Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση αναδρομικών αποδοχών


Recommended Posts

Βλέποντας σήμερα την προσυμπλήρωση των αποδοχών μου για το 2013 στη φορολογική δήλωση μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.

Στον κωδικό εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες έχουν περαστεί λιγότερα εισοδήματα από αυτά που εισέπραξα το 2013. Πάτησα το κουμπί και είδα ότι κάποια από τα εισοδήματα που εισέπραξα τα έχει γράψει ως:

 

Αναδρομικά αποδοχών που επιλέγονται να φορολογηθούν στο έτος που ανάγονται

 

Πού θα τα δηλώσω αυτά? Δεν με συμφέρει να μην τα δηλώσω γιατί ο παρακρατηθείς φόρος είναι περισσότερος από αυτόν που μου αναλογεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πεί και ο Σωτήρης....

 

Στο μεταξύ ρίξε μια ματιά εδώ ίσως βρεις κάποια πληροφορία

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=92013

Link to comment
Share on other sites

Χαμός στο ίσωμα....

 

Με βάση αυτά που διάβασα εκεί δίνω μερικά ακόμα στοιχεία για όποιον τυχόν γνωρίζει.

 

Η καθυστέρηση πληρωμής έγινε γιατί τα χρήματα έρχονται από ερευνητικό πρόγραμμα. Ήρθαν με 4 μήνες καθυστέρηση και τότε δόθηκαν. Ούτε επίσχεση εργασίας ούτε κάτι άλλο περίεργο συνέβη. Στην περυσινή βεβαίωση αποδοχών προφανώς δεν μπήκαν και προφανώς δεν δηλώθηκαν στην περυσινή δήλωση. 

 

Η διαφορά με τη παραπομπή που έκανες είναι ότι πέρυσι είχες τη δυνατότητα τεχνικά να δηλώσεις ότι σου γουστάρει όπου σου γουστάρει. Φέτος με την προσυμπλήρωση έχει έρθει το taxis και μου έχει βάλει μόνο τις αποδοχές του 2013 στο κουτάκι με το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες ενώ το ποσό των αναδρομικών δεν το έχει βάλει πουθενά...

 

Τέλος δεν γίνεται λόγος για απαλλαγήη 20% και άλλα τέτοια που βλέπω στην παραπομπή που μου έστειλες...

 

Άβυσσος η ψυχή της εφορίας...

Link to comment
Share on other sites

Χαμός στο ίσωμα....

 

Με βάση αυτά που διάβασα εκεί δίνω μερικά ακόμα στοιχεία για όποιον τυχόν γνωρίζει.

 

Η καθυστέρηση πληρωμής έγινε γιατί τα χρήματα έρχονται από ερευνητικό πρόγραμμα. Ήρθαν με 4 μήνες καθυστέρηση και τότε δόθηκαν. Ούτε επίσχεση εργασίας ούτε κάτι άλλο περίεργο συνέβη. Στην περυσινή βεβαίωση αποδοχών προφανώς δεν μπήκαν και προφανώς δεν δηλώθηκαν στην περυσινή δήλωση. 

 

Η διαφορά με τη παραπομπή που έκανες είναι ότι πέρυσι είχες τη δυνατότητα τεχνικά να δηλώσεις ότι σου γουστάρει όπου σου γουστάρει. Φέτος με την προσυμπλήρωση έχει έρθει το taxis και μου έχει βάλει μόνο τις αποδοχές του 2013 στο κουτάκι με το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες ενώ το ποσό των αναδρομικών δεν το έχει βάλει πουθενά...

 

Τέλος δεν γίνεται λόγος για απαλλαγήη 20% και άλλα τέτοια που βλέπω στην παραπομπή που μου έστειλες...

 

Άβυσσος η ψυχή της εφορίας...

 

 

Να δηλώσεις ότι σου γουστάρει , όπου σου γουστάρει ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ ΠΕΡΥΣΙ , ούτε προπέρυσι . Το ποσό και η θέση είχαν σχέση με τη βεβαίωση αποδοχών . Ανάλογα με το περιεχόμενο αυτής πήγαινε και η δήλωση . Παρόμοια είναι και φέτος , μόνο που τη βεβαίωση αποδοχών την ανεβάζουμε πλέον ηλεκτρονικά με αποτέλεσμα να προσυμπληρώνονται οι σχετικοί κωδικοί στο Ε1.

Ωστόσο εδώ υπάρχουν θεματάκια που πρεπει να επιλυθούν με ενδεχόμενα λάθη στις μεταφορές , ελλειπή ποσά , καθόλου ποσά , κλπ κλπ κλπ, αλλά σε γενικές γραμμές για την πλειοψηφία των φορολογουμένων τα ποσά θα είναι τα σωστά , όπως δηλαδή προκύπτουν από τις βεβαιώσεις αποδοχών .

Link to comment
Share on other sites

Να δηλώσεις ότι σου γουστάρει , όπου σου γουστάρει ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΟΥΤΕ ΠΕΡΥΣΙ , ούτε προπέρυσι . Το ποσό και η θέση είχαν σχέση με τη βεβαίωση αποδοχών . Ανάλογα με το περιεχόμενο αυτής πήγαινε και η δήλωση . Παρόμοια είναι και φέτος , μόνο που τη βεβαίωση αποδοχών την ανεβάζουμε πλέον ηλεκτρονικά με αποτέλεσμα να προσυμπληρώνονται οι σχετικοί κωδικοί στο Ε1.

Ωστόσο εδώ υπάρχουν θεματάκια που πρεπει να επιλυθούν με ενδεχόμενα λάθη στις μεταφορές , ελλειπή ποσά , καθόλου ποσά , κλπ κλπ κλπ, αλλά σε γενικές γραμμές για την πλειοψηφία των φορολογουμένων τα ποσά θα είναι τα σωστά , όπως δηλαδή προκύπτουν από τις βεβαιώσεις αποδοχών .

Όταν λοιπόν η βεβαίωση αποδοχών γράφει:

 

Αναδρομικά αποδοχών που επιλέγονται να φορολογηθούν στο έτος που ανάγονται

 

τι πρέπει να κάνω? Πρέπει να παώ να κάνω συμπληρωματική δήλωση για το έτος στο οποίο ανάγονται?

Link to comment
Share on other sites

Η κατατοπιστικότατη απάντηση που έλεγα από το taxisnet λέει:

 

"Αξιότιμε κύριε,
 
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στο προσεχές διάστημα θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα μας οι οδηγίες για την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος για το Οικονομικό έτος 2014, και θα ενημερωθείτε για τον κωδικό που αφορά το συγκεκριμένο εισόδημα.
 
Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων
Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών
"
 
Μα είναι δυνατόν να μην ξέρουν να μου πουν από το taxis?????
Link to comment
Share on other sites

Εγκαιρα ως συνήθως ....

Κάντε την Δήλωση Σας Έγκαιρα & Κερδίστε τις οδηγίες για την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος για το Οικονομικό έτος 2014 ....

 

 

 

post-2272-0-84635100-1396354456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

 
Μα είναι δυνατόν να μην ξέρουν να μου πουν από το taxis?????

 

   Γιατί να μην είναι ?  Είναι δυνατόν να γνωρίζει ο κάθε υπάλληλος πχ σε όλη της την έκατση τη φορολογία εισοδήματος φυσικών προσώπων ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.