Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη για διαμόρφωση δημοτικού οικοπέδου


romeos

Recommended Posts

Καλημέρα σας ,

 

Υπάρχει ένα ανεκμετάλλευτο οικόπεδο του Δήμου στην περιοχή που μένω.

 

Θα ήθελα να κάνω μία πρόταση για την αξιοποίηση αυτού του χώρου και να την καταθέσω στο Δήμο .

 

Ξέρω οτι κατά πάσα πιθανότητα θα πάει στα σκουπίδια αλλά δε με νοιάζει .

 

Το ερώτημά μου είναι  : Μπορώ να κάνω έτσι απλά χύμα μία πρόταση ? Και αν ναι πώς το ξεκινάω αυτό ? 

 

Σας ευχαριστώ πολύ !

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

... κατά πάσα πιθανότητα θα πάει στα σκουπίδια  ....

 

 

Αυτό καταρχάς...

 

Αλλιώς, πρέπει να πάρεις το σχέδιο πόλης της περιοχής, να δεις τι προβλέπεται για αυτό το χώρο (κοινόχρηστος?) ή να κάνεις μια κουβέντα με την τεχνική υπηρεσία του Δήμου αν έχουν κάτι στο πλάνο για το προσεχές μέλλον...

Μετά να κάνεις την μελέτη που θέλεις και να την δώσεις...

Η οποία αν έχει στυλ "τευχών δημοπράτησης" με κόστος κλπ θα έχει ίσως καλύτερη τύχη...

 

Προσωπικά για παρόμοια σκέψη μου, έδρασα βάσει της αναμενόμενης αντίδρασης...Δηλαδή δεν έκανα τίποτα τελικά για να μην χάσω τον χρόνο μου εκτός από μια επιστολή στον Δήμο με την ιδέα μου...

 

Επίσης, σαν μέλος του συλλόγου γονέων του σχολείου, είχαμε κάνει αίτηση για διαμόρφωση συγκεκριμένων χώρων γύρω από το σχολείο (που τώρα είναι κοινόχρηστος χώρος που παρκάρουν νταλίκες...) και δεν πήραμε απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα .. ο χώρος είναι κοινόχρηστος και σε μία κουβέντα που έκανα με το Δήμαρχο (μιλάμε για μικρή περιοχή ) μου είπε "Πρότεινε εσύ κάτι .." και είχε στο νου του οτι πρέπει να γίνει κάτι εκεί.. αλλά απ ότι κατάλαβα δεν υπάρχει κάποιο σχέδιο για την αξιοποίηση αυτού του χώρου ..

 

Το  θέμα μου είναι ότι θα ήθελα να του την παρουσιάσω και κάπως την ιδέα .. γτ προφορικά του την είπα..

Edited by romeos
Link to comment
Share on other sites

Να σου κάνουμε σχέδια οι αρχιτέκτονες :)

Ποιός μας πληρώνει?

Σοβαρά, έχουν γίνει προσπάθειες και σε επαρχίες και Δήμους έχουν ακουστεί αρχιτέκτονες και μελετητές, με αξιόλογες προτάσεις, άτομα που εξελίχθηκαν στο δήμο και τα κοινά, με αγάπη και προσφορά για τον δήμο. Το ερώτημα τώρα είναι ποιός τους πληρώνει?

Αν εσύ θες και με δικά σου έξοδα και χρόνο κάνεις την μελέτη - καλό βέβαια να πλησιάσεις πρώτα κάποιον και να δεις αν υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον - και ετοιμάσου. Σήμερα όμως πληρώνουν μηδέν και αργά αργά αναριχούντε. Δεν χάνεις πάντως τιποτα να βρεις τον δήμαρχο ή τον αντιδήμαρχο και να κάνεις μια κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει γίνει κουβέντα με το δήμαρχο όπως προείπα ..  ενδιαφέρουσα του φάνηκε η πρόταση (θεωρητικά). Αλλά δε μου υποσχέθηκε και τπτ ..Δεν περίμενα να μου υποσχεθεί κάτι.

 

Λέω να αφιερώσω χρόνο για τη μελέτη..δεν έχω πρόβλημα. Για έξοδα δε νομίζω να έχω πολλά να σου πω την αλήθεια..

Edited by romeos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.