Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράνομα παράθυρα σε σύνορο (μεσοτοιχία) οικοπέδου. Πώς τα κλείνω;;;


EvaS.

Recommended Posts

....αλλά δεν εμφανίζει πουθενά την γειτνίαση με το σπίτι και το οικόπεδό μου όπως υποχρεούται. ...

Ενημερωτικά αυτό είναι ιδιαίτερα σοβαρό.

Δηλαδή τι το δείχνει γωνιακό οικόπεδο?

Αν δεν δείχνει το όμορο οικόπεδο και αν υπάρχει παραποίηση της πραγματικότητα στο Τοπογραφικό διάγραμμα της οικοδομικής του άδειας τότε θα πρέπει η ανάκληση να αφορά την ακυρότητα του όλου κτιρίου έως ότου διορθωθεί αυτό.

 

Σε περίπτωση που αφορά το όλο τότε και το πρόστιμο δεν επιδικάζεται μόνο στα παράθυρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν ο 4178/13 ορίζει ότι οι παραδοσιακοί οικισμοί δεν υπάγονται σε αυτόν (άρθρο 2/ιβ). Υπάρχει μια σχετική εξαίρεση στο άρθρο 13/2 γιατί μιλάμε για παραδοσιακό οικισμό με κάτω από 5000 κατοίκους. Όμως για να ισχύσει αυτή η εξαίρεση πρέπει να ισχύει η προϋπόθεση 1 από το άρθρο 7, που πράγματι εδώ ισχύει αλλά μόνο για τις αυθαίρετες κατασκευές του άρθρου 9 παράγραφοι 2 έως 5. Από τα λίγα που καταλαβαίνω από αυτές τις παραγράφους δεν υπάρχει θέμα ρύθμισης για περιπτώσεις σαν τι δική μου. Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Didonis καλημέρα,

Στο τοπογραφικό που κατέθεσε ο μηχανικός εμφανίζει τις 3 γειτνιάσεις με άλλες περιουσίες και τους δρόμους και σε σχέση με τη δικιά μου απλά το φύλλο είναι λευκό. Δεν γράφει τίποτα απολύτως!!!! Όταν ο δικηγόρος μου κάλεσε τον μηχανικό του αυτός είπε ότι δεν εμφάνισαν την περίουσία μου καθόλου γιατί είναι δήθεν κοινόχρηστος χώρος. Βέβαια ακόμα και έτσι να ήταν θα έπρεπε να εμφανίζεται στο τοπογραφικό του. Σου θυμίζω ότι υπάρχει και σπίτι του 1800 κατοικήσιμο μέσα στο οικόπεδο, το οποίο οικόπεδο είναι μαντρωμένο με άδεια. Χώρια που στο τοπογραφικό του Δήμου εμφανίζεται κανονικά αλλά αναφέρεται ως ρυμοτομούμενο (πλέον περιμένω το προεδρικό διάταγμα για να διορθωθεί και αυτό, μετά και την δικαστική απόφαση στο δικαστήριο με τον Δήμο). Αυτός είναι και ο λόγος που υπηρεσιακά έχουν κινηθεί ενάντια σε μηχανικό και ιδιοκτήτη. Απ' ότι μου είπε ο μηχανικός μου θα πέσει πολύ μεγάλη καμπάνα. Ο δε μηχανικός του μπορεί να χάσει ακόμα και την άδειά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα,

στο διαμέρισμα που αγόρασα προ 8ετιας, είχε ήδη ανοίξει ένα παραθυρο στο wc (δεν υπάρχει στα πολεοδομικά σχέδια) που δεν φαίνεται απο την πρόσοψη του κτηρίου, ούτε είναι ορατό σε κάποιο γείτονα (βλέπει στο τοίχο της βεράντας του σπιτιου). Αυτό εφόσον ελεχθεί απο την πολεοδομία εμπίπτει στο κόστος που αναφέρεται παραπάνω 300* 8 έτη = 2.400ευρω; 

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, Angelika_vl said:

... (βλέπει στο τοίχο της βεράντας του σπιτιου)....

φτιάξε κι εσυ έναν τοίχο στην βεράντα σου σε επαφή με το παραθυρό του ή βάλε ένα εξωτερικό ντουλάπι σε επαφή να γίνει στην πράξη τυφλό παράθυρο.

Το τι πρόστιμο (θα) μπορούσε να έχει είναι μακριά ιστορία και δεν επαρκούν τα δεδομένα που δίνεις ούτε έιναι σίγουρο αν θα πρέπει να τα πληρώσει ή με ένταξη σε τακτοποιητικούς νόμους τα γλυτώνει.

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Didonis said:

φτιάξε κι εσυ έναν τοίχο στην βεράντα σου σε επαφή με το παραθυρό του ή βάλε ένα εξωτερικό ντουλάπι σε επαφή να γίνει στην πράξη τυφλό παράθυρο.

Το τι πρόστιμο (θα) μπορούσε να έχει είναι μακριά ιστορία και δεν επαρκούν τα δεδομένα που δίνεις ούτε έιναι σίγουρο αν θα πρέπει να τα πληρώσει ή με ένταξη σε τακτοποιητικούς νόμους τα γλυτώνει.

 

Συγνώμη για το μπέρδεμα, το παράθυρο έχει ανοιχτεί στο δικό μου σπίτι, παρανόμως, αφού δεν το βλέπω στα σχεδια. Δύσκολα είναι ορατό από άλλους, άλλα ήθελα να ξέρω πως μπορώ να το τακτοποιήσω/ νομιμοποιησω.

Link to comment
Share on other sites

ο τίτλος του θέματος εδώ είναι αυτός

 

Παράθεση

Παράνομα παράθυρα σε σύνορο (μεσοτοιχία) οικοπέδου. Πώς τα κλείνω;;;

οπότε είσαι οφφ τόπικ.

Για το πρόστιμο ή ότι άλλο έχεις πας και αναθέτεις σε Τεχνικό Γραφείο - Μηχανικό, δείχνεις τα σχέδια της πολεοδομίας κάνει αυτοψία στο ακίνητο σου και θα σου πει τι προβλήματα έχει ή δεν έχει.

Αν το παράθυρο είναι κατασκευασμένο προ 2011 τότε το αναλογούν πρόστιμο είναι ασήμαντο και δεν είναι το νουμερο που γράφεις.

Στατιστικά όμως θα βρεί και άλλες αυθαιρεσίες που εσύ ούτε καν το βλέπεις διότι δεν μετράς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.