Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θόρυβος στους σωλήνες ύδρευσης


gatokratoras

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω ενα  προβλημα σε συγκροτημα κατοικιων πριν καμια εβδομαδα εκει που ειναι τα ρολογια του νερου ακουγοταν ενα μικρο βουητο, σα τον ηχο που κανει ο κυκλοφορητης. Μετα απο μια βδομαδα αυτος ο ηχος εχει γινει 10 φορες πιο εντονος και ακουγεται και στα σπιτια μεσα στα μπανια. Πριν τα ρολογια στην κεντρική σωλήνα εχει μια βανα την εκλεισα και σταματησε η φασαρια. Πηρα ενα υδραυλικο μου πε θα ερθει αυριο το πρωι, στο δημο που πηρα τηλεφωνο κατα τις 3 στις βλαβες, και η υπηρεσια βλαβων εξυπηρετει εργασιμες ωρες, ελεος. Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει? Είναι απο το δικτυο ή εχω διαρροή μέσα στη δικια μου τη σωληνωση. Τα ρολογια τα τσεκαρα δε γυρναει κανενα με κλειστες τις βρυσες..

Link to comment
Share on other sites

Πριν τα ρολόγια δεν έχεις δικαίωμα να πειράξεις τίποτα, αλλά όυτε και υποχρέωση να επισκευάσεις τίποτα με έξοδά σου.

 

Μόνοι αρμόδιοι και υπεύθυνοι η ΕΥΔΑΠ/ΕΥΑΘ ή ο δήμος ανάλογα την περιοχή.

 

Ένας υδραυλικός μπορεί να βρεί αν φταίει κάτι μετά τα ρολόγια.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Η εγκατασταση δε ειναι οπως γινεται συνηθισμενα, ο δημος εχει φερει ενα σωληνα μεχρι το παρκινγκ και απο εκει μεχρι τα ρολογια ειναι δικια μας κατασκευη

Link to comment
Share on other sites

Και να σου εδειχνα φωτο δε θα λεγε και πολλα γιατι η σωληνα ειναι κατω απο μπετο 50 ποντους, δηλαδη αμα εχει τρυπησει.... την κατσαμε τη βαρκα. Απλως η σωληνα η κεντρικη εμφανιζεται σε ενα σημειο στο τοιχο δινει σε 3 ρολογια και μετα απο καμια 7αρια μετρα ξαναεμφανιζεται και δινει σε αλλα 4. Το περιεργο ειναι πως σε οποιο σημειο και να πας η φασαρια ειναι η ιδια, και αντε πες νταξει εχει τρυπησει να ακουγεται η φασαρια μεχρι και στα μπανια στον 2ο οροφο? Ο σωληνας ειναι ορειχαλκος και δε μπορω να καταλαβω πως μπορει να εχει τρυπησει κατω απο 50 ποντους μπετο.. Καποιος να ειναι υδραυλικος να πει καμια γνωμη γιατι μεχρι το πρωι θα με εχουν ζωσει τα φιδια?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι χαλκός γιατί ορείχαλκος δύσκολο.

 

Είχε γίνει δοκιμή πριν να πέσει το μπετό?

 

Μάλλον δεν είναι τρύπημα αλλά τσάκισμα. Το μπετό έπεσε κατευθείαν πάνω στο σωλήνα? Δεν υπάρχει κάποια προστασία?

 

Υ.Γ. Πολύ σημαντικό. Τι διατομή έχει η κεντρική σωλήνα?

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοιο πρόβλημα μου..

Είχε μπει μέσα στη σωλήνα (αμέσως μετά τη βάνα των ρολογιών) ένα μεγάλο χαλίκι 

Μόλις το αφαίρεσα ησύχασα!!! 

Link to comment
Share on other sites

1.Κατ΄αρχάς ξεβίδωσα το μετρητή μήπως και το χαλικάκι ήταν εκεί (τζίφος όμως) οπότε τον ξαναβίδωσα 

2. Έβαλα κάποιον να ανοιγοκλείνει τη βρύση στο α΄όροφο 

3. κατέβηκα στην πυλωτή και προσπάθησα να εντοπίσω από που έρχεται ο έντονος θόρυβος

περπατώντας από το μετρητή προ το εσωτερικό της (στη γνωστή σε μένα διαδρομή του) 

3 απ' αυτή κατάλαβα ότι ο θόρυβος πράγματι ήταν στη διαδρομή της πυλωτής

4 εντόπισα την πρώτη γωνία της διαδρομής  και την ξεβίδωσα  (δεν  ήταν ούτε εκεί)

6. σύνδεσα προσωρινά το ρολόι με τη παραπάνω γωνία με τουμπόραμα και ανοίγοντας  την βρύση διαπίστωσα ότι ο θόρυβος σταμάτησε

7. ξήλωσα το δίκτυο αρχίζοντας από το ρολόι  μέχρι που βρήκα την πρώτη μούφα

8.βγάζοντας η σωλήνα εντελώς έξω και αναποδογυρίζοντας δεν την βρήκα και τελικά  

ήταν ανάμεσα στη πρώτη και δεύτερη  μούφα (δηλ σε εντελώς ίσια διαδρομή)

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηταν διαρροη και παμε για αλλαγη του σωληνα δικτυου. Ο κατασκευαστής είχε βάλει σωλήνα 35αρα χαλκινη, ο υδραυλικος μου λεει οτι ειναι μεγαλη υπαρχουν 6 σπιτια 3 δυαρια και 3 διαμερισματα 100 τετραγωνικων, εσεις προτεινετε μικροτερη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.