Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια ίδρυσης&λειτουργίας συνεργείου αγροτικών μηχανημάτ


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος. στην περίπτωση συνεργείου αγροτικών μηχανημάτων πρέπει να πάρω άδεια ίδρυσης ή με καλύπτει βεβαίωση από τη διεύθυνση εγγείων βελτιώσεων τόσο για την ίδρυση όσο και για την άδεια λειτουργίας?αυτοί μου λένε ότι τη βεβαίωση αυτή τη δίνουν αφού έχει κατασκευαστεί το κτίριο.για να βγαλω την οικοδομική άδεια που θέλω εγώ τι άδεια ίδρυσης θα πάρω και αν είναι να πάρω που θα απευθυνθώ?το μεταφορών πάντως δε μπορει να με εξυπηρετήσει λεει.

 

εκπεμπω το ςος.αν καποιος ξέρει ευχαριστω εκ των πρωτερων

γκέλυ μηχανολόγος μηχ/κος

Link to comment
Share on other sites

Άδεια εγκατάστασης για συνεργείο παίρνεις από το Μηχανολογικό (Δ/νση Συγκοινωνιών ) .Ειδικά για αγροτικά μηχανήματα υπάρχει ΦΕΚ νομίζω που λέει ότι παίρνεις την άδεια από την Αγροτική Ανάπτυξη , δηλαδή από άλλο τμήμα της Νομαρχίας

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ.το μόνο πρόβλημα είναι ότι η αγροτική ανάπτυξη με προώθησε στο εγγείων βελτιώσεων το οποίο μου παρέχει την απαλλαγή ουσιαστικά από την άδεια λειτουργίας μετά την ανέγερση της οικοδομής.με την άδεια ιδρυσης τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

αγγελικη κουραγιο...εμενα με πεταγανε απο το συγκοινωνιων (συνεργεια) στο αγροτικης αναπτυξης και απο εκει στο εγγειων βελτιωσεων...

τελικα το εγγειων βελτιωσεων ειναι το αρμοδιο μονο που δεν εχουν ακομη(!!!!!) καθοριστει οι οροι και οι προδιαγραφες που πρεπει να ακολουθουν για την εκδοση αδειας εγκαταστασης...ζητω η ΕΛΛΑΣ

τελικα εγω δεν προχωρησα παραπερα γιατι ο πελατης ξεμεινε απο ρευστο.

αν βρω το ΦΕΚ που μου ειχαν δωσει θα σε ενημερωσω...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ liv.το εγγείων μου έδειξε το φεκ αλλά μου είπε ότι τη βεβαίωση ότι και καλά δεν υπάρχει νομοθεσία που εντάσσει τις επιχειρήσεις αυτές κάπου την παίρνει ο πελάτης αφού κατασκευαστεί το κτίριο.ουσιαστικά απαλλάσεται απο ίδρυση και λειτουργία έως ότου βγει το προεδρικό διάταγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ψάχνω για νομοθεσία σε ότι αφορά την άδεια για συνεργείο αγροτικών μηχανημάτων (αλυσοπρίονα, φρέζες κτλ), ποδηλάτων. Ο πελάτηςμου ενδιαφέρεται να έχει και μηχανήματα όπως τόρνο, φρέζα. Μπορεί κάποιος να με καταθεύνει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να πας Δ/νση Αναπτυξης.

Ρωτα πρωτα εκει.

 

Αν καταλαβα καλα κατι σαν μηχανουργείο θες ετσι;

Edited by ggeorge
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι νεότερο νομοθετικά για την αδειοδότηση συνεργείου αγροτικών μηχανημάτων;

Στο εγγείων βελτιώσεων θα απευθυνθώ;

Και τι χρήση μπορεί να έχει το κτήριο;

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τα συνεργεια ανηκουν στο υπουργειο μεταφορων. Εχει σημασια το ειδος του οχηματος (προς επισκευη) που θα καθορισει το φορεα ελεγχου και αδειοδοτησης?

 

Χρηση αυτη που προβλεπεται για συνεργεια: συνηθως ειναι ιδια με βιοτεχνιες/επαγγελματικα εργαστηρια αλλα οχι παντα

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν το περίμενα. Το σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ αδειοδοτούνται από τη διεύθυνση μεταφορών.

Από την περιφέρεια μου είπαν ότι υπεύθυνο είναι το τμήμα εκμηχάνησης (??), κάπως έτσι.

Και όταν μίλησα στο τηλέφωνο με αυτό, μου είπαν να πάω από κει να κάνω μία αίτηση, ούτε χαρτιά ούτε σχέδια ούτε τίποτα!  :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.