Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή μεταλλικής αποθήκης (ενώσεις δοκών)


 

Recommended Posts

Ειδικά στα μεταλλικά κτήρια, για τον σκελετό η απαίτηση υπάρχει από τις 1-10-2012

 

Στο ΦΕΚ που προανέφερα, σελ 27659, πίνακας Β, Α/Α 3

ΕΛΟΤ ΕΝ 1090-1 Κατασκευή δομημάτων από χάλυβα και από αλουμίνιο - Μέρος 1: Απαιτήσεις για την αξιολόγηση της συμμόρφωσης των δομικών στοιχείων

Ημερομηνία υποχρεωτικής εφαρμογής: 1-10-2012

 

Να υπενθυμίσω πως η σήμανση CE δεν δίνεται από οποιονδήποτε. Ακόμα και αν κάποιος βγάζει μόνος του το CE, για να έχει το δικαίωμα να το κάνει αυτό πρέπει να έχει ακολουθήσει συγκεκριμένη διαδικασία και να έχει ελεγχθεί από διαπιστευμένο φορέα, ο οποίος αντίστοιχα θα έχει ελεγχθεί από παραπάνω φορέα μέχρι να φτάσουμε διαδοχικά στο αντίστοιχο όργανο της Ε.Ε.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να με συγχωρεσετε και οι δυο σας (τερρυ και sdim) αλλα το φεκ κτλ κτλ που επικαλειστε αναφερεται σε δομικα ΠΡΟΙΟΝΤΑ.

 

δεν αντιλαμβανομαι απο ποτε αποτελει δομικο προιον ο φερων οργανισμος ενος κτιριου?? μπορει τα μελη αυτου να ειναι αλλα οχι το συνολικο κτιριο.

Link to comment
Share on other sites

Να σε συγχωρεις εσυ, αλλα εγω ΦΕΚ δεν ανεφερα.

 

Ο sdim μπορει να γραφει οτι θελει.

 

Εγω ξερω πολυ καλα τι εγραψα.

 

Υπαρχει αντιστοιχο θεμα, αν θες κανε αναζητηση, τα εχουμε κουβεντιασει ολα, υπαρχει και σχετικη αναφορα σε νομοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

"τα εχουμε κουβεντιασει ολα"

 

ok ...... :shock:  :shock:

 

να με συγχωρεσεις και παλι αλλα οταν ακουω κατι τετοια βαρυγδουπα

 ο μονος συνειρμος ειναι η "Ύψιστη Απάντηση στη Ζωή, στο Σύμπαν και στα Πάντα" (42 για τους γνωστες :mrgreen: )

 

και αν σου ειναι ευκολο δεν μας δινεις το link  της σχετικης νομοθεσιας που αναφερεται το CE στο φεροντα οργανισμο του κτιριου????

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την απαίτηση του CE στα μεταλλικά μου την ανάφερε πριν από αρκετούς μήνες μηχανικός που ασχολείται αποκλειστικά με CE.

 

Το ΦΕΚ για την υποχρεωτική εφαρμογή του EN 1090-1 το έχω ήδη παραθέσει.

Ο τίτλος του EN 1090-1 αναφέρεται στα δομικά στοιχεία, γι' αυτό αναφέρθηκα στον σκελετό του κτηρίου.

Ψάχνοντας για το πεδίο αναφοράς του EN 1090-1, βρήκα αυτό

Scope of EN 1090-1 – Clarification Document

3. Structural Steel and Aluminium Components - within Scope

e. Structural frames for use in buildings including:
• Agricultural sheds
• Portal frames for warehouse, industrial sheds etc
Frames for buildings (including dwellings; offices, commercial, hospitals education, recreational buildings etc)
• Sheds

 

Το ίδιο το πρότυπο δεν το έχω αγοράσει για να το διαβάσω καθώς δεν το χρειάζομαι, δεν κατασκευάζω μεταλλικά κτήρια.

Αν κάποιος το έχει στα χέρια του το πρότυπο ας μας πει αν ισχύει ή όχι το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

@sdim

 

αυτο που βρηκες εχει (ολοκληρομενο) τιτλο

 

 

3. Structural Steel and Aluminium Components - within Scope ,

3.1 Components for Use in Buildings

 

e. Structural frames for use in buildings including:

• Agricultural sheds

• Portal frames for warehouse, industrial sheds etc

• Frames for buildings (including dwellings; offices, commercial, hospitals education, recreational buildings etc)

• Sheds

 

παντου μιλαει για επιμερους μελη του φορεα και οχι για το συνολικο φεροντα οργανισμο

 

@τερρυ???????

κανενα link?????

Link to comment
Share on other sites

Ο σκελετός frame είναι τμήμα (component) του κτηρίου.

 

Εγώ υποστηρίζω πως με στον όρο frames for buildings περιλαμβάνεται ο ολοκληρωμένος σκελετός των μεταλλικών κτηρίων, εσύ υποστηρίζεις πως περιλαμβάνει μόνο τα στοιχεία (δοκούς, λαπάτσες, βίδες, κτλ) που απαρτίζουν τον σκελετό.

 

Από την στιγμή που δεν έχουμε στα χέρια μας το πρότυπο, καλύτερα να περιμένουμε να μας πει κάποιος που έχει το πρότυπο τι ακριβώς ισχύει. Νομίζω πως η διαφωνία μας περιορίζεται μόνο στην ερμηνεία του παραπάνω όρου, χωρίς το πρότυπο στα χέρια μου δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο αλλά ούτε και το αντίθετο.

 

Το σίγουρο είναι πως είτε ο κανονισμός αναφέρεται σε ολόκληρο τον σκελετό είτε στα στοιχεία που τον αποτελούν, το κτήριο που εμφανίζεται στο πρώτο post απέχει πολύ από τα προβλεπόμενα.

 

Στις φωτογραφίες δεν βλέπω πουθενά σήμανση.

Οι βίδες δεν μου φαίνονται ανοξείδωτες.

Οι κολλήσεις έχουν "ξεχειλίσει" σε πολλά σημεία.

 

Θα μου πείτε πως εδώ και δεκαετίες γίνονται τέτοιες δουλειές και έχουν αντέξει. Δεν διαφωνώ σε αυτό. Οι κανονισμοί όμως υπάρχουν για να μειώσουμε τις πιθανότητες αστοχίας.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"το κτήριο που εμφανίζεται στο πρώτο post απέχει πολύ από τα προβλεπόμενα."

 

αυτο νομιζω οτι δεν χωραει συζητηση. περιλαμβανεται στα παραδειγματα προς αποφυγη (γενικοτερα)

 

"Θα μου πείτε πως εδώ και δεκαετίες γίνονται τέτοιες δουλειές και έχουν αντέξει"

 

λογω τυχης......

ο σχεδιασμος γινεται με βαση την ασφαλεια της ανθρωπινης ζωης σε προβλεπομενες "ακραιες συνθηκες" κατα τους "ειδικους" * .

αν αυτες δεν εχουν εμφανιστει ως τωρα (για πολλους και διαφορους λογους οπως υπερεκτιμηση -> υπερδιαστασιολογηση)

αυτο δεν σημαινει οτι η κατασκευη πληροι αυτες τις απαιτησεις.

 

*τα "" δεν ειναι υποτιμητικα . απλα με τον ορο "ειδικους" θελω να περιλαβω πασης φυσεως και θεσεως ομαδες συνταξης κανονισμων και οδηγιων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

Υπαρχει αντιστοιχο θεμα, αν θες κανε αναζητηση, τα εχουμε κουβεντιασει ολα, υπαρχει και σχετικη αναφορα σε νομοθεσια.

 

 

 

 

και αν σου ειναι ευκολο δεν μας δινεις το link  της σχετικης νομοθεσιας που αναφερεται το CE στο φεροντα οργανισμο του κτιριου????

 

δεν το βρισκεις ή δεν θες να μοιραστεις μαζι μας τα "μυστικα" του συμπαντ....   του επαγγελματος"???

Edited by MoonLooP
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε για να ειμαι ειλικρινης, εκανα αναζητηση και βρηκα αυτο στο οποιο αναφερομαι.

Απλα δεν μ'αρεσει το ειρωνικο υφος σου, γι' αυτο δεν ποσταρω.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.