Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθεστώς κατάθεσης αμοιβής επίβλεψης για παλιά ΟΙΚ.ΑΔΕΙΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι..

 

Έχω την εξής απορία: 

 

Έχω εκδώσει μια οικοδομική άδεια το 2010 και είναι πληρωμένες  μόνο οι μελέτες και τα φορολογικά των μελετών..

Τώρα ο πελάτης θέλει να πάρει οριστικό ρεύμα οπότε πρέπει να πληρωθούν και οι επιβλέψεις και να κατατεθούν και τα φορολογικά τους στην πολεοδομία για να πάρει θεώρηση της αδείας.

 

Το ερώτημα μου είναι το καθεστώς που θα πληρωθούν οι επιβλέψεις.

Θα είναι αυτό ισχύει σήμερα (δηλαδή ότι συμφωνήσουμε) ή αυτό που έγραφαν οι τότε εντολές πληρωμής που εκδόθηκαν και περιείχαν ναι μεν το ποσό της μελέτης αλλά και το ποσό της επίβλεψης? 

Γίνεται να κάνω καινούριο έργο στο σύστημα αμοιβών και να βάλω  στις εργασίες μόνο επίβλεψη   , (και την συμφωνηθείσα πλέον αμοιβή ), γιατί στο παλιό έργο έχει γίνει τελική υποβολή και δεν μπορεί να τροποποιηθεί και οι εισφορές που θα πληρώσω τώρα εγώ ( φεμ, τσμεδε) να είναι με το νέο καθεστώς?

 

Το ρωτάω αυτό γιατί τα χρήματα της επίβλεψης είναι αρκετά  και πλέον δεν μπορεί να μου τα δώσει και υπάρχει η δυνατότητα να συμφωνήσουμε με λιγότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πας με το καθεστώς που ισχύει σήμερα.

 

Ιδιωτικό συμφωνητικό με συμφωνηθείσα αμοιβή, όχι ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ επί της νόμιμης.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα με το σύστημα αμοιβών, φτιάξε νέο έργο με τις επιβλέψεις μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και κάποιοι πονηροί μπορεί να διαβάζουν , είναι στην διακριτική σου ευχέρεια να κάνεις αυτό που λέει ο akis73. 

 

Διαφορετικά μπορείς  να επιμείνεις στις νόμιμες και να τις διεκδικήσεις.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.