Μετάβαση στο περιεχόμενο

επικαρπία και ΕΝΦΙΑ


Recommended Posts

Mα δεν ζητάω επίδομα ανεργίας .... (off topic end)

 

Απότι έχω καταλάβει για τις χορτολιβαδικές εκτάσεις αμφισβητούν την κυριότητα.

 

Άρα γιατί ζητούν φόρο για κάτι που ισχυρίζονται ότι ανήκει στο δημόσιο?

 

Ή μήπως πληρώνοντας ΕΝΦΙΑ θα αναγνωρίσουν την κυριότητα?

Link to comment
Share on other sites

Mα δεν ζητάω επίδομα ανεργίας .... (off topic end)

καθόλου off topic δεν είναι η πληροφορία αυτή. αν η κατοχή ενός σπιτιού σου στερεί το επίδομα ανεργίας στη γερμανία, σημαίνει ότι το να έχεις σπίτι θεωρείται... επάγγελμα που σου δίνει εισοδήματα και έτσι ο μέσος έλληνας θεωρείται από την εφορία πλούσιος, πλουσιότερος μάλιστα από το μέσο βορειοευρωπαίο που παρά τους καλούς μισθούς, η ιδιοκτησία γι' αυτόν είναι άπιαστο όνειρο. φόροι σα τον ενφια αυτή την αντίληψη εκφράζουν.

 

 

Απότι έχω καταλάβει για τις χορτολιβαδικές εκτάσεις αμφισβητούν την κυριότητα.

Άρα γιατί ζητούν φόρο για κάτι που ισχυρίζονται ότι ανήκει στο δημόσιο?

Ή μήπως πληρώνοντας ΕΝΦΙΑ θα αναγνωρίσουν την κυριότητα?

όχι, νομίζω πως είναι διαφορετικά αυτά τα δύο θέματα. ακόμα κι αν εξασφαλίσεις την κυριότητα, οι προστατευόμενες περιοχές δε μπορούν να αλλάξουν χρήση.

 

το ότι σου αμφισβητούν την κυριότητα δε σημαίνει ότι στην αφαίρεσαν κιόλας. μέχρι να στην αφαιρέσουν είναι δική σου και πληρώνεις.

 

ούτε το ότι πλήρωσες το φόρο θα σου αναγνωρίσει την κυριότητα αν αυτή εκκρεμεί. και μάλλον δε θα σου επιστρέψουν το φόρο, διότι εσύ την εκμεταλλευόσουν όσο καιρό πλήρωνες..

 

καλά, φωτοβολταϊκά δε σε άφησαν να βάλεις και ορθώς κατά τη γνώμη μου. μήπως να δοκίμαζες να την αξιοποιήσεις σαν χορτολιβαδική?

 

βέβαια, τώρα θα ξαναμνημονεύσω τη γερμανία όπου απαγορεύεται να κατέχεις αγροτική γη αν δεν είσαι κατά κύριο επάγγελμα αγρότης.

 

τώρα ως προς το θέμα της φορολόγησης των ψιλών κυρίων, θυμηθείτε που λέγαμε ότι στην ευρώπη μόλις γίνεις 18 πληρώνεις ενοίκιο στους γονείς σου για να μη σε διώξουν από το σπίτι! αφού στην ελλάδα οι γονείς δε σου ζητάνε ενοίκιο, στο ζητάει η εφορία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.