Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση για αυθαίρετη σοφίτα


ba2323

Recommended Posts

Πρόσφατα ένας πελάτης μου ζήτησε μια τεχνική έκθεση με συνοπτικό προϋπολογισμό εργασίων για την ανακαίνιση μιας σοφίτας ώστε να την δώσει στην τράπεζα και να εξασφαλίσει δάνειο. Μετά από αυτοψία διαπίστωσα ότι η σοφίτα είναι αυθαίρετη (δεν φαίνεται πουθενά στην οικοδομική άδεια) αλλά ο πελάτης δεν επιθυμεί δήλωση με Ν 4178.


1) Μπορεί η τράπεζα να δώσει δάνειο για κάτι χωρίς να ζητάει νομιμοποιητικά στοιχεία?


2) Εγώ που θα υπογράψω την τεχνική έκθεση θα έχω κάποια ευθύνη δεδομένου ότι η σοφίτα είναι αυθαίρετη?


Link to comment
Share on other sites

  • Για αυθαίρετο γενικά δάνειο δεν θα πάρει. Εκτός κι αν τα ενυπόθηκα που θα βάλει καλύπτουν τα όρια ασφαλείας της αξίας του δανείου.
  • Εσύ τεχνική έκθεση για εργασίες θα δώσεις. Δεν θα δώσεις ούτε θα γράψεις πουθενά ότι είναι νόμιμο. Οπότε τι ευθύνη να έχεις και ως προς τι?

 

(η σοφίτα είναι διηρημένη ιδιοκτησία και θα πάρει δάνειο μόνο για αυτή?... παράξενο γενικά)

ή κάτι δεν σου λέει καλά ή κάτι δεν κατάλαβες καλά… 

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνική έκθεση, τεχνική έκθεση. Σχετίζεται με το δάνειο μόνο ως προς την εκτίμηση του κόστους. Η τράπεζα όμως για να δώσει δάνειο θα προσημειώσει το ακίνητο. Και θα ζητήσει στοιχεία νομιμότητας.

(Άδεια και δήλωση για την σοφίτα). Συμπέρασμα: Χωρίς δήλωση δεν έχει δάνειο. (Εκτός αν σκοπεύει να προσημειώσει άλλο ακίνητο).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...! Τελικά αυτό θα κάνει θα προσημειώσει άλλο ακίνητο για να πάρει δάνειο για την σοφίτα... Εγώ προσπαθώ να τον πείσω να την νομιμοποιήσει κιόλας για να μην έχει προβλήματα μετά και στην μεταβίβαση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.