Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τακτοποίησης αυθαιρέτου από Ηλεκτρολόγο


Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι,

Είμαι νέος μηχανικός και όπως θα είδατε από τον τίτλο θα ήθελα να μου πείτε τι δικαιώματα έχουν οι ηλεκτρολόγοι και τι μπορούν να υπογράψουν για την τακτοποίηση αυθαιρέτων επειδή τώρα ξεκίνησα ν'ασχολούμαι.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλή πορεία στο επάγγελμα.

Οταν κάνεις δήλωση αυθαιρέτου, αναγράφεις και το α/α/ αμοιβών. Οπότε "κτυπάς'' τις αντίστοιχες αμοιβές. Στην εκτύπωση των αμοιβών από το Τ.Ε.Ε. αναγράφεται : "Το παρόν έγγραφο αποτελεί, αποκλειστικά................................, χωρίς να βεβαιώνονται τα επαγγελματικά δικαιώματα των συντελεστών του έργου". Επίσης τα σχέδια που υποβάλλονται είναι Τοπογραφικά, κατόψεις, τομές, δ. κάλυψης. Στο σημείο της διαδικασίας που απαιτείται ο Μηχανολόγος ή ο Ηλεκτρολόγος Μηχ/κός ή Τ.Ε., είναι προκειμένου να συνταχθεί έκθεση για τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των γειώσεων και λοιπών ΗΛΜ ( άρθρο 24, παρ. 2 ββ. του ν. 4014/2011 ).

 

ikaros 13: γράφαμε μαζί

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ήδη προχωρήσει τις δηλώσεις κάποιων περιπτώσεων... με πληρωμένα πρόστιμα κτλ.

Ήμουν έτοιμος να βγάλω και εντολή πληρωμής από το σύστημα αμοιβών, ώσπου σήμερα άκουσα κι εγώ κάτι ανάλογο.

 

Όντας νέος συνάδελφος, εκφράζω κάποιες απορίες:

Από που προκύπτει ότι δεν έχουμε το διακίωμα να υποβάλουμε αίτηση; Το ίδιο ισχύει και για τις βεβαιώσεις; (Στις περιπτώσεις που απιτούνται νέες μελέτες και όχι 'συμπληρώσεις΄το κατανοώ.

Στο σύστημα αμοιβών δεν εκτυπώνεται εντολή πληρωμής, παρά μόνο αυτό που αναφέρει ο αστέριος;

Και τώρα;;; Τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα δεν είναι να βγάλεις το πρόστιμο και να υποβάλεις την αίτηση..... Εχεις τις γνώσεις να κάνεις αυτοψία, να σημειώσεις παραβάσεις κτλ? Εχεις γνώσεις ΓΟΚ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, τις γνώσεις ενός συναδέλφου πάνω σε ΓΟΚ δεν τις έχω, αλλά δεν το βρήκα δύσκολο να διαβάσω πρώτα και έπειτα να συγκρίνω κάποιες τιμές με κάποιες προβλεπόμενες...

Όπως επίσης δεν συνάντησα πρόβλημα στο να σημειώσω παραβάσεις.

Πέρα από τις γνώσεις στο θέμα (σίγουρα είναι λίγες), πρακτικά ρώτησα από που προκύπτει αυτό.

 

Στα υπόλοιπα ερωτήματα έχετε να προσθέσετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αφού εσύ δεν το βρίσκεις δύσκολο και δεν συνάντησες πρόβλημα για να σημειώσεις παραβάσεις, εγώ δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, πέρα από το καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλη τυχη δεν λες τιποτα..... με καλυπτουν οι συμβουλες των συναδελφων πιο πανω.

Αν δεν ξερεις γοκ απεξω κ ανακατωτα απλα αστο... φιλικα. Περα απο το οτι δεν δικαιουσαι να υπογραψεις αρχιτεκτονικα και τοπογραφικα, οπως και στατικα και ολα οσα εχουν να κανουν με τετοια θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω το θέμα συζητήθηκε διεξοδικά εδώ

http://www.michaniko...

οπότε αφήνω τα περί δικαιωμάτων και γνώσεων, και πάω να 'καώ' εκεί διαβάζοντας τις 15 σελίδες.

 

Ωραία, δεκτές οι ευχές σας για καλή τύχη πάνω στις πολύ απλές περιπτώσεις των οποίων δέχτηκα να αναλάβω.

Αφού λοιπόν τα αναθέσω σε ένα 'αρμόδιο μηχανικό' όπως αναφέρει ο νόμος, μήπως και έχει κάποιες διορθώσεις, τι προτείνετε να κάνω;

 

Να προχωρήσω κανονικά στη δήλωση, αφού έχουν πληρωθεί τα πρόστιμα;

Η' να κάνω αλλαγή μηχανικού, με δήλωση στο ΤΕΕ;

(πράγμα που σημαίνει, από την αρχή συμφωνητικά και υπεύθυνες δηλώσεις;; )

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορεις να κανεις δηλωση.

Βγαλε και τα προστιμα. Απλα το καθε σχεδιο το υπογραφει μηχανικος που εχει το δικαιωμα.

Εχεις καθε δικαιωμα να παρεις αμοιβη για τη δηλωση.

 

Αν οι πολιτικοι μηχανικοι ηξεραν απο ΓΟΚ τοτε γιατι το 90% (λιγο λεω) των κτιριων εχουν αυθαιρεσίες;

Ερχονται τωρα ολοι αυτοι που υπεγραψαν στην επιβλεψη οτι τα κτιρια ειναι νομιμα, να μας πουν οτι μονο αυτοι ξερουν απο ΓΟΚ. Οταν υπεγραφαν επιβλεψη δεν ηξεραν, γιατι να ξερουν τωρα;

Αν δουλευε το κρατος θα πρεπε ολοι αυτοι τωρα να ειναι στη φυλακη και να ασχολουνται με τα αυθαιρετα αλλες ειδικοτητες που δεν εχουν δοκιμαστει στον ΓΟΚ.

 

Το συμπερασμα μου (εκ πειρας): Απο τα αυθαιρετα που δηλωνονται, πανω απο το 50% παραμενουν αυθαίρετα.

 

Φωναζει ο κλεφτης να φοβηθει ο νοικοκυρης δυστυχως.

Edited by nikoskourtis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.