Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΣΕΠ υπολογισμός προϋπηρεσίας μηχανικού με βάση την ασφάλιση στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ


eikonikos

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Θέλω να στείλω αίτηση σε προκήρυξη του ΑΣΕΠ που ζητάει  τους μήνες προϋπηρεσίας.

 Έχω δουλέψει στο ΤΕΙ ως ωρομίσθιος  και υπολόγισα την προϋπηρεσία μου συνολικά 15 μήνες.

(Βγήκε από άθροισμα συνολικών ωρών για 4 ακαδημαϊκά έτη ).

 

Παράλληλα πλήρωσα όλες τις ασφαλιστικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ  για 8 χρόνια

χωρίς όμως έναρξη στην εφορία και χωρίς μπλοκάκι και χωρίς να έχω βρει εργασία.

(πλήρωσαν οι γονείς μου),

 

Τώρα στην προϋπηρεσία του ΑΣΕΠ θα βάλω 15 μήνες ή

8 χρόνια που είχα ασφαλιστικές εισφορές; 

δεδομένου ότι η πραγματική εργασία μου βγαίνει 15 μήνες στο ΤΕΙ ;

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου εξηγήσει;

 

Επίσης μη μου πείτε τι ισχύει για  όσους έχουν γραφείο, ή μπλοκάκι, ουδέποτε είχα γραφείο ή μπλοκάκι.

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Η προκήρυξη ζητάει προϋπηρεσία ως ωρομίσθιος εκπαιδευτικός? Συνήθως οι προκηρύξεις αναφέρουν ανάλογα το αντικείμενο πως λογίζουν την προυπηρεσία.

Πάντως από παλιότερες προκηρύξεις που θυμάμαι, ουδέποτε τα χρόνια ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ σηματοδοτούσαν προϋπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Στην προκήρυξη του ΔΕΔΔΗΕ που έκανα και εγώ, τα χρόνια προυπηρεσίας καλύπτονται με βεβαίωση ασφάλισης του ΤΣΜΕΔΕ..Αυτό και μόνο 

Link to comment
Share on other sites

Στην προκήρυξη ΔΕΔΔΗΕ δηλαδή δεν ζητάει κάποια βεβαίωση με αποδείξεις ή  κάτι ενδεικτικό ότι έχεις εργαστεί κάπου; για όλη τη διάρκεια που είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

Και μένα περίεργο μου φάνηκε αυτό που ανέφερε ο Ίκαρος. Ως απαιτούμενο δικαιολογητικό για τη συμμετοχή, να είναι η άδεια άσκησης επαγγέλματος το έχω ξαναδεί, αλλά μοριοδότηση με βάση μόνο τα χρόνια εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ, χωρίς αποδεδειγμένη προϋπηρεσία-επαγγελματική εμπειρία, τουλάχιστον παλιότερα δεν θυμάμαι να είχα δει σε προκήρυξη.

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση ζητάει εξειδικευμένη εμπειρία και ζητάει αποδεικτικά (που δεν έχω).

Εκεί μετράει η προϋπηρεσία βεβαίωσης ΤΣΜΕΔΕ;  Να τη δηλώσω; ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Οταν ζητάει εξειδικευμένη εμπειρία αυτό θα πρέπει να αποδείξεις ότι το έχεις για το διάστημα που αναφέρεις...Ακόμη και σαν ελεύθερος επαγγελματίας αν ήσουν θα μπορούσες να περάσεις εξειδικευμένη εμπειρία με παραστατικά δαπανών πχ. Αρκεί πάντα να έχει σχέση με το αντικείμενο που ζητάνε όχι γενικά....

Σε αυτή την περίπτωση από μόνη της η βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ δεν λέει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Και μένα περίεργο μου φάνηκε αυτό που ανέφερε ο Ίκαρος. Ως απαιτούμενο δικαιολογητικό για τη συμμετοχή, να είναι η άδεια άσκησης επαγγέλματος το έχω ξαναδεί, αλλά μοριοδότηση με βάση μόνο τα χρόνια εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ, χωρίς αποδεδειγμένη προϋπηρεσία-επαγγελματική εμπειρία, τουλάχιστον παλιότερα δεν θυμάμαι να είχα δει σε προκήρυξη.

 

Βασικά, τα χρόνια από τη λήψη άδειας άσκησης επαγγέλματος είναι τα ίδια με τα χρόνια εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ, βάσει της "διάσημης" εξίσωσης ΤΕΕ = ΤΣΜΕΔΕ . Άντε να έχεις ένα μήνα διαφορά.

 

Από εκεί και πέρα, κάθε προκήρυξη είναι διαφορετική και πρέπει να δεις προσεκτικά τι ισχύει στην υπό εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.