Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση εντός οικοπέδου που προσκυρώνεται...


Recommended Posts

καλημέρα,

έχω συναντήσει την εξής περίπτωση που θεωρώ αρκετά μπερδεμένη:

 

Για μια ιδιοκτησία εντός σχεδίου έχει εκδοθεί πράξη τακτοποίησης με την οποία μια ιδιοκτησία προσκυρώνεται στην όμορη ως μη άρτια και μη οικοδομήσιμη.

Εντός της ιδιοκτησίας υπήρχε αυθαίρετο ισόγειο κτίσμα όταν έγινε η πράξη, το οποίο όμως δεν επηρέαζε την προσκύρωση γιατί ήταν αυθαίρετο.

 

Η προσκύρωση της ιδιοκτησίας δεν προχώρησε ποτέ, γιατί οι εμπλεκόμενοι στη συνέχεια δεν ενδιαφέρθηκαν.

 

Τώρα που ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου στο οποίο προσκυρώνεται το μη άρτιο θέλει να προχωρήσει την διαδικασία, αλλά το ισόγειο αυθαίρετο κτίσμα έχει ρυθμιστεί με το Ν.4178/13 (είναι σχεδόν εξ ολοκλήρου μέσα στην πρασιά).

 

Τα ερωτήματα είναι:

- Πλέον το κτίσμα θεωρείται νομίμως υφιστάμενο και έτσι η ιδιοκτησία δεν μπορεί να προσκυρωθεί? ή Δεν θεωρείται νόμιμο και η ιδιοκτησία μπορεί να προσκυρωθεί?

- Τίθεται θέμα νομιμότητας της ρύθμισης ίσως γιατί θα έπρεπε να ελεγχθεί ότι το οικόπεδο προσκυρώνεται ή γιατί εμποδίζει την εφαρμογή του σχεδίου? (κατά τη γνώμη μου όχι γιατί ο νόμος 4178/13 δεν απαγορεύει ρύθμιση σε μη άρτιο οικόπεδο ή εντός πρασιάς)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

από οσα αντιλαμβανομαι...

 

εχεις ενα οικοπεδο...αρτιο ..."που θα καταστει  οικοδομησιμο μετα την συντελεση  της προσκυρωσης"

 

εγινε ΠΤ και του προσκυρωνονται  καποια  τμ..

[πιθανον  να εχει και αλλες υποχρεωσεις...και δουναι και ..λαβειν...]

 

Θα μπορουσες να προχωρησεις σε νομιμοποιηση...μεσα σε τρια χρονια θα κανονιζες την προσκυρωση και θα προχωσουσες σε εκδοση ΑΔ...

Σημερα  προτιμησες και εκανες τακτοποιηση...

 

τα υπολοιπα  ...πού ειναι  το κτισμα...ποιά πρασσια κλπκλπ

 

θελουν διευκρινηση...

 

αν κατεβαζες ενα σχεδιακι...[με θέα   την Απλωταρια....] :smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά μάλλον δεν ήμουν σαφής.

 

εγώ είμαι ο μηχανικός του όμορου ιδιοκτήτη.

Η τακτοποίηση του αυθαιρέτου έγινε από τον γείτονα, με αποτέλεσμα τώρα που θέλω εγώ να προχωρήσω σε τακτοποίηση του οικοπέδου μου να "κολλάω" σε αυτό:

έχω νόμιμο κτίσμα στο γειτονικό και άρα δεν προσκυρώνεται ή έχω αυθαίρετο άρα προσκυρώνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.