Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες


SotiriosA

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Διάβασα το νήμα "κατατακτήριες στο τμήμα μηχανικών παραγωγής και διοίκησης", αλλά δεν έχω τα δικαιώματα χρήστη για να ποστάρω εκεί.

 

Ενδιαφέρομαι λοιπόν για κατατακτήριες στο συγκεκριμένο τμήμα της Ξάνθης, και έχω κάποιες ερωτήσεις.

 

1. Οι κατατακτήριες διενεργούνται Δεκέμβρη και τα αποτελέσματά τους ανακοινώνονται συνήθως Φλεβάρη. Οι επιτυχόντες πότε αρχίζουν τα μαθήματα; Το εαρινό εξάμηνο ή θα περιμένουν ως το χειμερινό; Δηλαδή αν τον Φλεβάρη μάθουν ότι πέρασαν, θα περιμένουν ως τον Οκτώβρη για να αρχίσουν τα μαθήματα;

 

2. Ένα από τα εξεταζόμενα μαθήματα για το τμήμα της Ξάνθης είναι το "Συστήματα Παραγωγής", για το οποίο όμως η ιστοσελίδα του πανεπιστημίου δεν έχει σύντομη περιγραφή της ύλης (ενώ για τα άλλα έχει). Τι μπορώ να κάνω;

 

3. Επιτρέπεται σε έναν μη φοιτητή να παρακολουθήσει τα συγκεκριμένα μαθήματα στο πανεπιστήμιο, πριν δώσει κατατακτήριες; Χρειάζεται κάποια άδεια εισόδου; Κάποια ενημέρωση;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στον τίτλο μάλλον έπρεπε να γράψω "προς μηχανικούς", γιατί οι πιθανότητες είναι οι μηχανικοί να ξέρουν περισσότερα για κατατακτήριες σε πολυτεχνεία, ίσως να έπρεπε να γράψω και συγκεκριμένα "κατατακτήριες στη σχολή μηχανικών παραγωγής και διοίκησης".

Edited by SotiriosA
Link to comment
Share on other sites

1) Στο εαρινό.

2) Κανονικά πας από εκεί. Αλλά επειδή η απόσταση είναι μεγάλη επικοινώνησε πρώτα τηλεφωνικά με τη γραμματεία του τμήματος. Στο ΕΜΠ π.χ. τα βιβλία του μαθήματος στα δίνουν όταν πας εκεί.

3) Κανονικά όχι. Ρώτα το και αυτό στο τηλέφωνο.

Καλή επιτυχία. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα μαθήματα στα ανώτατα ιδρύματα είναι ελεύθερα προς παρακολούθηση στο κοινό εκτός από αυτά που απαιτούν εγγραφές (π.χ εργαστήρια)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.Τα μαθήματα στα δημόσια πανεπιστήμια είναι ελεύθερα όσων αφορα στο ποιός θέλει να τα παρακολουθήσει

εκτώς απο αυτά που χρείάζονται εγγραφή(εργαστήρια) αν και δε νομίζω οτι εάν ερθεισ σε επαφή με κάποιο διδάσκοντα 

δεν θα σε αφήσει να μπείς και σ αυτά.

 Οσον αφορά την έναρξη των μαθημάτων μπάινεις στο εαρινό αλλα νομίζω οτι μπορείς να δώσεις απο το επόμενο χειμερινό (με επιφύλαξη)

 Για το μαθημα που ρωτάς ισχύουν αυτά που σου είπαν οι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγγραφείς στο εαρινό θα δώσεις εξετάσεις στο εαρινό. Τέλος.

Όσο για τις παραδόσεις των μαθημάτων δεν είναι ελεύθερες σε εξωπανεπιστημιακούς. Εκτός αν έχεις την άδεια του καθηγητή. Τουλάχιστον όσο ήμουν εγώ στο πολυτεχνείο αυτό ίσχυε. Φυσικά δεν υπάρχει face control... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.