σας βοηθήσει και τώρα;

 

Ο μηχανικός είπε πως είναι σύνηθες να δίνεται εκ συστασεως μεγαλύτερος χώρος στάθμευσης από τον ελάχιστο που δίνεται στην άδεια δοσμένο πως δεν παραβιάζεται κάποια διάταξη του γοκ.

Εγώ μηχανικός δεν είμαι ..... Γιαυτό και ρωτάω εσάς να δώ αν έχει συμβεί σε κανέναν και με ποιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος ελιγμών είναι διάταξη του ΓΟΚ και κανονικά πρέπει να είναι σημειωμένος σε κάποιο σχέδιο της άδειας. Και ως τέτοιος θα έπρεπε να παραμείνει κοινόχρηστος κατά τη γνώμη μου. Αν δεν προκύπτει ως τέτοιος από κάπου, σειρά έχουν τα δικαστήρια όπως είπατε

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με Apier.

Πραγματικά μπορεί ο χώρος που δόθηκε με σύσταση να μην είναι σημειωμένος ως θέση στάθμευσης, να είναι όμως υποχρεωτικός χώρος ελιγμών.

Οπότε λάθος σας δόθηκε με την σύσταση. Πραγματικά θα αποφανθούν τα δικαστήρια, όμως καλό θα ήταν να τα βρίσκετε γιατί τα δικαστήρια δεν θα οφελήσουν κανένα. Παρεπιπτόντως τι παρκάρετε και θέλετε 20τμ?

Και αυτοί το ζητάν σαν χώρο να κάνουν στροφή ή παρκάρουν κάτι?

Link to comment
Share on other sites

είναι περίπου σαν να δίνει η σύσταση σε κάποιο διαμέρισμα τμήμα του διαδρόμου.

Έχω δει και τέτοια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.