Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aδυναμία εύρεσης οικοδομικής άδειας του 1960


belu

Recommended Posts

Παρακαλώ για τη βοήθεια σας,

 

Πρόσφατα κληρονόμησα διαμέρισμα του 1960 και επιθυμώ να το πουλήσω.

Αδυνατούν τόσο η μηχανικός όσο και η συμβολαιογράφος να βρουν τη άδεια οικοδομής. Από τα παλιότερα συμβόλαια δεν βγήκε άκρη (έχουν πεθάνει οι συμβολαιογράφοι και ο ηλικιωμένος μηχανικός δεν θυμάται τίποτα. Η μηχανικός από την πολεοδομία το σχέδιο που βρίσκει δεν έχει πλήρη ταυτιση με τα στοιχεία της πολυκατοικίας. Τι γίνεται αν δεν βρίσκεται η άδεια; Πώς μπορώ να βρώ μία λύση ώστε να προχωρήσω στην πώληση;

 

Ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός έψαξε στα ευρετήρια της πολεοδομίας με βάση το έτος κατασκευής ή την διεύθυνση ?

 

Αλλιώς από κάποιον άλλο ένοικο της πολυκατοικίας αν βρείτε κάποιο σχέδιο που να γράφει την άδεια.

 

Σε ποια περιοχή είστε ?

Link to comment
Share on other sites

έχουν πεθάνει οι συμβολαιογράφοι

 

Καλησπέρα σας.Το αρχείο των συμβολαιογράφων όταν αυτοί γίνονται ανενεργοί είτε λόγω θανάτου είτε λόγω συνταξιοδότησης,

μεταβιβάζεται με απόφαση του συλλόγου τους σε κάποιον άλλο.Άρα θα πρέπει ν' απευθυνθείτε στο σύλλογο που ανήκε ο αποθανών

για να βρείτε που έχει καταλήξει ο φάκελος που σας ενδιαφέρει.

Τώρα,φαντάζομαι ότι εσάς σας ενδιαφέρει να βρείτε την άδεια οικοδομής,ώστε να μπορέσει να εκδώσει η μηχανικός σας πιστοποιητικό

μή αυθαιρεσιών.Μπορείτε και μόνος σας να πάτε στην αρμόδια πολεοδομία αφιερώνοντας βέβαια τον κατάλληλο χρόνο(από λίγες ώρες

έως πολλές ημέρες) ώστε να την αναζητήσετε ανάμεσα σ' ένα βουνό φακέλων που πιθανότατα θα σας υποδείξουν οι υπάλληλοι.

Στην αναζήτηση που θα κάνετε στη πολεοδομία,ψάξτε και με το όνομα του κατασκευαστή και με το όνομα του-των οικοπεδούχων.

Είναι όμως σίγουρο ότι υπάρχει άδεια;;;Αυτό το «ο ηλικιωμένος μηχανικός δεν θυμάται τίποτα» εμένα με προβληματίζει,σύμφωνα με τα όσα

απίθανα έχω ακούσει κατά καιρούς να έχουν συμβεί στις «χρυσές» δεκαετίες της αντιπαροχής & της άναρχης-άνομης δόμησης.

Any way,ρωτήστε επίσης τους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας (ειδικά τους οικοπεδούχους αν υπάρχουν) μήπως  έχει κανείς ένα αντίγραφο και

ρωτήστε επίσης και στο δήμο μή τυχόν από σπόντα όταν εξέδωσε στο παρελθόν βεβαιώσεις για τη ΔΕΗ είχαν ζητήσει αντίγραφο ΟΑ.

Καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Η μηχανικός έψαξε και με τα δύο. Θα ρωτήσω την συμβολαιογράφο σχετικά με το αρχείο που μου αναφέρετε. Οι ένοικοι δεν έχουν γνώση γιατί είναι όλοι ηλικιωμένοι και μία πώληση διαμερίσματος που έγινε στο παρελθόν μου είπαν οτι δεν απαιτούσαν την οικοδ. άδεια. Αλήθεια γιατί αγχώθηκα με αυτό που μου αναφέρετε για άναρχη δόμηση, είναι δυνατόν πολυκατοικία με 10 διαμερίσματα να είναι παράνομη;;!! Και εάν είναι έτσι, που θέλω να αμφιβάλλω, τι γίνεται τότε;

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο του συμβολαιογράφου δεν μας ενδιαφέρει. Την Άδεια ψάχνουμε. Αναζήτηση στο ηλεκτρονικό αρχείο της πολεοδομίας του Δήμου Αθηναίων (Σωκράτους 57) με ό,τι στοιχείο μπορείτε. Όνομα κατασκευαστή, διεύθυνση, έτος κατασκευής.

 

Αλλιώς αναζήτηση στα έντυπα ευρετήρια της πολεοδομίας του Δήμου Αθηναίων επί της Συγγρού (πλην Τετάρτης που δεν λειτουργεί).

 

Ξαναρωτήστε τους ένοικους. Έχω βρει άδεια έτσι...! Μου κάνει εντύπωση που δεν χρειάστηκε η άδεια στην άλλη αγοραπωλησία. 

 

Ανεξάρτητα του αν έχει αυθαιρεσίες ή όχι το κτίριο, ο μηχανικός πρέπει να ελέγξει με ένα σχέδιο πολεοδομίας. Για αυτό ζητάει την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια γιατί αγχώθηκα με αυτό που μου αναφέρετε για άναρχη δόμηση, είναι δυνατόν πολυκατοικία με 10 διαμερίσματα να είναι παράνομη;;!! Και εάν είναι έτσι, που θέλω να αμφιβάλλω, τι γίνεται τότε;

 

 

Προς θεού,δεν ήθελα να σας τρομοκρατήσω!Δεν υπονόησα ότι επειδή είναι παλιά οικοδομή είναι και παράνομη,αλίμονο!

Αν έχουν υπάρξει κάποιες τέτοιες περιπτώσεις,αυτό δεν ακυρώνει τη νομιμότητα εκατομμυρίων οικοδομών όπως της δικής σας.

Ο κύριος nik σας έδωσε πιό λεπτομερείς οδηγίες,οπότε ακολουθήστε τες.Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου και το αλλο.....

πες οτι δεν βρισκεις τιποτα...

εφοσον ειναι το 1960 ...κανε τακτοποιηση αυθαιρετου με 500 ευρω προστιμο δωσε και στο μηχανικο χρηματα να σου κανει και τα σχεδια και ...πουλησετο!!!!!!  Απλα ειναι μια εσχατη λυση. Μην αγχωνεσαι θα λυθει το θεμα σου με καλο ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.