Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υδρομετρητές και υπερβολική μέτρηση


Jwatson

Recommended Posts

Συνάδελφοι γεια σας.

Επειδή σε δήμο της Αττικής που κατοικώ, η ύδρευση ακόμη είναι του δήμου, εμφανίσθηκε το εξής φαινόμενο που για αυτό ζητώ την βοήθειά σας.

 

Σε τρίμηνο λογαριασμό χειμερινής περιόδου, σε 6 από τους 20 υδρομετρητές κατοικιών του συγκροτήματος, καταμετρήθηκαν κυβικά μέτρα από 3 έως 10 φορές πάνω από την συνηθισμένη κατανάλωση που υπήρχε τους προηγούμενους μήνες και χρόνια. Δηλαδή για κάποιες κατοικίες που κατανάλωναν στο ίδιο χρονικό διάστημα πχ 30-40 κμ τώρα η καταμέτρηση έδειξε 90 εως 400 κμ.

 

Επειδή μετά από αιτήσεις που έγιναν για έλεγχο των υδρομετρητών αυτών στον δήμο, ο τεχνικός που ήλθε βρήκε ότι δεν υπήρχε διαρροή στις κατοικίες αυτές και είπε ότι η υπερβολική  κατανάλωση προήλθε από... φιλοξενούμενους ή από ψιλοδιαρροές σε καζανάκια λες και όλοι είχαν φιλοξενούμενους στα σπίτια τους και δεν το γνώριζαν και ότι όλα τα καζανάκια συνεννοήθηκαν να έχουν διαρροή! Μετά είπε κάτι για διαρροή στήλης από τις βρύσες όταν κλείνουν και τελικά ζητήθηκε να πληρωθεί ο λογαριασμός, αλλά με δόσεις!

Το σίγουρο είναι ότι η κατανάλωση αυτών των ποσοτήτων νερού δεν έχει γίνει.

 

Από εσάς θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε σε παρόμοια περίπτωση τι μπορεί να έφταιξε ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία που θα μπορούσε να αντικρούσει τα επιχειρήματα των τεχνικών του δήμου και να εξηγεί την υπερβολική καταμέτρηση των υδρομετρητών αυτών όπως και που μπορώ να βρω τα βασικά είδη των υδρομετρητών και περιγραφή της λειτουργίας τους.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοιο σκηνικο στο βολο, με λογαριασμο 100-200ευρω (πολλα κυβικα και κλειστο σπιτι) και χωρις διαρροες (μετα το ρολοι βανα που ειναι κλειστη, ο χωρος του μετρητη στεγνος) πηγα στη δευα και χωρις πολλα πολλα αλλαξαν ρολοι και αρχισαν να αφαιρουν απο τους επομενους λογαριασμους τα 3μηνα-4μηνα με τα πολλα κυβικα.... αιντε, το βρηκανε ολοι! Τρεχει το καζανακι σου, ετσι μου λεγανε. Ρε φιλε του λεω, εχεις ιδεα ποσο νερο ειναι 80 κυβικα? Εισαι χαζος? Με το αγριο, και στον διευθυντη...Αντε να σοβαρευτουνε, να αγορασουν ρολογια της προκοπης, ξερουν να χρεωνουν καθε λογαριασμο συντηρηση υδρομετρου 2 ευρω οι τσογλανοι

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Επειδή προσπαθώ να δω όλη την υδραυλική μου εγκατάσταση, εν όψη και του ελέγχου του υδρομετρητή μου από τεχνικό του δήμου, θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει, τι εξάρτημα είναι αυτό στην φωτογραφία που έχω βγάλει και είναι μετά τον γενικό διακόπτη στην σωλήνα που έρχεται από τον υδρομετρητή. Μήπως είναι αντεπίστροφη βαλβίδα;

Ευχαριστώ και πάλι 

post-9932-0-30063600-1415995181_thumb.jpg

post-9932-0-03205400-1415995225_thumb.jpg

Edited by Jwatson
Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη φωτογραφια εμενα μου φαινεται για αντεπιστροφο. Το δευτερο στη δευτερη φωτογραφια μπορει να ειναι φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη φωτογραφια εμενα μου φαινεται για αντεπιστροφο. Το δευτερο στη δευτερη φωτογραφια μπορει να ειναι φιλτρο.

Συνάδελφε είναι το ίδιο και στις 2 φωτογραφίες μόνο που στην δεύτερη είναι από πιο κοντά βγαλμένη η φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Το εξαρτημα με το βελος το πιο πιθανο ειναι ανεπιστροφο... ο maneni μηπως αναφερεται στο εξαρτημα που ειμαι βιδωμενο αριστερα του ανεπιστροφου, οντως μοιαζει με φιλτρακι.

Jwatson μην ψαχνεσαι πολυ να βρεις διαρροη... αν ειχες διαρροη θα ειχε δειξει, να ειχε νοτισει (γεμισει υγρασια) ο τοπος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο μορφής Υ είναι, με σίτα αφαιρούμενη για καθαρισμό.

 

edit: το εξάρτημα είναι της CIMBERIO, η οποία σε μορφή Υ τα τελευταία αρκετά χρόνια δεν παράγει βαλβίδες αντεπιστροφής, παρα μόνο φίλτρα σίτας. Βαλβίδες αντεπιστροφής της cimberio υπαρχουν είτε κυλινδρικές (μηχανισμός παραλληλα με την ροή) είτε με τον μηχανισμό κάθετα στην ροή (μορφής "Τ" το εξάρτημα). Υπάρχουν εταιρίες που έχουν βαλβίδες αντεπιστροφής σε μορφή "Υ", αλλά δεν έχω δει στην Ελλάδα να πωλούνται κάπου.

 

Σημερινό φίλτρο της CIM

http://www.cimberiovalve.com/downloads/spec_sheets/cim74xlb.pdf

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο μορφής Υ είναι, με σίτα αφαιρούμενη για καθαρισμό.

Σημερινό φίλτρο της CIM

http://www.cimberiovalve.com/downloads/spec_sheets/cim74xlb.pdf

Έχεις δίκιο είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που είναι στο συνημμένο αρχείο.

Σας ευχαριστώ όλους πολύ.

Edited by Jwatson
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.