Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος άδειας δόμησης


εμκ

Recommended Posts

Έχω ένα οικόπεδο και θέλω να το χτίσω

 

Θα ήθελα να χτίσω κάτι σαν κι αυτό, (κι αν επιτρέπεται ακριβώς αυτό)

 

http://www.glentree.co.uk/property_middleway--nw11-6sn_307.html

 

http://www.glentree.co.uk/binary_data/5234_9_middleway_floorplans.pdf

 

Μπορεί κανείς να μου πει κατά προσέγγιση πόσο θα κοστίσει αρχικά η άδεια και η επίβλεψη για κάτι τέτοιο και μια τιμή περίπου για το όλο πράγμα;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως. Μπορει να το κανει ενας μηχανικος της επιλογης σας. Υπαρχουν σε ολες τις πολεις και τα χωρια της Ελλαδας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος της άδειας (διοικητική πράξη του δημοσίου) 

που σου παρέχει η πολιτεία προκειμένου να ανεγερθεί το κτίριο σου 

είναι σχεδόν μηδενικό. (κάποια παράβολα υπέρ δήμου, δημ. οργανισμών κλπ απλώς πρέπει να πληρωθούν, δηλ. έξοδα της τάξης των λίγων εκατοντάδων ευρώ)

Edited by Brasco
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος της άδειας (διοικητική πράξη του δημοσίου) 

που σου παρέχει η πολιτεία προκειμένου να ανεγερθεί το κτίριο σου 

είναι σχεδόν μηδενικό. (κάποια παράβολα υπέρ δήμου, δημ. οργανισμών κλπ απλώς πρέπει να πληρωθούν, δηλ. έξοδα της τάξης των λίγων εκατοντάδων ευρώ)

Α δηλαδή μπορώ να το εκτυπώσω και να το πάω στον αρμόδιο φορέα να μου το εγκρίνουν; Ποιός είναι αυτός ο φορέας;

Link to comment
Share on other sites

Ο φορέας είναι η υπηρεσία δόμησης του δήμου που βρίσκεται το οικόπεδο

εντός του οποίου επιθυμείς να γίνουν οι εργασίες οικοδόμησης.

 

Καταθέτεις μία αίτηση μαζί με κάποια δικαιολογητικά.

Στα δικαιολογητικά εκτός από τα παράβολα

περιλαμβάνονται και ορισμένες μελέτες οι οποίες τεκμηριώνουν πως:

- το οικόπεδο που θα κτιστεί η κατοικία είναι κατάλληλο (δηλαδή σου ανήκει, δεν είναι δάσος, δεν είναι πάνω στην παραλία, δεν έχει δεσμευτεί από την πολιτεία για κοινόχρηστη ή κοινωφελή χρήση κλπ) 

- το κτίριο θα εξυπηρετεί την χρήση για την οποία το χρειάζεσαι και θα παρέχει ικανοποιητικό επίπεδο διαβίωσης. 

- θα είναι ασφαλές και θα εξυπηρετεί εσένα και τους απογόνους για πολλά χρόνια χωρίς να απαιτούνται υπέρογκα έξοδα συντήρησης ή επισκευών 

- θα απαιτεί λογική ποσότητα ενέργειας για θέρμανση και ψύξη

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και επειδη μαλλον δεν επιασες το υποννοουμενο στο αναλυω :

 

Αδεια = μελετες + παραβολα + διεκπεραιωση στην υπηρεσια δομησης (πολεοδομια)

 

Κοστος μελετων = απο λιγες εως αρκετες χιλιαδες ευρω (τοπογραφικο, αρχιτεκτονικα, στατικα, ενεργειακη αποδοση, πυρασφαλεια κλπ)

Κοστος παραβολων = απο καποιες εκατονταδες εως λιγες χιλιαδες

Κοστος πηγαινε ελα + ελεγχων στην πολεοδομια = μηδεν αν το κανεις μονος σου , Εναλλακτικα ποικιλει αναλογα με τον αριθμο επισκεψεων  κ την περιπτωση

 

Συνηθιζεται (ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ) οταν λεει καποιος "κοστος αδειας" να εννοει και τα 3 παραπανω ποσα

 

Το αθροισμα των παραπανω ειναι ορισμενες χιλιαδες ευρω.

 

Και φυσικα δεν γινεται να εκτυπωσεις σχεδια απο το ιντερνετ και με αυτα να βγαλεις αδεια.

 

Οι παραπανω μελετες που εγραψα εκπονουνται υποχρεωτικα απο μηχανικους στους οποιους κανεις αναθεση

Edited by cvlengnr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.... μπορώ να το εκτυπώσω και να το πάω στον αρμόδιο φορέα να μου το εγκρίνουν; Ποιός είναι αυτός ο φορέας;

Και συνοπτικά όχι δεν μπορείς.

 

Αν επιμένεις, γιατί και πως ο αρμόδιος φορέας είναι οι Πολεοδομίες του Δήμου που είναι το οικόπεδο σου, οι ΥΔΟΜ δηλαδή.

 

Επίσης στο παρόν φόρουμ δεν είναι επιτρεπτό να δίνουμε κοστολογήσεις έργων μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Και συνοπτικά όχι δεν μπορείς.

 

Αν επιμένεις, γιατί και πως ο αρμόδιος φορέας είναι οι Πολεοδομίες του Δήμου που είναι το οικόπεδο σου, οι ΥΔΟΜ δηλαδή.

 

Επίσης στο παρόν φόρουμ δεν είναι επιτρεπτό να δίνουμε κοστολογήσεις έργων μηχανικού.

 

Δε ζήτησα 'προσφορές.' Έναν αριθμό στο περίπου θέλω να ξέρω μήπως ήρθε η ώρα να προχωρήσω το θέμα

 

Και επειδη μαλλον δεν επιασες το υποννοουμενο στο αναλυω :

 

Αδεια = μελετες + παραβολα + διεκπεραιωση στην υπηρεσια δομησης (πολεοδομια)

 

Κοστος μελετων = απο λιγες εως αρκετες χιλιαδες ευρω (τοπογραφικο, αρχιτεκτονικα, στατικα, ενεργειακη αποδοση, πυρασφαλεια κλπ)

Κοστος παραβολων = απο καποιες εκατονταδες εως λιγες χιλιαδες

Κοστος πηγαινε ελα + ελεγχων στην πολεοδομια = μηδεν αν το κανεις μονος σου , Εναλλακτικα ποικιλει αναλογα με τον αριθμο επισκεψεων  κ την περιπτωση

 

Συνηθιζεται (ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ) οταν λεει καποιος "κοστος αδειας" να εννοει και τα 3 παραπανω ποσα

 

Το αθροισμα των παραπανω ειναι ορισμενες χιλιαδες ευρω.

 

Και φυσικα δεν γινεται να εκτυπωσεις σχεδια απο το ιντερνετ και με αυτα να βγαλεις αδεια.

 

Οι παραπανω μελετες που εγραψα εκπονουνται υποχρεωτικα απο μηχανικους στους οποιους κανεις αναθεση

Το έπιασα το υπονοούμενο. Απλά θεώρησα ότι ο Brasco τρόλαρε, διότι εγώ ο μη-μηχανικός και όλοι οι μη-μηχανικοί που γνωρίζω ονομάζουμαι άδεια όλη τη δουλειά που θα κάνει ο μηχανικός για να οικοδομηθεί κάτι. Ελπίζω να μην προσβάλω κάποιον με αυτό

 

Και το φαντάστηκα ότι δε μπορώ να τυπώσω σχέδια από το ίντερνετ και να τα χρησιμοποιήσω με αυτό το σκοπό, αλλιώς θα υπήρχε πολύ μεγάλη ζήτηση που δεν έχω παρατηρήσει. Πάντως ίσως να έχει πλάκα να πάω έτσι στην πολεοδομία Κηφισιάς να προσπαθήσω να κάνω αίτηση, αλλά ναι, έχουμε κι άλλα πράγματα να κάνουμε από το να τρέχουμε σε δημόσιες υπηρεσίες

 

Με μπέρδεψες τώρα. Χρειάζομαι έναν ή πολλούς μηχανικούς; Πόσους χρειάζομαι; Εγώ νόμιζα ότι χρειάζομαι έναν αρχιτέκτονα ή μηχανικό που βγάζει άδειες οικοδομής

Edited by εμκ
Link to comment
Share on other sites

Τοπογράφο

Μηχανικό περιβάλλοντος

Πολιτικό μηχανικό

Μηχανολόγο μηχανικό

Ηλεκτρολόγο μηχανικό

Ηλεκτρονικό (για τους αυτοματισμούς)

Αρχιτέκτονα κήπων

Εργοδηγό 

και ίσως Αρχιτέκτονα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.