Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλήρης μελέτη και χάραξη Οχετού 1Χ2


Lalis

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Διάβασα με αρκετή προσοχή όσα είπατε. Είμαι νέο μέλος και τώρα μαθαίνω πως λειτουργεί το σάιτ. Πάντως έχω εντυπωσιαστεί

Είμαι Τοπογράφος Μηχανικός και εργάζομαι σε κατασκευαστική εταιρεία τα τελευταία 5 χρόνια οπότε έχω μια καλή εμπειρία πάνω σε κατασκευή οχετών.

 

Γενικά πάρα πολύ σωστά είναι όσα έχει πει ο geokasto για όλα τα θέματα (και για το ποιοι υπογράφουν λόγω και γνώσεων και νομοθεσίας, για τα στάδια που πρέπει να ακολουθηθούν στη μελέτη και ότι έχει πει για τους πτερυγότοιχους στο τέλος).

 

Απλά να πω ότι γενικά η χάραξη τέτοιων τεχνικών δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση (η διαφορά είναι πάντα στις λεπτομέρειες...).

Κάποια πράγματα που πρέπει να προσεχτούν είναι:

1) η Θέση τεχνικών που εμφανίζονται στις οριζοντιογραφίες μελετών είναι ψιλοενδεικτική και σε καμία περίπτωση σωστή.΄Για να χαράξεις στο πεδίο ένα τέτοιο τεχνικό και να είσαι σίγουρος ότι τα τεχνικά εισόδου θα παραλάβουν την φυσική ροή πρέπει μάλλον να αποτυπώσεις πάλι εκείνη την περιοχή ή τουλάχιστον να ελέγξεις την φυσική ροή.

2) Σωστό είναι η είσοδος - άξονας τεχνικού - έξοδος να ακολουθούν την φυσική ροή.

3)Φυσική ροή κάθετα στο τεχνικό εισόδου.

4)Μεγάλο θέμα η λοξότητα του τεχνικού. Είναι θέμα μελετητή αλλά είναι καλό να μην ξεπερνάει τις 70μοίρες η γωνία που σχηματίζεται μεταξύ άξονα οδού σε σχέση με τον άξονα του οχετού. Αυτό γιατί θα αντιμετωπίσει πρόβλημα ο κατασκευαστής στην τοποθέτηση σιδηρου ολπισμού στα δύο ακραία τμήματα και δεν θα κάνει καλά τις ματίσεις....

4)Αλλο θέμα η κατά μήκος κλίση του οχετού. Καλό είναι να είναι μέχρι 15 μοίρες. Μετά μπαίνεις σε κατασκευαστικές δυσκολίες...όσον αφορά το πως θα κάνεις τους χαλινούς.

5)Όσον αφορά τους πτερυγότοιχους (απλά συμπληρώνω σε ότι σωστά έχει πει ο συνάδελφος geokasto ) η γωνία των πτερυγότοιχων βάση προδιαγραφών καλό είναι να είναι από 10-30 μοίρες σε σχέση με την κάθετο.Βέβαια ανάλογα με το επίχωμα μην σε προβληματίζει αυτό. Μπορείς να τους κάνεις και τελείως κάθετους αν νομίζεις ότι θα συγκρατήσει καλύτερα το έπίχωμα.

 

Ελπίζω να βοήθησα...καλή χάραξη

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Όση ώρα αναλώσαμε να απαντάμε και να σκεφτόμαστε το θέμα θα τον είχαμε φτιάξει τον οχετό. Και καλό είναι να μην κάνουμε πολύ κριτική σ αυτούς που δίνουν σχέδια και υπογράφουν τις μελέτες, γιατί θα μείνουμε στην πολύ μελέτη και ο οχετός δεν θα γίνει ποτέ!!!

Πάντως τώρα εγώ πάω μπουζούκια.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι πρόκειται για οριζοντιογραφία η οποία "προβλέπει" οχετό 1Χ2 τότε εμένα αυτό μου λέει 2 πράγματα:

1) Αυτός που έκανε την οριζοντιογραφία, θεωρητικά, μελέτησε το υδραυλικό κομμάτι του οχετού και κατέληξε σε διατομή 1Χ2. Άρα το ερώτημα είναι: "Ζητάει η υπηρεσία υδραυλική μελέτη ή όχι";

2) Αφού η υπηρεσία δείνει τα πρότυπα της ΕΓΝΑΤΙΑΣ ΟΔΟΥ σημαίνει πρακτικά ότι πρακτικά έχουμε την οριστική μελέτη στατικών και απαιτείται μόνο μελέτη εφαρμογής: Δηλαδή τα κατασκευαστικά σχέδια (κατόψεις, τομές, λεπτομέρειες κλπ) και τεύχη προμετρήσεων, αναπτύγματα οπλισμών κλπ

 

Τώρα το ζήτημα της ακριβούς χάραξης του οχετού (αν υποθέσουμε ότι έχουμε την διατομή του) προκύπτει από το τοπογραφικό. Στην οριζοντιογραφία προτείνεται μεν μια χάραξη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να τροποποιηθεί αν "πιάνουμε" καλύτερα το ρέμα.

 

Η ακριβής οριζοντιογραφική και υψομετρική τοποθέτηση είναι αρκετά δύσκολη και απαιτεί εμπειρία, καλό τοπογραφικό υπόβαθρο και καλή αντίληψη του χώρου. Προσοχή θέλει επίσης στα τεχνικά εισόδου-εξόδου όπως είπαν και άλλοι συνάδελφοι. Πρέπει να φροντίσουμε ώστε η πλάκα βάσης να είναι στο υψόμετρο φυσικού εδάφους περίπου γιατί αλλιώς θα έχουμε προβλήματα. Επίσης, πρέπει να προβλεφθούν αν απαιτούνται πλάκες πρόσβασης (νομίζω όμως ότι είναι για τεχνικά μεγαλύτερου πλάτους 4-5 μέτρα) και οι αρμοί να είναι κατάλληλα τοποθετημένοι για κατασκευαστική ευκολία.

π.χ. αν γνωρίζουμε ότι ο εργολάβος μπορεί να παραγγείλει μέχρι 12μετρα σίδερα, μην βάλουμε αρμούς ανα 12,50 μέτρα γιατί έχουμε συνέχεια λόξυγγα από το πολύ βρισίδι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.