Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτηματολόγιο και συμβατότητα σχήματος και θέσης


Recommended Posts

Καλησπερα,

παιδια βοηθεια χρειαζομαι σχετικα με τον ελεγχο συμβατοτητας σχηματος και θεσης του κτηματολογιου.

 

 παραθετω οδηγιες του ΤΕΕ και εχω μπερδευτει σχετικα με τις μικρομετακινησεις που αναφερει στην τελευταια παραγραφο.

ενταξη δημιουργω τη ζωνη των 2,5+2,5μ απο το κτηματολογιο .μπορει καποιος να διευκρινησει σχετικα με το τι γινεται τωρα?

 

θεωρω οτι μετεφερα τη διανομη  οσο το δυνατο με μεγαλυτερη ακριβεια σε ΕΓΣΑ για να συγκριθει με το κτηματολογιο και σας παραθετω την μεθοδολογια που ακολουθησα :

 

Εξαρτησα την διανομη στα τριγωνομετρικα της περιοχης.μεταφερω τα τριγωνομετρικά μου ΜΑΖΙ με τη ΔΙΑΝΟΜΗ σε μεγαλο ΗΑΤΤ και παιρνω νεες τιμές οροσήμων(πλεων σε μεγαλο νεο ΗΑΤΤ) αυτες τις τιμες τις μετατρεπω σε ΕΓΣΑ και ευθυγραμιζω τη διανομη μου πλεων σε ΕΓΣΑ με τη βοηθεια των δυο κοντινοτερων οροσημων που εχω τωρα σε ΕΓΣΑ.

 

1.ελεγχω οπως ακριβως μου εχει "κατσει αν ειναι στη ζωνη των 2,5+2,5μ ή το μετακινω και το στρεφω? (υπαρχουν πλευρες και κορυφες που βγαινουν εξω της ζωνης)

2.φυσικα αν το μετακινησω και το στρεψω μπορω να βρω θεση που θα καθεται εντος της ζωνης .

3.επισης ΑΝ θελω μπορω να βρω και θεση που ΔΕΝ καθεται (βλεπε τελ.παραγραφο).

 

Ευχαριστώ!

----------------------------

"Συµβατότητα Σχήµατος υπάρχει όταν όλα τα σηµεία του περιγράµµατος του γεωτεµαχίου στο
έδαφος ευρίσκονται µέσα στη “ζώνη συµβατότητας σχήµατος” του Κτηµατολογικού
διαγράµµατος.
Στη γενική περίπτωση η συµβατότητα σχήµατος µπορεί να πιστοποιηθεί, κατά  την αυτοψία στο
πεδίο µε  αναγνώριση σταθερών σηµείων στο κτηµατολογικό υπόβαθρο και βοηθητικές
µετρήσεις, χωρίς να απαιτείται η σύνταξη τοπογραφικού διαγράµµατος.

Εάν, κατά την κρίση του διενεργούντος τον έλεγχο, απαιτείται και η σύνταξη τοπογραφικού
διαγράµµατος, τότε συντάσσεται επίγειο τοπογραφικό διάγραµµα µε µέριµνα του επισπεύδοντος
και ακολουθεί η παρακάτω συγκεκριµένη διαδικασία. Το Τοπογραφικό επιτίθεται µε τον
κατάλληλο προσανατολισµό και µε βάση σταθερά σηµεία στο Κτηµατολογικό διάγραµµα
γραφικά ή ψηφιακά.

Στη συνέχεια επιχειρούνται µικρο-µετακινήσεις του τοπογραφικού για να διαπιστωθεί εάν
πληρούται η συνθήκη Συµβατότητας Σχήµατος δηλαδή εάν υπάρχει θέση τέτοια ώστε το
κατάλληλα προσανατολισµένο περίγραµµα του τοπογραφικού διαγράµµατος να µην βρίσκεται
µέσα στη “ζώνη συµβατότητας σχήµατος” του Κτηµατολογικού διαγράµµατος."
 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα

 

Κάποιες διευκρινίσεις:

 

1. Η ΗΑΤΤ των διανομών (υπουργείο Γεωργίας) δεν είναι συμβατή με την ΗΑΤΤ που δίνει η ΓΥΣ και κατά συνέπεια με το ΕΓΣΑ87.

 

2. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να λύσεις τη διανομή με βάση τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά της και φυσικά τα ορόσημα.

Στη συνέχεια προσπάθησε να κάτσεις τη διανομή σου στην αποτύπωση του ΕΓΣΑ87 (μεταθέσεις, στροφή και κλίμακα).

 

3. Είναι πολύ πιθανό η διανομή να κουβαλάει εσωτερικά προβλήματα. Προσπάθησε να δουλέψεις με το αγροτεμάχιο σου και με τα όμορρα, καθώς και με τα όρια του δρόμου.

 

Γενικά, να είσαι ευχαριστημένος με απόλυτη ακρίβεια της τάξης του 1-2 μέτρων. Μην ξεχνάς ότι δουλεύεις με τα τάλιρα...

 

Για το οτιδήποτε στείλε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για τη βοηθεια.

1. αν εννοεις συμβατοτητα το οτι τα τριγ. του ΓΥΣ ΔΕΝ ειναι ιδια με αυτα του ΥΓ ναι, το ξερω  και δε στηριζομαι σε αυτα. ΕΧΩ ομως τιμες των τριγ. ΓΥΣ στο παλιο ΗΑΤΤ. Στην περιοχη δουλευουν διαφοροι συναδελφοι εδω και χρονια και χρισιμοποιουν τις νεες αυτες τιμες. δε ξερω που τις βρηκαν και πως υπολογιστικαν. θεωρω οτι ειναι σωστες ( αφου και σχεδον ολο το αγροκτημα οριοθετειται εδω και χρονια με αυτες.(Απο τα "παλια" τριγ του ΥΓ ΔΕΝ υπαρχει ουτε ενα στο εδαφος και φυσικα τιμες ΕΓΣΑ για αυτα). Να υποθεσουμε οτι εχω "συμβατοτητα και μπορω να κουμπωσω τη διανομη επανω στο ΕΓΣΑ?

 

2. ναι αυτο εκανα , ελυσα και εβαλα οροσημα ευρυτερης περιοχης .εχω λοιπον ενα μικρο χαρτη φτιαγμενο με οροσημα και τριγ ΓΥΣ. αυτον να βαλω επανω στο εγσα με στροφη και μεταθεση? αγνοωντας τα τριγ?

 

3. ο δρομος απο ευθεια περιπου 650μ της διανομης εγινε τεθλασμενη και στο σημειο του τεμαχιου μου φευγει πανω απο 8μ κανοντας μια καμπυλη.αυτο που με ανησυχει ειναι το κτηματολογιο και η δηλωση που βαζουμε αν υπαρχει συμβατοτητα η οχι και κατα συνεπεια ΑΝ θα βαλουμε του ιδιοκτητες σε ενα τριπακι με το ελ. δημοσιο να αποδειξουν οτι δεν ειναι ελεφανες.

Αν απλα σταματουσα στην οριοθετηση θα εκανα αυτο που προτεινεις. Ειμαι ομως σωστως με το κτηματολογιο και τον ελεγχο συμβατοτητας?post-53846-0-01679500-1400138984_thumb.jpgpost-53846-0-29660600-1400138997_thumb.jpg

 

 

δε ξερω αν ειναι κατανοητες οι εικονες που ανεβασα. με το κιτρινο ειναι η διανομη και με το λευκο το κτηματολογιο. κοκκινο ειναι η ζωνη των 2,5+2,5μ

ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ενημερωση:

Σε εποικοινωνια που ειχα  σημερα με καποιον κυριο απο το Κτηματολογιο και μου ειπε οτι το νομικο πλαισιο για το ελεγχο συμβατοτητας σχηματος και θεσης ΔΕΝ υσχυει ακομα. ισχυει μονο για το εμβαδο .

Δεν ειμαστε λεει υποχρεωμενοι σαν μελετητες να εχουμε δηλωση επανω στο τοπογραφικο αν ειναι συμβατο με το σχημα και τη θεση συνεπως αν ζητησουμε διορθωση ή οχι εξαρταται μονο απο τη θεληση μας και του ιδιοκτητη .

εχετε ακουσει κατι τετοιο?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

[ειναι αυτη η γνωστη  ιστορια με τις ανακλησεις και ακυρωσεις κλπ]

 

εκτος απο το  το ανω ΦΕΚ 500

 

θα δεις και το Β 1510/08,  που  ανακληθηκε εν μερει με την 479/09 αποφαση ΟΚΧΕ και ισχυει μονον στις υπο κτηματογραφηση ή  στις κτηματογραφουμενες στο μελλον περιοχες

 

[να προσπαθησω να την κατεβασω μετα]

 

δλδλ αυτη ειναι

 

 

σε  σχεση με το 13α του ν 2664/98

ΟΚΧΕ Β 151008.docx

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Παιδια τελικα τι ισχυει? Για τη Λαρισα οπου η μελετη ξεκινησε το 2008 και τελειωσε το 2013 αναφερουμε συμβατοτητα θεσης και σχηματος η μονο εμβαδου? Για παλιοτερα κτηματολογια (πρωτα πιλοτικά οπου εκει εχουμε μεγαλα προβληματα)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.