Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσφυγικές κατοικίες


Μ.Γ.

Recommended Posts

Έχω μια περίπτωση μιας προσφυγικής κατοικίας με παραχωρητήριο του Ελληνικού κράτους του 1972 χωρίς οικοδομική άδεια. Γνωρίζει κανείς αν είναι νομίμως υφιστάμενη υπό αυτές τις συνθήκες και ποια είναι η σχετική νομοθεσία; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

δες το παραχωρητηριο

πρεπει να αναφερεται σε καποιο ΦΕΚ

 

πιθανον το ιδιο το ΦΕΚ  να ειναι και ΟΑ...

υγ

ποιο ΦΕΚ ειναι??

 

δες και το 23/15α

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω παραλάβει ακόμη το παραχωρητήριο από το υποθηκοφυλακείο. Ελπίζω να βγάλω άκρη από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

  Γκαρσονιέρα σε προσφυγική πολυκατοικία με αυθαίρετη προσθήκη στον εξώστη. 

1. Τι τύπο κτιρίου βάζω?    Στα πεδία έχει "κτίριο ΟΕΚ" ,  στο άρθρο 115 δεν αναφέρεται στο υπουργείο κοινωνικής πρόνοιας. Αν το βάλω ως ιδιωτικό πως θα κάνω το διάγραμμα κάλυψης ; Έχω κατηγορία 4.

2.  Επίσης στον νόμο λέει ότι η αίτηση υπαγωγής μπορεί να υποβληθεί είτε ανά αυτοτελή ιδιοκτησία είτε για το σύνολο των κτιρίων και εγκαταστάσεων του στοίχου.   Άρα δεν μπορώ να βάλω και το πίσω διαμερισματάκι που είναι του ιδίου ιδιοκτήτη. σωστά;

3. Για την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος, απαιτείται η υποβολή από τους δικαιούχους, στους οποίους έχει γίνει η οριστική παραχώρηση. 

Αυτός που αγόρασε από τον πρώτο δικαιούχο με συμβόλαιο δεν είναι πλέον ο δικαιούχος ;

Ευχαριστώ.

 

Edited by ekaterini
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.