Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μαθήματα Μηχανικού Αυτοκινήτων


energeia

Recommended Posts

Γεια σας.

Είμαι Χημικός Μηχανικός (μόλις τελειώσα) και με ενδιαφέρει πολύ να μάθω μερικά πράγματα σχετικά με τα αυτοκίνητα και τις εργασίες συντήρησης και λειτουργίας (σε πρακτικό επίπεδο). Τι μου προτείνετε να κάνω; Θα μπορούσα να πάω να παρακολουθήσω κάποια μαθήματα σε ΙΕΚ ή να ψάξω να βρω δουλειά σε κανένα συνεργείο σαν βοηθός (δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό). Υπάρχει κάτι άλλο; Στις σχολές των μηχανολόγων μηχανικών κάνετε τέτοια πράγματα; Θεωρητικά ή και πρακτικά;

 

Επίσης μήπως ξέρει κανείς να μου συστήσει κανένα καλό βιβλίο για μελέτη και κατασκευή κυλίνδρου-πιστονιού, όχι απαραίτητα για κινητήρες εσωτερικής καύσης.

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω την αγορά αντίστοιχων βιβλίων του ΟΕΔΒ και του παιδαγωγικού ινστιτούτου για Τεχνικά Επαγγελματικά Εκπαιδευήρια. Είναι πολύ καλά βιβλία που πολλές φορές αναλύουν το κάθε κομμάτι ενός αυτοκινήτου εις βάθος.

Μην τα σνομπάρεις επειδή δεν είναι πανεπιστημιακά. Εγώ έχω σπουδάσει Μηχανολόγος (ΤΕΙ & ΑΕΙ) και τέτοια συγγράμματα για Μηχανές Εσωτερικής Καύσης δεν είχα.

Άλλη λύση είναι η αγορά βιβλίων αμερικάνικων εκδοτικών οίκων.

 

Μιά τρίτη λύση είναι εδώ : http://www.gigapedia.org Μπορείς να κατεβάσεις πολλά βιβλία. Ίσως βρεις κάτι για τα αυτοκίνητα. Απαιτεί δωρεάν registration.

 

Καλό διάβασμα !

Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά βιβλία που πρότεινε ο gnusselt παραπάνω μπορείς να τα κατεβάσεις από εδώ :

http://www.pi-schools.gr/lessons/tee/mechanical/#texn_amax

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητέ κύριε αν πράγματι σας ενδιάφέρη η εργασίες ενος μηχανικού αυτοκινήτου πρέπει να ερωτηθήτε αν έχετε σκοπό να διαβάσετε για την τεχνολογία αυτοκινήτου.Όταν εννοώ να διαβάσετε λέγω να μελετήσετε όσο ειναι δυνατό πιο πολλύ μέχρι να καταλάβετε αυτά που σας ενδιαφέρουν για να τα επεδόσετε.βλέπω οτι έχετε κάποιες απαντήσεις δε θέλω να τις σχολιάσω απλός αν δε είστε καλημένος μπορώ να σας βοηθήσω όσο το χρεαζωσαστε.Μπορείτε να με ενημερώσετε στο ΓΙΟΡΓΩΣ388.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλια των τεχνικων λυκειων ειναι πολυ καλα (ΟΕΔΒ) γιατι ειναι πρακτικα. Δε σου κανουν επιστημονικη αναλυση αλλα πρακτικη και ευκολη (δεν απευθυνονται δε μηχανικους αλλα σε αποφοιτους γυμνασιου). Το καλυτερο σχολειο (ισως υποκειμενικη αποψη) ειναι αφου διαβασεις το βιβλιο ή και ταυτοχρονα, να εχεις ενα σαραβαλο μηχανακι και να το κανεις βιδες (να ανοιξεις τη μηχανη να την κανεις βιδες). βεβαια για να μην απογοητευτεις πρεπει πρωτα να πιανει το χερι σου σαν τεχνικος. Δηλαδη μη μου πεις οτι δεν εχεις βαλει ποτε μια μπριζα στο σπιτι σου που ειχε βγει και θες αμεσως να μαθεις να διορθωνεις αυτοκινητα, θα απογοητευτεις. Θελει να πιανει το χερι σου, να μη φοβασαι τα εργαλεια, να μη φοβασαι τη βρωμια και να εισαι διατεθιμενος να υποστεις μικροτραυματισμους (γρατσουνιες και τετοια).

 

Ειλικρινα ομως δεν καταλαβα τι θες να κανεις. θες να ασχοληθεις με το επαγγελμα; θες να μπορεις να επιδιορθωνεις το αυτοκινητο σου; θες απλα μια εγκυκλοπαιδικη γνωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να ρωτήσω και γω....

Σπουδάζω ηλεκτρολόγος Μηχανικός.... Αν θέλω αργότερα να ασχοληθώ με τα αυτοκίονητα... π.χ. να δουλέψω στην βιομηχανία αυτοκινήτων μπορώ με το πτυχίο να το κάνω? Υπάρχει αργότερα μεταπτυχιακό πάνω στα μηχανολογικά του αυτοκινήτου?? Ή να φύγω να πάω Μηχανολόγος???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.