Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχεία σε τετραώροφα κτήρια και άνω.


 

Recommended Posts

Ορθώς λες ότι δεν μεταφράζεται σε πλάκα. Δεν είναι όμως ασύνδετο από την ύπαρξη πλακών ή όχι. Και επειδή θεωρώ ότι και οι εξώστες συμβάλουν στο διάφραγμα κάθε στάθμης γι αυτό και θα τους πρόσθετα. Έτσι κι αλλιώς είμαστε προς την πλευρά της ασφάλειας συνήθως. Αν έχουμε αμφιβολία κάνουμε τους υπολογισμούς μας και με τη μια θεώρηση και με την άλλη και καταλήγουμε στο δυσμενέστερο αποτέλεσμα. Εν πάση περιπτώσει οι διαφορές είναι πολύ μικρές.

 

Αυτό με το ΚΒ εκτός διατομής δεν το κατάλαβα. Μήπως μπορείς να παραθέσεις ένα σχεδιάκι;

 

Μπορείς κάποια σίδερα του κάτω κρυφοϋποστυλώματος να τα συνεχίσεις στο πάνω κρυφοϋποστύλωμα. Δεν είναι και τόσο δύσκολο νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και συ δίκιο... Δεν είναι ξεκάθαρο το όλο θέμα...

 

Υπάρχουν διατομές (ας πούμε μια "κουφή" - 150/90 και μια συνηθισμένη: 60/25/60/25) στις οποίες το κβ βρίσκεται εκτός της διατομής. Τότε την μείωση με το τρόπο που λέει το φεσπα δεν μπορείς να την κάνεις... Γενικά για εμένα μείωση είναι σωστή σε τοιχίο μόνο όταν καταλήγει σε στύλο ο οποίος επιπρόσθετα θα πρέπει να είναι είτε στα άκρα της διατομής είτε στην μέση.

 

Χάρη, απο την μικρή κατασκευαστική μου πείρα και ατυχία, τα νέα κολωνοσίδερα θα πρέπει να τα φυτεύσεις πρίν τη σκυροδέτηση στο υποκείμενο τοιχείο... Νέες κρυφοκολώνες για τον άνω όροφο, 20 και 30 εκ δίπλα σε αυτές του υποκείμενου δεν κάνεις... Πολύ δύσκολο, ανάλογα και με τον σιδερά σου... Βέβαια δεν είναι ακατόρθωτο ανάλογα με το πόσο καλό είναι το συνεργείο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείς; Αν θες δώσε μου συγκεκριμένο παράδειγμα διατομής τοιχίου στον κάτω όροφο και της μειωμένης διατομής του στον άνω όροφο για να το συζητήσουμε.

 

Εννοείται ότι τα νέα σίδερα των άνωθεν κρυφοϋποστυλωμάτων πρέπει να υπάρχουν και στο από κάτω τοιχίο πριν την σκυροδέτησή του.

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτό είναι ενδεικτικές.

 

Προσωπικά το στοιχείο 150/25/90/25 θα το προσομοίαζα με δύο τοιχία ένα 150/25 και ένα 90/25. Το 90/25 είναι κι αυτό κατά ΕΚΩΣ §18.5.1 τοιχίο παρόλο που τελικά σαν υποστύλωμα θα το όπλιζα.

 

Γενικώς όταν έχω στοιχεία 80/25 ή 90/25 βάζω λοιπούς κόμβους στα άκρα τους και τα προσομοιώνω ως τοιχία με ισοδύναμο στύλο γιατί παίρνω υπόψη μου και τις στροφές που δημιουργούνται στο στύλο/τοιχίο από δοκούς εγκάρσιες στη μεγάλη πλευρά των στύλων/τοιχίων.

Link to comment
Share on other sites

Το 90/25 είναι κι αυτό κατά ΕΚΩΣ §18.5.1 τοιχίο παρόλο που τελικά σαν υποστύλωμα θα το όπλιζα.

 

Μα για να είναι τοιχίο κατά την συγκεκριμένη παράγραφο του ΕΚΩΣ δεν πρέπει το μήκος να είναι τουλάχιστον τετραπλάσιο του πλάτους?

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες λένε πως το κβ του "φυτευτού" πρέπει να συνδέεται με το κβ του τοιχίου με δεσμική, οπότε ο Λ5 θα έπρεπε να έχει δεσμική κατευθείαν στο κβ του 150/25. Το "λαυράκι" που βγήκε είναι πως σε τέτοιες διατομες κι αν θες να κάνεις αυτή την μείωση, θα πρέπει να εισαγεις 2 στοιχεία (150/25 + 90/25) τα οποία στον κάτω όροφο θα τα έχεις ως κοινή "ομάδα".

 

Ομοίως, αν της διατομή 25/90/25/150 ήθελες να την κάνεις 25/90/25/130, υα πράγματα θα ήταν ακόμα πιό δύσκολα καθότι το κβ της νεας διατομής (όπου θα έπρεπε να μπρει ΛΚ) θα είχε μετεκινηθεί αριστερά και κάτω από το υπάρχον και άντε να τα συνδέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.