Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίκτυο με αυτονομίες με Η/Β και δύο κυκλοφορητές


deathlok

Recommended Posts

Αν έχω δύο κεντρικές στήλες μία για τα μονοσωλήνια μου και μία τα boiler μου στην ταράτσα και σαν διάταξη έχω λέβητας (κοινός) συλλέκτης (κεντρικός μετά τον λέβητα) και μία αναχώρηση από το συλλέκτη η  κεντρική στήλη μονοσωληνίου με κυκλοφορητη και αντεπίστροφο στην εισαγωγή του  και άλλη μία αναχώρηση η κεντρική στήλη boiler με δικό της κυκλοφορητή με αντεπίστροφο στην εισαγωγή του. Οι δύο κυκλοφορητές διαφορετικής παροχής μανομετρτικού.

 

Η ερώτηση είναι η εξής ο ένας κυκλοφορητής επηρεάζει τον άλλον ή μπορώ να τα υπολογίσω σα δύο ανεξάρτητα κυκλώματα;

 

Επισυνάπτω ένα "σκαρίφιμα" ο θεός να το κάνει :)

 

 

post-97-0-24127200-1410867177_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα των κλασσικών υπολογισμων θεωρούμε οτι ο ένας κυκλοφορητης δεν επηρεάζει τον άλλο και προχωράμε κατά τα γνωστά.

 

Όμως, διαβάζοντας νεότερες θεωρίες, φαινεται οτι στην πράξη ο ενας κυκλοφορητης επηρεάζει τον αλλον οταν βρίσκονται κοντά και σε κοινό συλλέκτη. Δεν εχω ομως μοντελοποιησει ακομα αυτή τη θεωρία, ουτε εχω κάνει ανάλογες μετρήσεις σε εγκατάσταση (αφου δεν υπαρχουν νέες οικοδομες για να παίξουμε ...).

 

 

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος της αλληλεπίδρασης καθορίζεται από τον κοινό κλάδο των κυκλωμάτων, δηλαδή από τη διαδρομή συλλέκτης επιστροφών-->λέβητας-->συλλέκτης προσαγωγών.

 

Έστω ότι λειτουργεί ο κυκλοφορητής Α. Στον κοινό κλάδο υπάρχει πτώση πίεσης, έστω 10mbar. Αυτή η διαφορική πίεση παραλαμβάνεται από το αντεπίστροφο του κυκλοφορητή Β. Αν δεν υπήρχε το αντεπίστροφο, θα παρατηρούσαμε ανάποδη ροή στο κύκλωμα Β. Για να ξεκινήσει να δουλεύει ο Β πρέπει να υπερνικήσει την παραπάνω πίεση.

 

Η διαφορική πίεση που προκύπτει στον κοινό κλάδο για ταυτόχρονη λειτουργία των κυκλωμάτων, πρέπει να προστεθεί στην πτώση πίεση των κυκλωμάτων (από τους συλλέκτες και προς τα πάνω) για να προκύψει τελικά το επιθυμητό μανομετρικό των κυκλοφορητών. Προφανώς σε λειτουργία μόνο του ενός κυκλοφορητή, η παροχή στο κύκλωμά του θα είναι μεγαλύτερη από εκείνη για ταυτόχρονη λειτουργία των κυκλοφορητών.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι θα πρέπει να υλολογισει την πτωση πιεσης στον κοινό κλαδο με την μεγιστη παροχή.

 

Απο εκει και πέρα τι γίνεται οταν δουλεύουν και οι δυο κυκλοφορητες και ο ενας ειναι μεγαλος και αλλος μικρός;

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κοινό τμήμα δικτύου είναι εύκολο να περιοριστεί και συνήθως όπου είναι ήδη κατασκευασμένο είναι ιδιαίτερα μικρό (πάνω από το λέβητα).

 

Ο συλλέκτης και το μέγεθος αυτού δεν επηρεάζουν καθόλου την λειτουργία του συστήματος; (έχω φάει ότι βιβλίο έχω να δω αν ο συλλέκτης εκτός από την δυνατότητα πολλαπλών αναχωρήσεων έχει και άλλο σκοπό στο κύκλωμα μου).

 

Σε λεβητοστάσιο δημόσιου κτιρίου (μεγάλο δλδ σε μέγεθος) έχω δει να έχει τρεις μεγάλους κυκλοφορητές (έναν για κάθε επίπεδο) για το δίκτυο τον fan coil και στον ίδιο συλλέκτη να έχει έναν πολύ μικρό μόνο για τα  σώματα (πάνελ) στα λουτρά ώστε να των κλείνουν όταν δουλέυει σε ψύξη για να μην κάνουν τα σώματα υγροποιήσεις και δούλευε (τώρα πόσο καλά ή αποδοτικά δεν μπορούσα να το κρίνω).

 

 

Έστω ότι λειτουργεί ο κυκλοφορητής Α. Στον κοινό κλάδο υπάρχει πτώση πίεσης, έστω 10mbar. Αυτή η διαφορική πίεση παραλαμβάνεται από το αντεπίστροφο του κυκλοφορητή Β. Αν δεν υπήρχε το αντεπίστροφο, θα παρατηρούσαμε ανάποδη ροή στο κύκλωμα Β. Για να ξεκινήσει να δουλεύει ο Β πρέπει να υπερνικήσει την παραπάνω πίεση.

 

Με μπέρδεψες λίγο. Ο κυκλοφορήτής Α δημιουργεί μία "υποπίεση" στην αναρόφηση του που πρέπει να νικήσει ο Β όταν με το καλό ξεκινίσει; Αυτό ενοείς;

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα Σχεδίαση κεντρικού δικτύου οικοδομής με τηλεθέρμανση έχει γίνει παρόμοια συζήτηση. Ρίξε μια ματιά.

 

Με μπέρδεψες λίγο. Ο κυκλοφορήτής Α δημιουργεί μία "υποπίεση" στην αναρόφηση του που πρέπει να νικήσει ο Β όταν με το καλό ξεκινίσει; Αυτό ενοείς;

 

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς "υποπίεση". Πρόκειται για διαφορική πίεση μεταξύ των δύο συλλεκτών την οποία, όπως είπες, πρέπει να υπερνικήσει ο Β όταν ξεκινήσει. Ο συλλέκτης προσαγωγής θα έχει μικρότερη πίεση από τον συλλέκτη επιστροφής.
 

Ο συλλέκτης και το μέγεθος αυτού δεν επηρεάζουν καθόλου την λειτουργία του συστήματος; (έχω φάει ότι βιβλίο έχω να δω αν ο συλλέκτης εκτός από την δυνατότητα πολλαπλών αναχωρήσεων έχει και άλλο σκοπό στο κύκλωμα μου).

 

Το μέγεθος του συλλέκτη απλά επηρεάζει την πτώση πίεσης. Ο μόνος λόγος ύπαρξης είναι να παρέχει πολλαπλές αναχωρήσεις, χωρίς σημαντική πτώση πιεσης.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμενοι με τις συμβατικές μεθοδολογίες στον υπολογισμό κλειστών κυκλωμάτων, τα παραπάνω είναι σωστά.

 

Δείτε όμως και αυτή την προσέγγιση:

 

http://www.hydronic.gr/gallery/files/Three_pipe/Publication3_GR.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ενα λιγο διαφορετικο τρόπο να σχεδιάζουμε τα δίκτυα, το ρολο που παίζει το μηκος του συλλέκτη, τον διαχωρισμο σε πρωτευον και δευτερεύον κύκλωμα ώστε να εξαλειφουμε την επιρροή του ενος κυκλοφορητη στον άλλο κλπ. Εγω το βρηκα αρκετα ενδιαφέρον.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω μία ακόμη παρατήρηση στα όσα πολύ σωστά έχουν αναφερθεί

 

Πιστεύω πως εάν κάποιος θέλει να μελετήσει αναλυτικά το που θα δουλεύει η κάθε αντλία, αυτό είναι εφικτό με την βοήθεια των χαρακτηριστικών.

Ενδεικτικά για τον τρόπο αντιμετώπισης επισυνάπτω.σάρωση0004.pdf

 

Προσθέτω ένα επιπλέον (σε μιά σειρά 4 τευχών) για την εξισορρόπηση.

TA_Handbook_3_eng_1580016466.pdf

σάρωση0004.pdf

TA_Handbook_3_eng_1580016466.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.