Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά στο χρόνο έκδοσης δελτίου και πληρωμής του


Recommended Posts

Έκοψα ένα δελτίο στις 31/12/2013. Το πέρασα στα βιβλία μου και με βάση αυτό έκανα και την περιοδική και εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ τον Ιανουάριο.

 

Το ένταλμα πληρωμής του δελτίου βγήκε αρχές Φεβρουαρίου και τώρα βλέπω ότι δεν έχει συμπεριληφθεί στη βεβαίωση αποδοχών του 2013 και επομένως δεν έχει περαστεί στην προσυμπλήρωση της δήλωσης.

 

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Στο Ε3 που θα κάνω θα το συμπεριλάβω?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έκοψα ένα δελτίο στις 31/12/2013. Το πέρασα στα βιβλία μου και με βάση αυτό έκανα και την περιοδική και εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ τον Ιανουάριο.

 

Το ένταλμα πληρωμής του δελτίου βγήκε αρχές Φεβρουαρίου και τώρα βλέπω ότι δεν έχει συμπεριληφθεί στη βεβαίωση αποδοχών του 2013 και επομένως δεν έχει περαστεί στην προσυμπλήρωση της δήλωσης.

 

Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Στο Ε3 που θα κάνω θα το συμπεριλάβω?

    

Aν καταφέρεις να συνενοηθείς με το λογιστήριο της υπηρεσίας θα είσαι από τους τυχερούς .

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο την υπηρεσία και μου είπαν ότι αφού το ένταλμα πληρωμής βγήκε στις αρχές Φεβρουαρίου δεν μπορούσε πια να συμπεριληφθεί στο 2013...

 

Ισχύει αυτό?

 

Αν ναι. τι κάνω?

 

Θα υπάρχει διαφορά στα έσοδα που δηλώνω στο Ε3 από τα έσοδα που δήλωσα στην εκκαθαριστική ΦΠΑ? Γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φοβάμαι ότι η βεβαίωση που θα πάρω δεν θα συμπεριλαμβάνει το δελτίο που κόπηκε στις 31/12/2013 ξέρει κανείς να μου πει τι να κάνω?

 

Στο Ε3 στον Πίνακα Β λέει Στοιχεία ΚΒΣ εκδοθέντα στη χρήση. Δε λέει εξοφληθέντα στη χρήση. Άρα σύμφωνα με αυτό πρέπει κανονικά να συπεριλάβω το συγκεκριμένο δελτίο. Στο Ε1 όμως στον παρακρατηθέντα φόρο υποθέτω ότι δεν μπορώ να βάλω κάτι διαφορετικό από αυτό που θα λέει η βεβαίωση αποδοχών (δηλαδή χωρίς την παρακράτηση φόρου του τελευταίου δελτίου).

 

Έχει κανείς καμία πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμπεριλάβεις το δελτίο κανονικά αλλά η παρακράτηση θα υπολογιστεί του χρόνου με την επόμενη χρήση. Μου είχε γίνει παλαιότερα και έτσι το αντιμετώπισα τελικά. Σε κάθε περίπτωση ρώτησε και το λογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμπεριλάβεις το δελτίο κανονικά αλλά η παρακράτηση θα υπολογιστεί του χρόνου με την επόμενη χρήση. Μου είχε γίνει παλαιότερα και έτσι το αντιμετώπισα τελικά. Σε κάθε περίπτωση ρώτησε και το λογιστή σου.

   

H παρακράτηση του φόρου αποδίδεται στο δημόσιο κατά ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ και οχι κατά το χρόνο έκδοσης του παραστατικού . 

Link to comment
Share on other sites

H παρακράτηση του φόρου αποδίδεται στο δημόσιο κατά ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ και οχι κατά το χρόνο έκδοσης του παραστατικού . 

 

Άρα συμφωνείτε και οι δύο ότι δηλώνω σαν εισόδημα φέτος (οικονομικό έτος 2014) το ποσό του δελτίου και την παρακράτησή του θα την βάλω στο επόμενο οικονομικό έτος όταν άλλωστε θα μπει και στη βεβαίωση αποδοχών?

Link to comment
Share on other sites

H παρακράτηση του φόρου αποδίδεται στο δημόσιο κατά ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ και οχι κατά το χρόνο έκδοσης του παραστατικού . 

 

Δεν διαφώνησα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα συμφωνείτε και οι δύο ότι δηλώνω σαν εισόδημα φέτος (οικονομικό έτος 2014) το ποσό του δελτίου και την παρακράτησή του θα την βάλω στο επόμενο οικονομικό έτος όταν άλλωστε θα μπει και στη βεβαίωση αποδοχών?

 

τι σχέση έχει η ΄βεβαίωση αποδοχών με το Ε3 ? Η βεβαίωση αποδοχών είναι για τους μισθωτούς , το Ε3 για τις επιχειρήσεις , φυσικά ή νομικά πρόσωπα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.