Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρος Ε.Ε. με μηδενική δήλωση


Recommended Posts

Ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείτε....

Αν έχουμε "ξεχάσει" να περάσουμε στα Φ1-Φ2 ένα στοιχείο με ΦΠΑ και το "καταλάβουμε" την ώρα που κάνουμε το Ε3, δεν έχουμε υποχρέωση να κάνουμε τροποποιητικές δηλώσεις Φ1-Φ2 και να πληρώσουμε τον ΦΠΑ που προκύπτει + προσαυξήσεις + το όποιο πρόστιμο;

 

Τι ακριβώς δεν καταλάβατε ?

 

Πάντως, ως προς τη συγκεκριμένη περίπτωση (0 έσοδα - 0 έξοδα) είδα με δοκιμές ότι τελικά έχει δίκιο ο terry. Επειδή δεν φέρνουμε κανένα ποσό από το Ε3 στο Ε1 (ούτε θετικό, ούτε αρνητικό) υπολογίζεται ο φόρος με την κλίμακα των μισθωτών. Αν όμως έχουμε έστω και 1 ευρώ τιμολόγιο (πχ για μελάνια) περασμένο στο Ε3, υπολογίζεται φόρος 26% επί των τεκμηρίων..... Μάλλον είναι κάποιο λάθος στο σύστημα του taxis αλλά λέω να μην το πολυσκαλίζω.....

 

Δεν είναι λάθος , γίνεται αυτό γιατί έτσι προβλέπει να γίνεται από τον φορολογικό νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Και από δημοσιεύματα αλλά και από την κουβέντα που έχετε στο άλλο θέμα από ΕΔΩ και κάτω είχα την εντύπωση ότι ο μόνος τρόπος να φορολογηθεί Ε.Ε. με κλίμακα μισθωτού είναι να έχει τουλάχιστον 1 έγγραφη σύμβαση (και μέχρι 3 ή 75% κλπ.....).

Τελικά μερικές φορές είναι πολύ ευχάριστο να βγαίνεις λανθασμένος!

Πάντως η απορία μου παραμένει: προβλέπει κάπου ο φορολογικός νόμος ότι ελ. επαγγελματίας με μηδενικό εισόδημα (αλλά όχι με ζημια) φορολογείται ως μισθωτός; Αν έχετε το χρόνο και τη διάθεση νομίζω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμη μία παράθεση του σημείου του νόμου όπου αναφέρεται το παραπάνω.

 

Ως προς το άλλο θέμα (του ΦΠΑ) αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί το αποσυνδέετε από το άλλο σκέλος της ερώτησής μου. Ξέρω ότι είναι άλλο πράγμα ο ΦΠΑ και άλλο ο φόρος εισοδήματος, αλλά για τον φορολογούμενο και τα δύο σε χρήμα που του φεύγει μεταφράζονται... Αυτό που έκανα ήταν να προσπαθήσω να υπολογίσω τι θα κόστιζε σε κάποιον η μία λύση και τι η άλλη. δεν έπρεπε να βάλω και τον φπα και τα πρόστιμά του στην εξίσωση;

 

ευχαριστώ,

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.