Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμινάδα σε πλάκα Zoellner


Blip

Recommended Posts

Στατιστικά στις εξωτερικές γωνιές της περιμέτρου των κτιρίων στην Ελλάδα έχει κι από μία κολόνα….

Οπότε κράτα αποστάσεις από εκεί, δεν θα το μετανιώσεις.

Είμαι σίγουρος ότι δεν θα το μετανιώσεις αν πέρα από τον κάθε κατασκευαστή (Έλληνα, Χιλιανό ή απ όπου θες)  που συμβουλεύεσαι (και εμμέσα πληρώνεις φυσικά) να φροντίσεις να συμβουλεύεσαι και έναν μηχανικό που θα κάνει μια αυτοψία στον χώρο σου και μια εικόνα για τον επαγγελματία είναι χίλιες λέξεις.

 

Δεν θα χάσεις και το πιο πιθανό είναι να βγεις και ωφελημένος.

Δεν επαρκεί το e-εξ-αποστάσεως-μηχανική ….

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι δεν θα το μετανιώσεις αν πέρα από τον κάθε κατασκευαστή (Έλληνα, Χιλιανό ή απ όπου θες)  που συμβουλεύεσαι (και εμμέσα πληρώνεις φυσικά) να φροντίσεις να συμβουλεύεσαι και έναν μηχανικό που θα κάνει μια αυτοψία στον χώρο σου και μια εικόνα για τον επαγγελματία είναι χίλιες λέξεις.

 

Δεν θα χάσεις και το πιο πιθανό είναι να βγεις και ωφελημένος.

Δεν επαρκεί το e-εξ-αποστάσεως-μηχανική ….

 

Ασφαλώς και θα ρωτήσω μηχανικό - η εγκυκλοπαιδική γνώση ωστόσο δε πάει ποτέ χαμένη. Ο κάθε κατασκευαστής ωστόσο οφείλει να ορίζει τις προδιαγραφές του προϊόντος του και σαφώς δεν υποκαθιστά τον μηχανικό που με τη σειρά του θα σεβαστεί τις προδιαγραφές αυτές.

Edited by Blip
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον η έκβαση της υπόθεσης. Ο πολιτικός μηχανικός που κάλεσα αποφάνθηκε ότι η καλύτερη λύση (λόγω συγκεκριμένων ιδιομορφιών του κτηρίου) είναι να βγει το μπουρί από την ταράτσα - αν και προτιμότερο θα ήταν εφόσον αυτό γινόταν στη συγκεκριμένη πολυκατοικία να βγει από πλαϊνό τοίχο. Με χτυπήματα και δια της ακοής μου έδειξε το σημείο που μπορώ να τρυπίσω ανάμεσα στις διαδοκίδες. Ελπίζω να έπεσε μέσα ;) Ο εγκαταστάτης της σόμπας (Μηχανολόγος Μηχ.) με καθησύχασε οτι διαθέτει μηχάνημα με υπερήχους που θα του επιτρέψει να ελέγξει το σημείο που θα γίνει η τρύπα.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όμως να λάβεις μέριμνα για αποκατάσταση της στεγανοποίησης αφού τελικά θα πάρετε την απόφαση να τρυπίσετε την πλάκα της ταράτσας. Αυτό το συζύτησατε με το μηχανικό?

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όμως να λάβεις μέριμνα για αποκατάσταση της στεγανοποίησης αφού τελικά θα πάρετε την απόφαση να τρυπίσετε την πλάκα της ταράτσας. Αυτό το συζύτησατε με το μηχανικό?

 

Το συζητήσαμε - μου διαφεύγουν τα τεχνικά, ωστόσο τον εμπιστεύομαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.