Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προ του 23 και ΖΟΕ


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω την παρακάτω περίπτωση γεωτεμαχίου…

 

Σε γεωτεμάχιο εμβαδού πλησίον οικισμού, έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια, με εμβαδόν τεμαχίου 2000,00τμ. Ο οικισμός στο τοπογραφικό της άδειας, ο οικισμός χαρακτηρίζεται ως προ του 23.

 

Η άδεια εκδίδεται με τους ανωτέρω όρους δόμησης.

 

Στην συνέχεια, με απόφαση νομάρχη, γίνεται οριοθέτηση του οικισμού, με όρους οικισμού κάτω από 2000 κατοίκους.

 

Το γεωτεμάχιο είναι εκτός των ορίων του οικισμού…Επιπλέον υπάρχει ΖΟΕ που ορίζει όριο αρτιότητας και τα συναφή, με το τεμάχιο το δικό μου να είναι εντός της….

 

Τώρα που θέλω να ελέγξω για τον ν 4178 τις αυθαιρεσίες του τεμαχίου….τις όρους δόμησης έχω στο τεμάχιό μου;;;; εκτός σχεδίου;;; οικισμού προ 23 (βάσει της οα);;;

 

Μήπως ακολουθώ τους όρους δόμησης της ΖΟΕ:;;

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία θα ελέγξεις με βάση τα προβλεπόμενα να υλοποιηθούν στην οικοδομική άδεια.

Συντελεστές υπολογισμού ..."αυτοσχεδιάζεις", διότι σήμερα, έτσι όπως τα περιγράφεις το γήπεδο είναι εκτός οικισμού μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο λόγω ΖΟΕ, στην οποία υποθέτω ότι το όριο αρτιότητας θα είναι από 4.000 τ.μ και άνω. 

Δυο σκέψεις έχω. 

α) Να συγκρίνεις με την επιφάνεια κατοικίας που μπορεί να δομηθεί στο κατά κανόνα άρτιο.

β) Να επιμερίσεις το συντελεστή δόμησης σύμφωνα με την επιφάνεια του γηπέδου σου.

Παρατήρηση:

Τα δυο παραπάνω δεν έχουν θεσπιστεί νομοθετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.