Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομονωτική Επάρκεια Κτιρίου και Άρθρο 4. του Ν.4122/2013


petertz

Recommended Posts

Διαβάζοντας το ν.3661/2008 και συγκεκριμένα το άρθρο 11 (Εξαιρέσεις) υπάρχει μία σχετική ασάφεια. Εκεί έρχεται να επεξηγήσει η εγκύκλιος που αναφέρουμε πιο πάνω (3η εγκύκλιο οικ. 2021 / 14-06-2012).

Στο ν.4122/2013 : 

 

Τους ανέφερα την εγκύκλιο και μου έδωσαν την παραπάνω απάντηση. Για τα κτίρια που είναι κάτω από 50 τ.μ. όπως γράφει και στον νόμο επιβάλλεται να κάνεις θερμομονωτικη επάρκεια.

 

στ) μεμονωμένα κτίρια, με συνολική ωφέλιμη επιφάνεια μικρότερη από πενήντα τετραγωνικά μέτρα (50 τ,μ.), για τα οποία ισχύουν μόνο οι ελάχιστες απαιτήσεις που αφορούν σε δομικά στοιχεία του κτιριακού κελύφους.

 

Με την έκφραση εξαιρούνται οι ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης στις περιπτώσεις "α" έως  "στ" άλλα στην  περίπτωση "στ" δεν εξαιρούνται οι ελάχιστες απαιτήσεις που αφορούν σε δομικά στοιχεία του κτιριακού κελύφους, μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι στις περιπτώσεις  "α" έως  "ε" δεν χρειάζεται θερμομονωτική επάρκεια με προδιαγραφές ΚΕΝΑΚ (οπότε λογικά από τη στιγμή που ο Κ.Θ.Κ. αντικαταστάθηκε απο την θερμομονωτική επάρκεια δεν απαιτείται καθόλου μόνωση)

 

οπότε νομίζω ότι ο νόμος εδώ δε χρειάζεται κάποια νέα σχετική εγκύκλιο ερμηνευτική.

Μιλώντας με τον Αναπλ. Καθηγητή κ. Αραβαντινό Δημήτριο (μέλος της επιστημονικής επιτροπής της παραγωγής του ΚΕΝΑΚ) έλαβα την ίδια απάντηση, δηλαδή ότι ο Ν.4122/2013 έρχεται να διορθώσει την ασάφεια του προηγούμενου και να διορθώσει περιπτώσεις όπως αγροτική αποθήκη με θερμομόνωση, βιομηχανία χαλυβδουργίας με θερμομόνωση κτλ. Σε αυτές τις περιπτώσεις αν γίνει αλλαγή χρήσης κάποια στιγμή τότε θα απαιτηθεί ΜΕΑ, πράγμα λογικό κατά την αποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

οπότε νομίζω ότι ο νόμος εδώ δε χρειάζεται κάποια νέα σχετική εγκύκλιο ερμηνευτική.

 

Και εγώ διαβάζοντας το νόμο αυτό καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Ετσι όπως το θέτετε μπορεί να έχετε δίκαιο.

 

Επειδή μου είναι αδιανόητο να υπάρχει εξαίρεση ναών, βιομηχανιών, εργαστηρίων κλπ (εκτός από την περίπτωση συνεργείων αυτοκινήτων που εκεί κάτι αναφέρεται για εξαίρεση), το νόμο τον διαβάζω ως εξής:

 

α)....

....

 

δ)....

ε)....

στ) μεμονωμένα κτίρια, με συνολική ωφέλιμη επιφάνεια μικρότερη από πενήντα τετραγωνικά μέτρα (50 τ,μ.), 

 

για τα οποία ισχύουν μόνο οι ελάχιστες απαιτήσεις που αφορούν σε δομικά στοιχεία του κτιριακού κελύφους.

 

και όχι

α)....

....

 

δ)....

ε)....

στ) μεμονωμένα κτίρια, με συνολική ωφέλιμη επιφάνεια μικρότερη από πενήντα τετραγωνικά μέτρα (50 τ,μ.), για τα οποία ισχύουν μόνο οι ελάχιστες απαιτήσεις που αφορούν σε δομικά στοιχεία του κτιριακού κελύφους.

 

Αλλά είπαμε. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Οι ΥΔΟΜ τι λένε γι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος έτσι όπως έχει γραφτεί είναι ξεκάθαρα η δεύτερη περίπτωση.

 

Και φυσικά απλά αναφέρει ότι δεν είναι υποχρεωτικό να κάνουν θερμομόνωση όχι ότι αν θέλουν δεν μπορούν.

 

 

post-6641-0-69318900-1397219798_thumb.jpg

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Την άλλη βδομάδα θα καταθέσω για γεωργική αποθήκη. Το τι θα πουν από την ΥΔΟΜ δεν αναιρεί οτι ο νόμος είναι ξεκάθαρος ότι για βιομηχανίες δεν απαιτείται θερμομονωτική επάρκεια

Link to comment
Share on other sites

Οι αποθήκες ήταν, είναι και θα είναι χωρίς θερμομόνωση.

Για τις βιομηχανίες θα με ενδιέφερε να μάθω την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την Ανάσταση θα πρωτοκολλήσω μία άδεια προσθήκης σε βιομηχανία και θα σε ενημερώσω για την εξέλιξη. Πάντως με μία προκαρτική συζήτη που είχα μάλλον δεν θα πάρχει πρόβλημα. Άλλα θα δούμε στην πράξη.....

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω κάνει 2 βιομηχανικά με θερμομονωτική επάρκεια. Ο υπάλληλος θεώρησε  πως απαιτούνταν για την πληρότητα του φακέλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.