Μετάβαση στο περιεχόμενο

σκεβρωμένα πλακάκια A+ ποιότητα;


puntix

Recommended Posts

καλησπέρα , θέλω να θέσω μια απορία άξιας λόγου όχι τίποτα να μην την πατήσουν και άλλα άτομα, σε λίγο καιρό τελειώνω την μονοκατοικία μου , ουσιαστικά εμεινε μόνο η κουζίνα και το δάπεδο που θα βάλω (προγυαλισμένο) όμως στο μέρος της κουζίνας αποφάσισα να βάλω κάποια πλακάκια ισπανικά παραδοσιακο σχέδιο που κυκλοφορούν και μάλιστα πανάκριβα αυτά που μπαίνουν μπερδεμένα σχέδια για όσους τα έχουν πάρει κάπου το μάτι τους,  λοιπόν μόλις τα είδε ο πατωματζής μου είπε είναι λίγο στραβά αλλα επιδεί είναι πορσελάνινα και ψήνοντε σε μεγάλες θερμοκρασίες το θεώρησα λογικό να είναι λίγο φευγάτα όταν ομως πήγα και τα είδα τελειωμένα έπαθα σοκ μιλάμε τα εβλεπες και ήταν όλα σηκωμένα απο όλες τις πλευρές σαν σκεβρωμένο μπουζούκι, εννοείτε οτι τα ξύλωσα και πήγα στο κατάστημα που τα πήρα μαζί με καμια δεκαρια πλακάκια  , στην αρχή μου είπε ο κύριος εκεί οτι τα πλακάκια αυτά έτσι είναι επιδεί είναι ψημένα και κάτι τέτοιασε 1400 c και οτι ο πλακατζής μου έκανε λάθος τοποθέτηση κτλ, φυσικά το αποτέλεσμα ήταν να παω με το μάστορα μου και κάπου εκεί αναγκάστηκε να μου τα πάρει πίσω ξυλωμένα , μάλιστα απο περιέργια έψαξα να βρώ το κουτί και ηταν κατηγορία Α+ και είχε επίσεις Α+,B,C ,D δεν θέλω να σκεφτομαι καν πως θα είναι τα D φαντάζομαι σαν κουραμπιέδες μα πως είναι δυνατόν ρε παιδιά να πληρώνεις πλακάκι 40 ευρώ το μέτρο και να το γυρνάς στο μαρμαρο και να έχει τζόγο 2 και 3 χιλιοστά η φάτσα απο όλες τις πλευρές και ο ιδιοκτίτης να επιμένει πως είναι ετσι αυτα τα πλακάκια εχει κανείς ανάλογη εμπειρία με τέτοια πλακάκια ?

 

Σας  έχουν συμβεί τέτοια κουφά εσάς;

 

Link to comment
Share on other sites

Η - αρχική - τιμή δεν έχει σχέση, π.χ. τα 40 ευρώ.

Για πολλούς και διάφορους λόγους 

η γραμμή παραγωγής (διαφοροποίηση στην πρώτη ύλη, στο ψήσιμο κλπ) βγάζει και πλακάκια διαλογής.

Τα διαλογής δεν τα πετάει το εργοστάσιο

αλλά τα συσκευάζει σε κουτιά με ανάλογη σήμανση διαλογής

και τα πουλάει στους χονδρέμπορους σε πολύ χαμηλότερη τιμή.

 

Βέβαια πολλοί χοντρέμποροι αλλάζουν την συσκευασία και τα πουλάνε μετά ως Α διαλογής.

 

Τα διαλογής πλακάκια έχουν αποκλίσεις σε διαστάσεις, επιπεδότητα και εμφάνιση (είτε σε όλα μαζί είτε σε ένα μόνο και ανάλογα την απόκλιση λαμβάνουν και την ανάλογη σήμανση διαλογής).

Όταν πας να τα στρώσεις κάτω φαίνονται είτε από τους αρμούς που δεν μπορείς να τηρήσεις

είτε από το σήκωμα σε σχέση με το διπλανό, είτε από την τελική εμφάνιση στην απόχρωση.

Μερικές φορές (σπανίως και μόνο αν δεν είναι χαμηλής διαλογής) μπορείς (αφού πρώτα αποσυσκευάσεις όλα τα πλακάκια) 

να διασκεδάσεις τις ανομοιομορφίες τους και να μην γίνονται εύκολα αντιληπτά 

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

όμως.....

δεν γνωριζεις αν  αυτο το Α+  αφορά κατηγορια  "καλυτερη" ή  "χειροτερη" απο την ...σκετη  Α

 

δες σχετικο θεμα για  την ονοματοδοσια τωνξυλινων  δαπεδων...

 

 

 
thumbs_leuki-drus-a.jpg
thumbs_leuki-drus-ab.jpg
thumbs_leuki-drus-b.jpg

Το ξύλο, ως φυσικό προϊόν, δεν έχει μία συγκεκριμένη και επαναλαμβανόμενη μορφή, και το ίδιο δέντρο μπορεί να μας δώσει κομμάτια πεντακάθαρα, χωρίς ρόζους και διχρωμίες, αλλά και κομμάτια με πολλούς ρόζους, μικρούς και μεγάλους.

kopi-tou-ksylou.jpgΔιαφορά επίσης κάνει και το πώς κόβεται ένας κορμός. Τα νερά του ξύλου, που δημιουργούνται από την γωνία κοπής του ξύλου σε σχέση με τους αυξητικούς δακτυλίους του κορμού, μπορούν να είναι είτε ίσια, δηλαδή να εμφανίζονται σαν παράλληλες γραμμές με την επιφάνεια του ξύλου, όπου και το ξύλο λέγεται “ισόβενο”, είτε κυκλικά, όπου το ξύλο λέγεται “φαρδύβενο”.

Στο σπίτι μας όμως, όταν θέλουμε να βάλουμε ξύλινο δάπεδο, θέλουμε να έχει ένα συγκεκριμένο ύφος που να ταιριάζει με το στυλ του, και την αισθητική μας. Παραδείγματος χάριν, σε σπίτια στην πόλη, τείνουμε να διαλέγουμε δάπεδα που είναι “καθαρά” και ομοιόμορφα, ενώ σε ένα εξοχικό μας αρέσει να έχουμε ένα ξύλο λίγο πιο ρουστίκ, με το ροζάκι του και τα νερά του. Επίσης, σε άλλους μας αρέσει το πιο “ήσυχο” ξύλο με τα ισόβενα νερά, και σε άλλους το πιο φυσικό με τα φαρδύβενα.

Πώς λοιπόν υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσουμε ένα ξύλο ισόβενο χωρίς καμία διχρωμία και κανέναν ρόζο, αφού το ίδιο δέντρο μας δίνει και αυτό που θέλουμε αλλά και πολλά άλλα κομμάτια που δεν ταιριάζουν καθόλου στο δάπεδο που ονειρευόμαστε;;

Η απάντηση είναι απλή – η διαλογή.

Η διαλογή είναι ένα πολύ σημαντικό μέρος της παραγωγής των ξύλινων δαπέδων. Στο τελευταίο στάδιο της παραγωγής, όπως περνάνε τα κομμάτια ένα-ένα έτοιμα και “τραβηγμένα”, υπάρχει ένας καλός άνθρωπος (ή και περισσότεροι) που κοιτάει καλά καλά κάθε ένα κομμάτι! Βλέπει το χρώμα του, τα νερά του, τους ρόζους του, και αποφασίζει, στην ουσία, πού ανήκει αυτό το κομμάτι! Είναι ισόβενο; είναι καθαρό; έχει μήπως μικρούς ρόζους, ή μεγάλους; Ανάλογα λοιπόν το κάθε ξυλαράκι θα πάει και στην κατηγορία του. Και ιδού το θαύμα – είμαστε σε θέση να σας προσφέρουμε ένα φυσικό προϊόν που να είναι ομοιόμορφο σε σχέση με το στυλ του – καθαρό, ρουστίκ, ισόβενο, φαρδύβενο κλπ.

Με αυτά υπ’όψην, είναι κατανοητό πως οι διαλογές δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα του υλικού ή τις μηχανικές του ιδιότητες – το ίδιο ξύλο θα βρείτε στην ποιότητα “Α” και στην ποιότητα “Β”. Οι διαφορές είναι καθαρά αισθητικές!

Μην ξεχνάτε πως κάθε εταιρία παραγωγής ξύλινων δαπέδων έχει τις δικές της διαλογές, τις οποίες και τις “βαφτίζει” όπως θέλει – δεν υπάρχει κάποιο standard που να επιβάλλει τι διαλογές πρέπει να υπάρχουν και πώς να λέγονται. Οπότε, η δική μας διαλογή που λέγεται “extra”, θα μπορούσε να λέγεται και “Μάκης”! Και η ανάλογη διαλογή κάποιας άλλης εταιρίας θα μπορούσε να λέγεται “Excellence”. Μην μπερδεύεστε με τα ονόματα! Ρωτήστε τι είναι ο “Μάκης” και τι είδους ξύλα συμπεριλαμβάνει. Όταν θέλετε να συγκρίνετε δύο προσφορές, πρέπει να είστε σίγουροι πως συγκρίνετε όμοια προϊόντα γιατί οι τιμές μεταξύ των διαφορετικών διαλογών διαφέρουν!

 

υγ

και, χωρις προθεση διαφημισης,

αφου το βρηκα..

 

δες και το παρακατω...

 

http://www.vitruvit.gr/pages/questions

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

Τα διαλογής πλακάκια έχουν αποκλίσεις σε διαστάσεις, επιπεδότητα και εμφάνιση (είτε σε όλα μαζί είτε σε ένα μόνο και ανάλογα την απόκλιση λαμβάνουν και την ανάλογη σήμανση διαλογής).

Όταν πας να τα στρώσεις κάτω φαίνονται είτε από τους αρμούς που δεν μπορείς να τηρήσεις

είτε από το σήκωμα σε σχέση με το διπλανό, είτε από την τελική εμφάνιση στην απόχρωση.

Μερικές φορές (σπανίως και μόνο αν δεν είναι χαμηλής διαλογής) μπορείς (αφού πρώτα αποσυσκευάσεις όλα τα πλακάκια) 

να διασκεδάσεις τις ανομοιομορφίες τους και να μην γίνονται εύκολα αντιληπτά

συμφωνώ  π.χ συνήθως πλακάκια Β διαλογής είναι μερικά λίγο ποιο μικρα  στις διαστάσεις κτλ δηλαδή με προσεκτική τοποθέτηση και διαλογή προσεκτικά μπαίνουν μια χαρά και δεν φαίνοντε κιόλας αρκεί να είναι καλός ο πλακάς ή οποιος τα βάλει τελος πάντον άλλα όταν είναι στραβά και απο την κάτω και απο την πάνω μεριά (δηλαδή τα βάζεις πανω σε ισια επιφάνια και παίζουν απο ολες τις γωνίες 2 και 3 χιλιοστά αυτό το πλακάκι είναι αδύνατον να τοποθετηθεί σωστά).

 

 

Η διαλογή είναι ένα πολύ σημαντικό μέρος της παραγωγής των ξύλινων δαπέδων. Στο τελευταίο στάδιο της παραγωγής, όπως περνάνε τα κομμάτια ένα-ένα έτοιμα και “τραβηγμένα”, υπάρχει ένας καλός άνθρωπος (ή και περισσότεροι) που κοιτάει καλά καλά κάθε ένα κομμάτι! Βλέπει το χρώμα του, τα νερά του, τους ρόζους του, και αποφασίζει, στην ουσία, πού ανήκει αυτό το κομμάτι! Είναι ισόβενο; είναι καθαρό; έχει μήπως μικρούς ρόζους, ή μεγάλους; Ανάλογα λοιπόν το κάθε ξυλαράκι θα πάει και στην κατηγορία του. Και ιδού το θαύμα – είμαστε σε θέση να σας προσφέρουμε ένα φυσικό προϊόν που να είναι ομοιόμορφο σε σχέση με το στυλ του – καθαρό, ρουστίκ, ισόβενο, φαρδύβενο κλπ.

Με αυτά υπ’όψην, είναι κατανοητό πως οι διαλογές δεν έχουν να κάνουν με την ποιότητα του υλικού ή τις μηχανικές του ιδιότητες – το ίδιο ξύλο θα βρείτε στην ποιότητα “Α” και στην ποιότητα “Β”. Οι διαφορές είναι καθαρά αισθητικές!

Μην ξεχνάτε πως κάθε εταιρία παραγωγής ξύλινων δαπέδων έχει τις δικές της διαλογές, τις οποίες και τις “βαφτίζει” όπως θέλει – δεν υπάρχει κάποιο standard που να επιβάλλει τι διαλογές πρέπει να υπάρχουν και πώς να λέγονται. Οπότε, η δική μας διαλογή που λέγεται “extra”, θα μπορούσε να λέγεται και “Μάκης”! Και η ανάλογη διαλογή κάποιας άλλης εταιρίας θα μπορούσε να λέγεται “Excellence”. Μην μπερδεύεστε με τα ονόματα! Ρωτήστε τι είναι ο “Μάκης” και τι είδους ξύλα συμπεριλαμβάνει. Όταν θέλετε να συγκρίνετε δύο προσφορές, πρέπει να είστε σίγουροι πως συγκρίνετε όμοια προϊόντα γιατί οι τιμές μεταξύ των διαφορετικών διαλογών διαφέρουν!

Συμφωνώ εν μέρι για τις διαλογές κτλ και εμένα δεν μου αρέσουν τα καθαρά  και θα προτιμισω με ρόζους και ρουστικ στο σαλονι μου  άλλα δεν νομίζω οτι η σύγκριση διαλογής σε ξύλο  και πλακάκι είναι ίδια, το πλακάκι που λεει Α πρέπει να είναι Α , αλλοίμονο αν αγοράζαμε πλακάκια Α κατηγορία που στην περίπτωση μου μάλιστα ήταν Α+ ξαναλέω  :shock:  και ήταν σε τέτοια κατάσταση ,  το ξύλο ειναι άλλη περίπτωση οπως λές και εσύ αφού εκεί η διαλογή ισχύει μόνο εμφανισιακά και το τί θελει ο καθένας, ή Α ή Β ή με ρόζους μόνο η εμφάνιση αλλάζει κάτι που δεν ισχύει στο πλακάκι.

Edited by puntix
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα τεχνογνωσίας του εργοστασίου, το καλύτερο μιας φίρμας είναι ισοδύναμο με την τριτη διαλογής μιάς άλλης, αν δεν σε περιοριζει κάποιο σχέδιο επιλέγει να βαλεις μαζί τις γωνίες που σηκώνουν μαζί, εαν βάλεις το πλακακι ανάποδα σε μια επίπεδη επιφάνεια και χορεύει τοτε είναι εντάξει εαν το βάλεις κανονικά και χορευει τότε είναι πετσικο, εξάλλου μη μπερδευεις τη διαλογή με τη ποιότητα ,ετσι άλλο πράγμα η Λάντα και άλλο η Μερσέντες.....

Link to comment
Share on other sites

και απο τις δύο πλευρες χορευεε τσάμικο φίλε φριφρι μιλάμε για πλακάκι σαν τόξο όσο για την τοποθέτηση εγγυημένα σου λέω οτι το συγκεκριμένο πλακάκι δεν μπαίνει σωστά για κανένα λόγο,  σίγουρα αλλο πράγμα η λάντα και αλλο η μερσεντες άλλα οχι να πληρώσουμε το λάντα για μερσεντες..  βρε η ποίτητα ήταν καλή  δεν λέω το αντίθετο μια χαρά πλακάκι ήταν γιαυτο το διαλεξα κιόλας άλλα πλέον εχω πάρει φόβο με ισπανικά πλακάκια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.