Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εναρξη επαγγελματος και ΤΕΒΕ


panagism9

Recommended Posts

Γεια σας, είμαι μηχανικος και μου προτειναν απο μεγάλη εταιρία να με προσλάβουν κάτι σαν μίσθωση έργου.Χρειάζεται έναρξη επαγγέλματος στην εφορία και ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) μου είπαν, τι λέτε με συμφέρει κάτι τέτοιο??

Link to comment
Share on other sites

Το αν σε συμφέρει ή όχι εξαρτάται από το τι σου προσφέρουν.

Στην τιμή θα περιλαμβάνονται τα πάντα ή θα σου πληρώνουν τις μετακινήσεις, το ΤΕΒΕ, κτλ;

 

Έστω π.χ. πως σου δίνουν 1500€/μήνα μικτά.

Τα 345€ είναι το ΦΠΑ, μένουν 1155

200€/μήνα το ΤΕΒΕ στην πρώτη κλίμακα, μένουν 955.

μειον περίπου 50€/μήνα για το τέλος επιτηδεύματος, μένουν περίπου 900€.

Για 8ωρο καλά είναι, συχνά όμως όταν είσαι με μπλοκάκι έχεις σύμβαση που δεν πληρώνεσαι υπερωρίες και αναγκάζεσαι πρακτικά να είσαι στην δουλειά 12 με 14 ώρες ημερησίως χωρίς επιπλέον αμοιβή. 20 εργάσιμες τον μήνα (τουλάχιστον) επι 12  ώρες = 240 ώρες, δηλαδή θα βγάζεις 3.75€/ώρα (χώρια τον φόρο εισοδήματος και τα λοιπά επαγγελματικά έξοδα).

 

Ψάξε στα downloads στις αμοιβές, υπάρχουν αρχεία για υπολογισμό φόρου και εξόδων ελεύθερου επαγγελματία και μισθωτού.

 

Τα παραπάνω είναι καθαρά ενδεικτικά.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένης αυτής της είδησης: http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113366042, μάλλον συμφέρει ακόμα λιγότερο κι από όσο υπολογίζει ο sdim.

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

sdim ο ΦΠΑ είναι 280 αλλά αυτό δεν έχει και τόση σημασία. Την παρακράτηση 20% ξέχασες, βάλτην κι αυτή να δεις μετά τι απομένει! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια παιδιά δουλεύει κάποιος με μπλοκάκι για να τα παίρνει το κράτος...Κ όταν λέμε δουλεύει εντάξει το 8ωρο αλλά πρακτικά είναι πολύ περισσότερες οι ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.