Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστιμο για ανακληση ΠΕΑ


Color

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι,

 

Είμαι νέος στις ενεργειακές επιθεωρήσεις και έχω το εξής πρόβλημα.

 

Έχω κάνει οριστική υποβολή σε ενα ΠΕΑ για μονοκατοικια 120τμ ΘΖ + 120τμ μθχ(υπογειο) και εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι εκ παραδρομής στα συνολικά τετραγωνικά είχε εισάγει 120τμ.

 

Το πιστοποιητικό δεν έχει παραδοθεί στον πελάτη.

 

Μαζί με αυτό το ΠΕΑ έχω διεκπεραιώσει συνολικά 10. Αν κάνω ανάκληση προβλέπεται πρόστιμο?  

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς οτι γράφεις πάνω στο ΠΕΑ θερμαινόμενος χώρος 120 τ.μ. και συνολικός πάλι 120 τ.μ. ενώ όλη η μονοκατοικία είναι 240 τ.μ. μαζί με το υπόγειο ? 

Κοίτα εάν έχεις υπολογίσει κανονικά απώλειες δαπέδου 120 τ.μ. προς ΜΘΧ τότε δεν έχεις κάνει κάτι λάθος στην μελέτη σου. 

Το συνολικό εμβαδόν δε παίζει κάπου ρόλο. Το θερμαινόμενο παίζει ! Ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος αν κάνω λάθος.

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Απο την ΕΥΕΠΕΝ λένε για 5% ανακλήσεις , αλλά δεν μας έχουν πεί πότε και πώς προσμετράται αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα προστίμου!!!! 

 

Από τη βοήθεια του προγράμματος:

"Συνολική επιφάνεια (m2). Εισάγεται το συνολικό εμβαδόν δαπέδου (κύριοι, βοηθητικοί και κοινόχρηστοι χώροι) του κτιρίου ή τμήματος κτιρίου, λαμβάνοντας υπόψη τις εξωτερικές διαστάσεις της κατασκευής." 

 

"Τα δεδομένα αυτά ΕΚΤΟΣ από την "Συνολική επιφάνεια" και τον "Θερμαινόμενο όγκο", δεν λαμβάνονται υπόψη στους υπολογισμούς, αλλά χρησιμοποιούνται για στατιστικούς λόγους. Η παράμετρος "Συνολική επιφάνεια" δεν χρησιμοποιείται στους υπολογισμούς, αλλά εμφανίζεται αυτούσια στην πρώτη σελίδα του Π.Ε.Α."

 

Επομένως δεν αλλάζει κάτι στη μελέτη σου. Πόσα τετραγωνικά γράφει ότι είναι η μονοκατοικία στο Ε9;; Δεν θα πρέπει να υπάρχει μεγάλη απόκλιση στα τετραγωνικά της Συνολικής Επιφάνειας, και του Ε9 (Βλέπε πρόγραμμα Εξοικονόμηση κατ Οίκον, και λοιπές μανούρες), εκτός και αν υπάρχει κάποια αυθαιρεσία δόμησης την οποία και τη λαμβάνεις υπόψιν στους υπολογισμούς.. 

Edited by Earl
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς συνάδελφοι να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια.

 

gianni_k 

έτσι οπως το περιγράφεις έκανα. το υπόγειο έχει μελετηθει κανονικα σαν μθχ. 

 

θεώρησα απλώς οτι στα συνολικά πρέπει να βάλω τα 120τμ θζ+120τμ μθχ=240τμ, γιατι το ΠΕΑ παει για εξοικονομω, και εχω εισάγει αμοιβή για 240τμ. 

Αν θεωρήσω σωστό το ΠΕΑ, δε θα υπάρχει προβλημα επιστροφής χρημάτων στον πελάτη, λόγω ασυμφωνίας αναμεσα στα έντυπα του εξοικονομώ που θα λενε Συνολική:240τμ και θερμαινόμενη:120τμ και στο ΠΕΑ που θα είναι και τα δύο ίδια????

Συμπληρωματικά ενημερώνω οτι ευτυχώς ακόμη ούτε απόδειξη έχω κόψει,ούτε την καρτέλα στις αμοιβές έχω κάνει υποβολή.

 

Earl
Η "Συνολική Επιφάνεια" και ο "Συνολικός όγκος" είναι τα μόνα έχω εισάγει κατ' εμέ λάθος. Και αν καταλαβαίνω σωστά, αυτά είναι μόνο για στατιστικούς λόγους????
​Τα τμ στο Ε9 ειναι 120 κατοικία και 120 υπόγειο. γενικά το σπίτι είναι από άποψης αυθαιρεσιών αρκετά καλό, με απόκλιση +4τμ στη συνολική του επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Από το help του προγράμματος:

<<Τα δεδομένα αυτά ΕΚΤΟΣ από την "Συνολική επιφάνεια" και τον "Θερμαινόμενο όγκο", δεν λαμβάνονται υπόψη στους υπολογισμούς, αλλά χρησιμοποιούνται για στατιστικούς λόγους. Η παράμετρος "Συνολική επιφάνεια" δεν χρησιμοποιείται στους υπολογισμούς, αλλά εμφανίζεται αυτούσια στην πρώτη σελίδα του Π.Ε.Α.>>

 

 

Ο συνολικός όγκος υπάρχει ενδεχόμενο να επηρεάσει τα αποτελέσματα οπότε είναι και πραγματικό <<λάθος>>.

Η συνολική επιφάνεια ναι μεν δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα αλλά τυπικά θα έπρεπε να είχες βάλεις τα 240 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δοκιμάζοντας πειραματικά μικρές έως εξωφρενικά μεγάλες τιμές στα πεδία "Συνολική Επιφάνεια" και "Συνολικός όγκος, βλέπω ότι δεν προκύπτει η παραμικρή αλλαγή στα αποτελέσματα.

 

Αν πω ότι δεν ανακαλώ το ΠΕΑ, και με το πέρας των εργασιών στο 2ο ΠΕΑ βάλω κανονικά τα δεδομένα (Συνολική=240τμ), υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσουν πρόβλημα από την τράπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν αλλάζει καθόλου, πολύ ή λίγο τα αποτελέσματα δεν αλλάζει το ότι καταχώρησες λάθος δεδομένα.

Δεν είναι μόνο η τράπεζα. Υπάρχει και η ΕΥΕΠΕΝ που μπορεί να σε καμπανιάσει.

Σε κάθε περίπτωση αν είναι ένα λάθος που πρέπει να διορθωθεί τότε πρέπει να διορθωθεί.

Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο στην ΕΥΕΠΕΝ.

Μη νομίζεις ότι κάθονται με τη σπάθα του 5% από πάνω μας. <<Αμαρτία εξομολογημένη ....>>

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έκανα

Δεν θα περάσει με τίποτα στο εξοικονόμηση. Θα σου πουν πως γίνεται να υπάρχει διαφορά 120 τμ στο ΠΕΑ από το Ε9;;

Από το να έχεις τον κίνδυνο να κοπεί ο πελάτης σου από το πρόγραμμα, 1000 φορές να κάνεις ανάκληση. Στην αιτιολογία γράψε αυτά που συζητούμε, ότι από κεκτημένη ταχύτητα έβαλες λάθος τμ, τίποτε άλλο.. Θα τους πάρεις τηλέφωνο πρώτα για να προβούν γρήγορα στην ανάκληση (περίπου 24 ώρες, μπορεί και λιγότερο)!!

 

Άλλη λύση..

Είχα θέμα στο εξοικονόμηση κάποτε επειδή υπήρχε πρόβλημα με την αρίθμηση της οδού και μία ακόμα φορά επειδή δεν είχα αναγράψει τον αριθμό της ιδιοκτησίας (πχ Α2) στο ΠΕΑ. Ψείρες.. Αυτές οι περιπτώσεις λύνονται με προσάρτημα ΠΕΑ. Μπορείς να δοκιμάσεις και αυτή τη λύση, και να γράψεις στο παράρτημα ότι τα τετραγωνικά των κυρίων χώρων είναι 120 και των βοηθητικών 120 αντίστοιχα. Τέτοια αλλαγή δεν επιφέρει βάση του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ αλλαγή στα αποτελέσματα. Σφραγίζεις, υπογράφεις, και περιμένεις. Εάν δεν περάσει, ανάκληση! Στο δεύτερο ΠΕΑ εννοείται τα σωστά δεδομένα... 

 

Όπως όμως είπε και ο hkamp, αναφορικά με το πρώτο το λάθος στη πρώτη σελίδα δεν παύει να είναι λάθος..  

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το βασικότερο για μένα, πέρα από το πόσο νόμιμο ή νομότυπο ήταν το ΠΕΑ, είναι να μην έχει πρόβλημα ο πελάτης μου με την αίτησή του στην τράπεζα.

Με αυτό το σκεπτικό, μίλησα με το ΕΥΕΠΕΝ και ήδη έχω κάνει αίτηση ανάκλησης του ΠΕΑ για το τυπικό...αλλα και το ουσιαστικό της υπόθεσης.

 

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την βοήθειά σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.