Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση από τα όρια του οικοπέδου


Recommended Posts

Θέλω να κατασκευάσω μια αγροτική αποθήκη και να την τοποθετήσω στο όριο με το γειτονικό οικόπεδο. Επειδή όμως τα δύο οικόπεδα έχουν μεγάλη υψομετρική διαφορά μεταξύ τους (πάνω από 2μ.) θέλω να προστατευσω το κτίριο μου από τυχόν καθιζήσεις ή υγρασία. Μπορώ να κατασκευάσω ένα τοιχίο αντιστήριξης στο όριο των οικοπέδων και να κατασκευάσω το κτίριο σε απόσταση μόνο 1μ. και όχι στο Δ,  υπολογίζοντας αυτό το μέτρο στην κάλυψη;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολιτικός μηχανικός. 'Ετσι το είχα κάνει κι εγώ παλιότερα σε άλλη περίπτωση, αλλά τώρα ο μηχανικός της ΥΔΟΜ μου είπε οτί δεν γίνεται. Μπορείς να μου πεις που το στηρίζεις γιατί δεν μπορώ να το βρω;

Link to comment
Share on other sites

Από ΓΟΚ και ΝΟΚ όταν έχεις το δικαίωμα στο συγκεκριμένο οικόπεδο να κωλύσεις ή να αφήσεις Δ τότε μπορείς.

Γενικά με το Δ αν δεν έχεις την απαιτουμένη  απόσταση Δ στο κτίριο σου τότε μετραει στον Σ.Δ.

Δηλαδή ή αφήνεις Δ ή αν είσαι < απο Δ μετράει…

 

Δεν ξέρω αν το 1 μέτρο που σου είπαν (ας το γράψουν πιο καλά) ότι δεν μπορείς αν αφορά κάτι άλλο ως πρόβλημα… πχ επικοινωνία με άλλον ακάλυπτο χώρο άνευ άλλη πρόσβασης από κοινόχρηστους χώρους του ιδίου οικόπεδου όπου θα πρέπει να έχεις ελάχιστο άνοιγμα για πέρασμα το 1,20

(οι συνδυασμοί είναι αρκετοί και όχι μόνο ένας)

Link to comment
Share on other sites

Η κάτοψη του κτιρίου είναι 10,00*20,00, με το τοιχίο αντιστήριξης σε απόσταση 1,00 μ. και στην ίδια θεμελίωση του κτιρίου το παρουσιάζω 11,00*20,00, σε πιο άρθρο να το στηρίξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.