Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγρασία στο πλακακι από Α/θ


Recommended Posts

 

β) Εμένα η αντλία είναι on-off. Και χωρίς αντιστάθμιση. Και έχω και ηλεκτροβαλβίδες στο συλλέκτη... Επιβάλλεται. εδώ έχεις σταθερή θερμοκρασία προσαγωγής και τις κρύες και τις λιγότερο κρύες μέρες, οπότε... Να ρωτήσω κάτι επί πλέον; Υπάρχει δοχείο αδρανείας στην εγκατάσταση; 

Θερμοκρασία προσαγωγής 36 βαθμοί. Πολύ καλή!!! Εύγε για πολλούς και διαφόρους λόγους.

 

Θελω να εχω μια σταθερή θερμοκρασία στο παιδικό δωμάτιο διότι το μωρό ειναι ημερών . Την αντλια την δουλευω με αντιστάθμιση και τις ωρες του νυχτερινού φουλάρει 45 βαθμούς και παει λέγοντας, με αποτέλεσμα ...

 

Αν θέλεις να έχεις σταθερή θερμοκρασία σε ένα χώρο - καθότι αυτή παρά τον έλεγχο αντιστάθμισης υπερβαίνει τα όρια - τότε δεν έχεις παρά να τοποθετήσεις ένα ηλεκτροβανάκι στον συλλέκτη και να το συνδέσεις με τον Θ/Χ. Αυτό είναι απλό και δεν θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Απευθύνεσαι, εκτός από Η/Μ και σε έναν καλό υδραυλικό τεχνίτη ενδοδαπέδιας.  

Το πρόβλημα όλων μας (πιστεύω) δημιουργήθηκε από τη στιγμή που έκανες λόγο για 2 - 3 θερμοστάτες. Σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα δεν λύνεται από το φόρουμ αλλά από κοντά. Λύνεται πάντως και αυτό αλλά με πολύ προσοχή στην σχεδίαση... :)   

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε,

 

από το χειριστήριο μπορώ να αλλάξω τη θερμοκρασία προσαγωγής όσο θέλω και όποτε θέλω. Αλλά δεν μπαίνω καν σε αυτή τη διαδικασία..... Τη ρυθμίζω στους 35 με 36 βαθμούς και βγάζω όλο το χειμώνα.

 

Ναι υπάρχει δοχείο αδρανείας αλλά μόνο 200 lt.

 

Το εύγε σου δεν ξέρω που αναφέρεται, αλλά σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε όντως έλεγα για τρεις θ/Χ αλλα κατάλαβα οτι το σύστημα έμπλεκε και για αυτο κατέληξα σε έναν μόνο στο παιδικο δωμάτιο που καίγομαι ποιο πολλη να εχω οδό το δυνατόν σταθερή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

@FouksMechMech το εύγε είναι για τη θερμοκρασία προσαγωγής. Αυτό θα πει ότι το δάπεδο έχει καλή θερμοπερατότητα άρα η σχεδίαση και η κατασκευή της ε/δ είναι καλή  ;). Η θερμοκρασία προσαγωγής δε των (35 -36) οC είναι μέσα στα πλαίσια της οικονομικής λειτουργίας. Είτε σχεδίασες εσύ το σύστημά σου ή κάποιος άλλος αυτό είναι πολύ λογικό στις καταναλώσεις του. Θα μπορούσε βέβαια να είναι και οικονομικότερο αλλά πιστεύω ότι θα ανέβαινε το κόστος κατασκευής του. Είσαι στο Νότο άρα δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από αυτό που έχεις. 

   

@xaxanoulis η απορία σου με τον θερμοστάτη πιστεύω ότι λύθηκε. Δεν έχω να προσθέσω κάτι. Δεν ξέρω αν έχει κάτι κάποιος άλλος συνάδελφος.

Να δούμε τι θα γίνει, μέσα στο επόμενο καλοκαίρι, με την υγρασία στο πλακάκι του μπάνιου. :D

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε λύθηκε τελικα το προβλημα με την υγρασία επειδή ειναι βεσε μικρό και δεν εχει στειλη καλοριφερ (ώστε να απομονονη) εκλεισα απο το κολεκτερ τη παροχή και υγρασία τέλος, απλα το καλοκαίρι θα τη κλείνω και το χειμωνα άνοιγμα. Σας ευχαριστω για τις λύσεις και την υπομονή σας να καταλάβω αν μπαίνουν οι θ/Χ μένει να βρω έναν μάστορα να τα βάλουμε σε τάξη

Link to comment
Share on other sites

Ax ρε συ Xaxanouli, αφου σου το είχα πει από την αρχή, στη δαπεδοψύξη, κλείνουμε τα κυκλώματα των WC/λουτρών.

 

Κωνσταντίνε, δε σχεδίασα εγώ το σύστημα αλλά άλλος συνάδελφος. Είμαι μεν Μηχ-Μηχ, αλλά δεν ασχολούμαι με το επάγγελμα του Μηχανολόγου-Μελετητή.

 

Η αρκετά οικονομική λειτουργία ίσως να οφείλεται και στις σχετικά καλές μονώσεις που έχω. Οι 2500 kWh που κατανάλωσα, είναι περίπου 2500/11=230 λτ πετρελαίου.

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

Η αρκετά οικονομική λειτουργία ίσως να οφείλεται και στις σχετικά καλές μονώσεις που έχω. 

Μα εννοείται αυτό. Χωρίς καλές μονώσεις η ενδοδαπέδια δεν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.