Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζημιά στην επιχείρηση


Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Επειδή ακούω για επιχειρήσεις με ζημιές να καλούνται να πληρώσουν υπέρογκους φόρους λόγω των παράλογων διατάξεων θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Έσοδα επιχείρησης 2400

Έξοδα επιχείρησης 3300

Εσοδα απο ενοίκιο 2400

 

Πώς υπολογίζεται ο φόρος? Μήπως θα με συνέφερε να κόψω κιάλλα τιμολόγια για να μειώσω τη ζημία?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Επειδή ακούω για επιχειρήσεις με ζημιές να καλούνται να πληρώσουν υπέρογκους φόρους λόγω των παράλογων διατάξεων θέλω να ρωτήσω το εξής:

 

Έσοδα επιχείρησης 2400

Έξοδα επιχείρησης 3300

Εσοδα απο ενοίκιο 2400

 

Πώς υπολογίζεται ο φόρος? Μήπως θα με συνέφερε να κόψω κιάλλα τιμολόγια για να μειώσω τη ζημία?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Aπο τα ενοίκια φόρος 240 ευρώ. Από επιχειρηματική δραστηριότητα φόρος ΜΗΔΕΝ. Τελικός φόρος του εκκαθαριστικού ανάλογα με τα τεκμηρια διαβίωσης και τη δυνατότητα κάλυψης της τεκμαρτής δαπάνης διαβίωσης . Επομένως πλήρης απάντηση δε μπορεί να δοθεί με βάση τα δεδομένα που παραθέτεις ..

Link to comment
Share on other sites

Τα έσοδα μου είναι αυτά που γράφω. Όσον αφορά τα τεκμήρια δεν έχω κάτι στο όνομα μου εκτός του μικρού σπιτιού που παίρνω το ενοίκιο.

 

Ευχαριστώ

 

edit: αφού έχω 900 ευρώ ζημιά, μπορώ να κοψω τιμολόγια συνολικής αξίας πχ 800 (για να βοηθήσω κάποιους άλλους αφου μου πληρώσουν το ΦΠΑ βεβαια) και πάλι μηδενικό φόρο απο επιχειρηματική δραστηριότητα δε θα έχω?

Edited by Myiannis
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει ο τεκμηριο διαβιωσης, τεκμηριο αν εχεις αμαξι κτλ..Μην ελπιζεις θα βρουν τροπο να φορολογηθεις!Μια κουβεντα με τον λογιστη σου ή αν δεν εχεις τσεκαρε την φορολογικη σου δηλωση του 2014 γιατί εκει αναγραφονται κι αυτα ως συγκρισιμα μεγεθη...

Link to comment
Share on other sites

Τα έσοδα μου είναι αυτά που γράφω. Όσον αφορά τα τεκμήρια δεν έχω κάτι στο όνομα μου εκτός του μικρού σπιτιού που παίρνω το ενοίκιο.

 

 

Ειναι και άλλα που υπολογίζονται εδώ πχ  εγγαμος , χρήση κατοικίας , ..........  Εχει λεπτομέρειες η ιστορία αυτή και πρόχειρη απάντηση εκ των προτέρων δε μπορεί να δοθεί. Ωστόσο ενα τιμολόγιο των 800 ευρώ ΄δε θα αλλάξει το αποτέλεσμα εκτός και αν μπορείς να υπαχθείς στη φορολόγηση με βάση το άρθρο 12 του Ν 4172/2013 , οπότε θα έχεις διαφορετική κλίμακα υπολογισμού.

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση ελέγχεις το ποσό των τεκμηρίων σου (ενδεικτικά: κάθε άγαμος έχει 3000 € τεκμήριο διαβίωσης). Βάση αυτού του ποσού θα φορολογηθείς ούτως ή άλλως! (26% x 3000€ = 780€) !!! Οπότε είτε έχεις κέρδη έως 3000€ είτε ζημίες, είτε μηδέν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, τα 780€ τα πληρώνεις!!! 

Εκτός βέβαια αν, όπως έγραψε ο SOTHRIS παραπάνω, μπορείς να υπαχθείς στη φορολόγηση σαν μισθωτός με βάση το άρθρο 12 του Ν. 4172/2013, οπότε θα έχεις διαφορετική κλίμακα υπολογισμού. 

Άρα καλό θα ήταν να βοηθήσεις κάνα συνάδερφο εισπράττοντας το  ΦΠΑ ή ακόμα καλύτερα να βρεις και κανέναν να σου πληρώσει μέρος του 26 % της φορολογίας πέραν του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ζημιες κι εχεις εσοδα απο αγροτικα εισοδηματα τοτε δεν παει με το 26% και φορολογεισαι ως αγροτης....

 

Περυσι η δικη μου περιπτωση...... ζημιες στο γραφειο και αγροτικο εισοδημα απο μελισσια 547 ευρω και τεκμηρια διαβιωσης 6640 ευρω..... φορος εισοδηματος 0..... μαλιστα πηρα επιστροφη ολες τις παρακρατησεις που ειχα δωσει ολη τη χρονια. Οποτε ουτε 26% ουτε προκαταβολη 55%.

 

Ελπιζω φετος να ισχυει το ιδιο..... θα μας πει ο Σωτηρης....!!!

Link to comment
Share on other sites

edit: αφού έχω 900 ευρώ ζημιά, μπορώ να κοψω τιμολόγια συνολικής αξίας πχ 800 (για να βοηθήσω κάποιους άλλους αφου μου πληρώσουν το ΦΠΑ βεβαια) και πάλι μηδενικό φόρο απο επιχειρηματική δραστηριότητα δε θα έχω?

 

Όπως είπαν και οι άλλοι συνάδελφοι, αυτά τα 800€ πιθανόν να μην αλλάξουν το ποσό του φόρου που θα καταβάλεις, αλλά λάβε υπ'όψιν ότι:

1. Η ζημία μεταφέρεται έως και 5 έτη. Αν κόψεις τα τιμολόγια αυτά τώρα, θα πληρώσεις περισσότερο φόρο του χρόνου ή του παραχρόνου...

2. Υπάρχουν αυστηρά πρόστιμα για εικονικότητα στις συναλλαγές http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15138

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.