Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης και αντικατάσταση στέγης σε διώροφη κατοικία


angelsamy

Recommended Posts

KANA ευχαριστώ πολύ για τη διάθεσή σου να βοηθήσεις...

 

Apier ευχαριστώ πολύ για τα καλοπροαίρετα σχόλιά σου.

Πώς δεν το σκέφτηκα να πραγματοποιήσω μια στοιχειώδη έρευνα προτού τολμήσω να γράψω 

στο φόρουμ....?!?!?! Μου θύμισες εκείνους τους εξίσου καλοπροαίρετους υπαλλήλους στις πολεοδομίες

που τη βρίσκουν να τη λένε με κάθε ευκαιρία στους μηχανικούς. Θα μπορούσες βέβαια απλώς να μην ασχοληθείς,

μιας και τα σχόλιά σου ήταν τελείως εκτός topic. Καλή χρονιά και σε εσένα!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το off topic των σχολίων. 

Έχεις δίκιο ότι δεν έπρεπε να ασχοληθώ και ζητώ συγνώμη, από τους υπόλοιπους.

Εσύ προφανώς συνεχίζεις να πιστεύεις ότι δεν απαιτείται καμία έρευνα / αναζήτηση / ενασχόληση,

οπότε εξακολουθεί να ισχύει η επί της ουσίας διαφωνία μας.  

Μερικές φορές ξεχνιέμαι και ξεφεύγω λίγο, και σχολιάζω και πράγματα που δεν χρειάζεται.

Σε ευχαριστώ για την ορθή υπόδειξη (κι ας μην δέχεσαι εσύ καμία)

 

Κι αυτό στο γράφω μόνο για να σου πω ότι το -1 ΔΕΝ το έβαλα εγώ

Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτήματα που βάζεις είναι μεν τα βασικά αλλά πιάνουν το όλο σχεδόν φάσμα ενεργειών που πρέπει να κάνει ένας μηχανικός για την βέλτιστη διαδικασία που πρέπει να επιλέξει ώστε να την προτείνει στον πελάτη του για την αξιοποίηση του ακινήτου του.

Εσύ όμως δηλώνεις αυτό.

....

Θα ήθελα τα φώτα σας, καθώς δεν έχω ασχοληθεί πολύ με άδειες και δεν ξέρω ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω.

....

Οπότε προσωπική μου 1η συμβουλή.

Βρες ένα τεχνικό γραφείο με εμπειρία στην περιοχή σου και συνεργάσου μαζί τους.

 

Πλάν Β (στις μεγάλες ανάγκες πάμε στα Β)

Βάλε ότι δεδομένα έχεις για το ακίνητο (υπάρχοντα σχέδια ή ακόμα και Φώτο), αρχικούς σχεδιασμούς αν έχεις για την νέα διαμόρφωση, οικονομικά όρια ιδιοκτήτη και ότι άλλο χρειαστεί.

Έχε υπομονή και χρόνο και θα σου δώσουμε και από εδώ βοήθεια όταν και αν θα μπορούν οι συνάδελφοι.

 

Πλαν Γ (αν πνίγεσαι)

Στην διάθεση σου τα τηλεφωνά μου. Έχε τα προαπαιτούμενα που σου γράφω έτοιμα και έχεις μια - δυο ώρες από τον χρόνο μου στο τηλέφωνο.

Φτάνει και περισσεύει για τα βασικά. Δεν θέλω τίποτα φυσικά αλλά κι εσύ να ψάχνεις τα πράγματα καλά πριν βάζεις χέρι σε άλλους όταν ρωτάς.

 

 

(επικουρικά απόφυγε να ειρωνευτείς συνάδελφους που δεν απάντησαν όπως εσύ θα προσδοκούσες. Αποτρέπεις και όλους τους άλλους να βοηθήσουν)

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.